Muzlu Sütün Sıhhat İçin Bilinmeyen 10 Faydası ve Sağlığa Zararları

0

Mutlu süt en sıhhatli besinlerdendir. Kemik sağlığına iyi gelir, bağışıklık sistemini sağlamlaştırır, kas yapımına destek sunar. Muzlu sütün bazı kişiler için avantaj, bazıları için dezavantaj olan özelliği ise yüksek kalorisi ile kilo aldıran bir gıda olmasıdır.

Muzlu Süt Kaç Kalori Yapar?

1 bardak muzlu süt 316 kaloridir. Yüksek kalori içinde ne olduğu ile her gün muzlu süt içmek sıhhatli bir halde kilo almanızı sağlar.

Diyetisyen Nesrin Eriş 1 su bardağı sütün 152 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Hilal Konak 1 tane muzun 110 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Çoşkun Mutlu 1 yiyecek kaşığı balın 64 kalori bulunduğunu bildirmektedir. Muzlu süt bu 3 malzemeden oluştuğundan muzlu sütün kalorisinin 316 bulunduğunu hesaplayabiliriz.

Muz ve Süt Rejimi Kilo Alımına Iyi mi Destek Olur mı?

Muzlu süt yüksek kalorilidir. Bu yüzden sık sık tüketilmesi kilo alımına sebep olabilir. Kilo almak isteyenler gece yatmadan aşağıda tarifini vereceğimiz muzlu sütü yapmış olup içebilirler. Kilo alımının gerçeleşmesi için kişinin ne olursa olsun her zamankinden daha çok kalori alması gerekmektedir Bunun için muz ve süt diyetini takip edebilirsiniz bu sebeple bu iki gıda de yüksek kaloriye haizdir ve vücudun gereksinim duyan protein, karbonhidrat, kalsiyum ve fosfor gereksinimini de karşılamaktadır. Öyleki ki, bu besinlerdeki protein kasların yağsız şekilde oluşmasını sağlarken karbonhidrat ise enerji verir ve kalsiyum da kemiklerin güçlenmesini sağlar. Bu yüzden günde 2 kez 2 bardak muzlu milkshake tüketerek sıhhatli şekilde kilo alabilirsiniz.

Muzlu Sütün Sağlığa Yararları Nedir?

 1. Muzlu sütün içeriğindeki protein, lif, mineral ve vitamin oranı yüksektir.
 2. Muzda bulunan potasyum, kan basıncını düşürür ve dolayısıyla kişinin kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltır. Sütteki kalsiyum, C ve D vitamini, stronsiyum, magnezyum ve daha birçok yararlı mineral ise vücutta diş ve kemiklere iyi gelir, sağlamlaştırır.
 3. Spor sonrası tüketilecek besinlerin önemi büyüktür. Şu sebeple eğer doğru şeyler tüketilirse, şahıs kaslarının gelişmesini sağlar ve performansını yükseltebilir.Muzlu süt egzersiz sonrası tüketebileceğiniz mükemmel bir besindir.
 4. Muz ve süt ayrı ayrı fazlaca besleyici besinlerdir. Ek olarak ikisinin de muhteviyatında yer edinen gıda maddeleri sağlığa oldukça faydalıdır. Muz, C ve B6 vitamini, lif, manganez ve potasyum açısından zenginken, süt ise protein, vitamin ve mineral açısından fazlaca zengindir. Bu yüzden bu iki gıda beraber tüketildiğinde vücudu bir kalkan şeklinde korur ve vücudu iyileştirir.
 5. Sütün öteki faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:
 6. Kemiklere iyi gelmiş olarak kuvvetlenmesini sağlar.
 7. Sinir ve kas işlevlerini arttırır.
 8. Vücuda yararlı vitamin ve mineral girişini sağlar.
 9. İçeriğindeki antioksidanlar yardımıyla bilhassa ileri yaşta görülen hücre yıkımlarını engeller, hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Muzlu Sütün Zararları Nedir?

Muzlu sütün yapımında kullanılacak orta boy bir muzun kalorisi 105 ve bir bardak tam yağlı sütün kalorisi ise 149’dur. Bu iki gıda fazlaca besleyici olmasının yanı sıra fazla tüketilmesi vücudun aşırı derecede kalori almasına yol açacaktır ve bu da sıhhat açısından iyi değildir.

Ayurvedik tıp, bir tip tedavi yöntemi olup vücuttaki değişik enerji şekillerinin dengelenmesinin sağlanmasını mümkün kılmayı amaçlayarak kişinin sağlığını iyileştirmektedir. Bu yöntemde, her besinin kendi tadının sindirimden sonrasında bir tesiri olduğuna inanılmaktadır ve işte bu yüzden doğru besinler birlitke tüketildiğinde sıhhat için faydalıdır. Muz ve sütün uyumsuz görüldüğü Ayurvedik tıpta, bu iki gıda beraber tüketildiğinde vücuttaki atık madde üretimini arttırdığı ve sinüziti tetiklediği öne sürülür. Sadece Ayurvedik tıptaki bu iddayı doğrulayan bir araştırma olmadığını vurgulamakta yarar vardır. Şu sebeple muz ve sütün hem fazlaca leziz ve fazlaca besleyici olduğu bir gerçektir.

Muzlu Süt Iyi mi Yapılır?

Malzemeler; (1 kişilik)

 1. 1 su bardağı süt
 2. 1 tane muz
 3. 1-2 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı

İlk olarak bir kase içine bir tane muzun kabuklarını soyun ve doğrayın. Peşinden üzerine sütü de ilave ettikten sonra blender ile tüm karışımı iyice ezerek püre kıvamına getirin. Son olarak balı da ekleyip iyice karıştırın. Afiyetle yiyin.

Zayıflatan Muzlu Süt Rejimi

Kahvaltı: 2 Muz ve 1 bardak ılık süt

Ara Öğün: 3 bardak su için

Öğle yemeği: 2 Muz ve 1 su bardağı süt ( bir milkshake hazırlayın )

Ara Öğün: 3 bardak su için

Akşam Yemeği: 250ml süt + 2 Muz

Vücutlarının görüntüsünü geliştirip daha kaslı bir görünüme haiz olmak isteyenler bu muzlu süt içine protein tozu ilave edip tüketebilirler. Fakat bu kişilerin protein tozu katmadan da spor sonrası yalnız sütlü muz tüketmesi de kafi olacaktır.

Diyetisyen Zülal Yalçın’dan Muzlu Yulaflı Süt Tarifi

Malzemeler

 1. 200 ml fincan yağsız süt
 2. 1 fincan yulaf ezmesi
 3. 1 büyük muz, ince dilimlenmiş
 4. 1/2 çay kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı

İlk olarak minik bir tencereye 1 bardak sütü alın yüksek ateşte kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonrasında ocağın altını kısın ve içine yulaf ezmesini de ilave ettikten sonra 25 dakika kadar karışmasını sağlayarak yulafları pişirmeye devam edin. Bu işlemden sonrasında tencereyi ocaktan alıp içine muz ve tarçını ekleyip karıştırın. Son olarak kazanmış olduğunuz karışımı iki kaseye alın ve geri kalanı ise süt ile tüketin.

Kararmış Muz Zararı olan mıdır? Bilimsel Araştırma Neticeleri Tıklayınız

Muz Kabız Yapar mı Muz Kabız mı Yapar İshal mi Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.