Muzun Gıda Kıymeti, Protein ve Karbonhidrat Kıymeti Nasıldır

0

Muz oldukca leziz, gıda kıymeti yüksek mükemmel bir meyvedir. Muz sınırı olan oranda ve günlük kalori ihtiyacınız olan şeyi aşmadan tüketildiğinde tok tutup zayıflamaya destek verir. Sadece muz öteki meyvelerden daha yüksek kalorili olduğundan sık sık oldukca oranda muz yiyecek ise kilo aldırır.

Muzun Kalorisi Nedir?

Diyetisyen Hilal Konak 1 tane orta boy muzun 110 kalori, yarım muz 55 kalori, 1 tane minik boy muzun ise 69 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Yerli muz ithal muzdan daha azca kalori ihtiva eder. 1 tane yerli muz 77 kaloridir.

Muzda Protein ve Karbonhidrat Var mıdır?

Diyetisyen Tuğçe Sert bu hususta şu detayları vermektedir:

“1 tane muzun içeriğindeki karbonhidrat oranı 33.52 gramken protein oranı ise 1.1 gramdır.”

Muz Kilo Verdirir mi?

Diyetisyen Tuba Yaprak bu hususta şu detayları vermektedir:

“Muz vücudu tok tutan ve kolay sindirilebilen bir meyvedir. Dahası içeriğindeki lif oranın yüksek olmasının yanı sıra kalorisi azca olduğundan bilhassa spor icra eden ve sıhhatli beslenen insanların çoğunlukla tercih etmiş olduğu bir meyvedir. Muz ek olarak iyi bir karbonhidrat deposu olduğundan spor anında vücudun hareket için gerekseme duyduğu enerjiyi sağlamaktadır. İşte bu sebepten dolayı muzun sıhhat açısından da zayıflama açısından da yararlı bulunduğunu söylemeliyim. Kahvaltıda muz tüketerek gün boyu enerjinizi yüksek seviyelerde tutabilirsiniz.”

Muz Kilo Yapar mı?

Diyetisyen Hilal Konak bu hususta şu detayları vermektedir:

“Muz kalorisi yüksek bir meyvedir. Öteki bir deyişle, öteki meyvelerle kıyasladığımızda kalori içinde ne olduğu yüksektir şundan dolayı muhteviyatında nişasta şeklinde karbonhidratlar bulunmaktadır. Muzun bilhassa potasyum, protein ve lif açısından da varlıklı bulunduğunu ve bu sebeple sıhhatli bulunduğunu vurgulamalıyım. Rejim dönemlerinde günlük harcanan ve alınan kalori miktarı dengelendiği taktirde beslenme düzenlerine muzun eklenmesinde bir sakınca yoktur. Fakat bilinmelidir ki her gıda şeklinde muzun da fazla tüketilmesi kilo alımına sebebiyet verecektir.”

Rejimde Muz Yenir mi?

Diyetisyen Hilal Konak bu hususta şu detayları vermektedir:

Kalorisi yüksek muz rejim dönemlerinde dikkatli tüketilmesini tavsiye ediyorum. Şu sebeple gün içinde tüketilecek 2 tane muzun 4 portakala kalori açısından eşit bulunduğunu bilmeli ve ona nazaran her akla ulaştığında muz tüketilmemelidir. Portakal ve muz kıyaslandığında 4 tane portakal tüketmenin ne kadar zor bulunduğunu ve aksine günde 2-3 muzun oldukca rahat tüketilebileceğini fark etmişsinizdir. Zayıflama döneminde muz tok meblağ diye tüketmek isterseniz ise haftada 1 kez 1 tane orta boy muz tüketmeniz kilo verişini engellemeyecektir. Muz yerine kalori içinde ne olduğu daha düşük olan kivi, mandalina, portakal, çilek ve yeşil elma şeklinde meyveleri tercih edebilirsiniz. Bu meyveler zayıflamanız için daha uygun seçeneklerdir.”

Muzun Zayıflamaya ve Sağlığa Yararları Nedir?

 1. Muz aşırıya kaçılmadan kafi oranda tüketilmesi durumunda kişinin zayıflama sürecini kolaylaştıracaktır. Ek olarak rejim yaparken tüketilecek muz bilhassa tatlı krizlerini engelleyecek ve iştahı bastıracaktır.
 2. Muzun içeriğindeki yüksek oran yardımıyla vücutta kolay sindirilmekte ve bu sayede kilo kontrolünün yapılmasına katkı sağlamaktadır.
 3. Muzda bolca oranda protein, karbonhidrat ve lif, C ve E vitaminleri, tiamin, niasin, folik asit, B12 vitamini şeklinde vitaminler ve demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko ve florür şeklinde mineraller yer almıştır.
 4. Muzun oldukca iyi bir potasyum deposu olduğu bilinmektedir. İşte bu yüzden spordan sonrasında yorulan kasları rahatlatmak ve kasların süratli toparlanmasını sağlamak için muzu süt ile beraber tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 5. Muzun yapısındaki yüksek sodyum ve potasyum hem kalp kaslarını geliştirir ve hem de tansiyonu düşürür. Bu yüzden muz başta sporcular olmak suretiyle kaslarını zorlayan insanoğlu için terlemenin sonucunda kapasitesini yitiren kasların güçlenmesi için oldukca yararlı ve etkili bir meyvedir.
 6. Ham şu demek oluyor ki olgunlaşmamış muz kabızlığa iyi gelirken olgun ve tatlı muzun ise ishale iyi geldiği bilinmektedir.
 7. Muzun depresyon azaltıcı mutluluk artırıcı özelliği de vardır. Şu sebeple yapısında yer edinen triptofan hormonunun vücutta serotonin şu demek oluyor ki mutluluk hormonununa dönüştüğü ve bu yüzden kişinin duygu durumunu düzelttiği bilinmektedir.
 8. Muz mideye iyi gelmiş olarak midedeki ülser yaralarının iyileşmesini de sağlamaktadır.
 9. Muzun bir öteki faydası ise yüksek kolesterolü düşürmesidir.
 10. Muz ek olarak uykuyu düzene sokmak için de oldukca yararlı olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi ise içeriğindeki B6 vitaminidir.
 11. Muz, kişinin sigara bağımlılığını azaltmak için de yararlı bir meyvedir. İçeriğindeki B6 ve B12 vitaminleri vücutta sigara bağımlılığına sebep olan nikotin eksikliği hissini azaltmaktadır.
 12. Vücutta sivrisineklerin sebep olduğu yaralar için muz kabuğu kullanabilirsiniz. Bu yöntem ısırık sonucunda meydana gelen kaşıntı ve ağrıyı azaltmaktadır.
 13. Muzdaki magnezyum ve potasyum kalp hastalıklarına karşı etkilidir. Muz kasların gevşemesine destek olup rahatlattığı için bilhassa spordan sonrasında tüketilmesi kasların sağlığı için oldukca iyidir.

100 Gram Muz Gıda Kıymeti Tablosu

 1. Kalori (kcal) 88
 2. Toplam yağ 0,3 g             
 3. Doymuş Yağ 0,1 g
 4. Kolesterol 0 mg               
 5. Sodyum 1 mg
 6. Potasyum 358 mg          
 7. Karbonhidrat 23 g
 8. Rejim Lifi 2,6 g   
 9. Şeker 12 g
 10. Protein 1,1 g     
 11. C Vitamini           8,7 mg
 12. Kalsiyum             5 mg
 13. Demir   0,3 mg
 14. D Vitamini           0 IU
 15. B6 Vitamini         0,4 mg
 16. Kobalamin          0 µg
 17. Magnezyum      27 mg
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.