Muz Kabuğunu Yüze Sürmenin 6 Faydası Nedir?

0

Kışın olmazsa olmaz meyvelerinden olan muz, günümüzde her mevsim tüketilmektedir. Muz sıhhat açısından oldukca yararlı bir meyvedir. Muzun kendisi kadar kabuğu da oldukca yararlıdır. Muz kabuğu; potsyum bakımından varlıklı olup, içinde A, B,C,D ve E vitaminleri, demir ve antioksidan barındırır. Cilt sağlığı ve cilt bakımı için görkemli bir araç-gereç olan muz kabuğu; akne ve sivilceleri giderir, göz altı problemini giderir, ciltteki kırışıklıkları gidererek cildin daha sıhhatli, canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Muz Kabuğunun Yüze Olan Görkemli Yararları

Akne Ve Sivilce Lekelerini Giderir

Kuvvetli bir antioksidan deposu olan muz kabuğu, bununla beraber anti inflamatuar özelliğe haizdir. İltihap önleyici özelliği yardımıyla akne ve sivilcelerin oluşumunu engeller. Mevcud akne ve sivilcelerin iltihabını gidererek sivilcelerin kurumasını sağlar.

Akne ve sivilcelerden kurtulmak için bir tane muz kabuğunun iç yüzeyi ile sivilce ve aknelerin olduğu bölgeye masaj yapın. Muz kabuğunun iç tarafı ile sivilce ve aknelerinizin olduğu bölgeye ortalama 5-6 dakika masaj yapın. Cildinizin muz kabuğunda bulunan yararlı gıdaları emmesi için 15-20 dakika kadar beklemeye alın.  Peşinden soğuk su ile cildinizi sudan geçirin ve havlu ile kurulayın. Bu işlemi günde iki kez tekrarlayın.

Göz Altı Şişliğini ve Göz Altı Morarmasını Giderir

Muz kabuğunda bolca oranda potasyum maddesi bulunur. Muz kabuğu içinde ihtiva etmiş olduğu potasyum yardımıyla, göz altı torbalarını giderir, gözlerdeki yorgunluğu giderir ve gözlerdeki şişliği indirir. Göz altı morluklarından ve şişliklerinden kurtulmak için muz kabuğu gereklidir.

Muz kabuğunun iç tarafı şu demek oluyor ki beyaz kısmı, kaşık yardımıyla kazılır ve bir kase içine alınır. Kasenin içeriisne 1 yiyecek kaşığı aloe vera jeli atılır ve muz kabuğu ile aloe vera jel kaşık yardımıyla karıştırılır. Elde edilmiş maske göz altına sürülüp 15 dakika bekletilir. Peşinden cilt soğuk su ile yıkanır.

Cildi Nemlendirir ve Cilt Kırışıklığını Giderir

Muz kabuğu antioksidanlar bakımından zengindir. Antioksidanlar bakımından varlıklı olan muz kabuğu, kuru cildi nemlendirir ve cilde ışıltı katar. Cilt kuruluğunu gideren muz kabuğu bununla beraber ciltteki ince kırışıklıkları giderir.

Ciltteki kırışıklıkları gidermek ve cilde rutubet kazandırmak için; bir tane muz kabuğunun iç yüzü şu demek oluyor ki beyaz kısmıyla cildinize masaj yapın. Ya da muz kabuğunun iç yüzeyindeki ince beyaz kısımı, kaşık yardımıyla kazıyın ve bir kasenin içine aktarın. Kazığınız muz kabuğunu kaşık yardımıyla ezerek püre kıvamına getirin, arkasından içine bir tane yumurta ilave edin ve kaşıkla karıştırın. Kazanmış olduğunuz maskeyi cildinize uygulayın ve 4-5 dakika kurumasını sağlayın. Ondan sonra cildinizi soğuk su ile kurulayabilirsiniz.

Sedef Hastalığına İyi Gelir

Muzun kabuğunda lutein maddesi bulunur. İçerdiği lutein maddesi ve antioksidanlar yardımıyla sedef hastalığına iyi gelmektedir. Sedef hastası, doktorundan onay aldıktan sonrasında, sedef olan bölgelerinin üstüne muz kabuğunun iç yüzeyini sürebilir.

Sedef hastalığını tedavi etmek için; muz kabuğunun iç yüzeyine şu demek oluyor ki beyaz kısmına 1 tatlı kaşığı zeytinyağı dökün. Zeytinyağını muz kabuğunun iç yüzeyine iyice yaydırın. Peşinden sedef olan bölgelerinize zeytinyağlı muz kabuğu ile masaj yapın. 20-25 dakika kadar cildinizin zeytinyağını emmesini bekleyin. Sonrasında sedef olan bölgenizi soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Siğili Tedavi Eder

Muz kabuğu siğil tedavi edici özelliğe haizdir. Muz kabuğu yardımıyla yalnız birkaç günde siğilden kurtulmak mümkündür. Muz kabuğu ile siğilleri tedavi etmek için;

Siğilin büyüklüğü boyutunda, muz kabuğunu siğilin üstüne koyun. Muz kabuğunun iç yüzeyi siğin üstüne gelecek şekilde yerleştirin. Peşinden temiz bir bez ile muz kabuğunu siğilin üzerini kapatacak şekilde sarın. Siğilin üstü bezle sarılı olacak şekilde bir gece bekleyin. Ertesi gün uyandığınızda, sardığınız bezi açabilirsiniz. Siğiller tamamen kayboluncaya kadar, bu işlemi her gece yine edebilirsiniz.

Siyah Noktaları Temizler

Antioksidan yönünden varlıklı olan muz kabuğu, akne ve sivilceleri giderdiği şeklinde siyah noktaların temizlenmesini de sağlar. Muz kabuğu A, B, C, D ve E vitaminleri yardımıyla, alın, burun, çene ve yanak üstündeki siyah noktaları temizler. Siyah noktaları temizlemek için;

Bir tane muz kabuğunun iç yüzeyini siyah noktalarınızın olduğu kısıma sürün. Muz kabuğu ile siyah noktaların olduğu bölgeye masaj yapın. Muz kabuğundaki vitaminleri, cildinizin emmesi için 15-20 dakika beklemeye alın. 20 dakikanın sonunda cildinizi soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi iki günde bir kez tekrarlayın ve kısa sürede siyah noktalarınızdan kurtulun.

Muz Kabuğu İle Meydana getirilen 2 Değişik Cilt Maskesi Tarifi

Muz Kabuğu İle Sivilceleri ve Cilt Lekelerini Yok etme Tarifi

Ilk olarak yüz, soğuk su ile yıkanır ve havlu yardımıyla cilt kurulanır. Peşinden bir tane muz kabuğu, akne ve sivilceleri olan bölgelerin üstünde gezdirilir. Muz kabuğunun iç tarafı şu demek oluyor ki beyaz kısımı ile sivilceli bölgelere masaj yapılır. Muz kabuğu ile cilde ortalama 4-5 dakika masaj yaptıktan sonrasında 15-20 dakika kadar, cildinizin muz kabuğunu emmesini bekleyin. 20 dakika sonrasında yüzünüzü soğuk su ile sudan geçirin ve temiz bir havlu ile kurulayın. Muz kabuğu ile cildinize masaj yapma işlemini günde 2-3 kez tekrarlayın. Birkaç hafta içinde sivilcelerinizin kuruyup kaybolduğunu farkına varacaksınız.

Muz Kabuğu İle Cildi Canlandırma ve Nemlendirme Tarifi

1 tane muz kabuğunun iç tarafına yarım çay kaşığı toz zerdeçal dökün. Toz zerdeçalı, muz kabuğunun iç yüzeyinin tamamına yedirin. Peşinden, akne ve sivilceli olan bölgelere muz kabuğunun iç tarafını sürün. Zerdeçallı muz kabuğu ile cildinize ortalama 4-5 dakika masaj yapın. Cildinizin muz kabuğunu iyice emebilmesi için 15-20 dakika cildinizi beklemeye alın. Sonrasında cildinizi soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi gün içinde 2 kere yine ederek daha canlı, parlak, nemli ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.