Mısır Ununun Cilde Yararları, Mısır Unu Peelingi Kil Maskesi

0

Mısır unu güzellik maskelerinde en oldukca kullanılan malzemelerindendir. Mısır unun cilde yararları saymakla bitmez. Peeling özelliği yardımıyla cildi ölü hücrelerden arındırır, sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler, sıhhatli ve güzel bir cilde kavuşmanızı sağlar. Bu makalemizde mısır ununun cilde yararlarından bahsettik ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya tarafınca verilen mısır unu maskesi tariflerine yer verdik.

Mısır Ununun Cilde Yararları

  1. Mısır unu içeriğindeki vitaminler ve mineraller yardımıyla cildin elastikiyetini artırır, kolajen üretimini uyarır, yaşlanmayla savaşır.
  2. Mısır ununda mühim bir antioksidan olan A vitaminindan bol miktarda bulunur, mısır unu A vitamini içinde ne olduğu yardımıyla ciltteki özgür radikallerle savaşır, ciltteki lekeleri yok eder.
  3. Mısır unu etkili bir peeling malzemesidir, ciltteki ölü hücreleri, kiri ve fazla yağı giderir.
  4. Mısır ununda bulunan E vitamini cildinizi zararı dokunan UV ışınlarından korur ve kuruluğu önler.
  5. Mısır ununun içinde yer edinen B1 ve B2 vitaminleri, kuru cildinizi nemlendirir ve cildin sıhhatli olmasını sağlar.
  6. Mısır unu kuvvetli bir ağartıcıdır, böylece ciltteki koyu bölgeleri beyazlatmaya destek verir.
  7. Mısır ununda bulunan çeşitli vitaminler ve amino asitler cildinizi esnek ve sıhhatli hale getirir.

Mısır Unu İle Yüz Peeling Maskesi

Peeling cildi ölü hücrelerden arındırır, böylece sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler, güzel bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Sual: Hem yüzüme hem de vücuduma uygulayabileceğim bir peeling tarifiniz var mı?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 tatlı kaşığı mısır unu, 1 tatlı kaşığı kil, yarım tatlı kaşığı el kremi ve yarım tatlı kaşığı suyu karıştırın. Karışımı cildinize sürüp 2 dakika ovun. Gene ovarak temizleyip yıkanın. Böylece ölü hücrelerden arınırsınız.)

Yüz ve vücut peelingi yapmak için 2. Tarifim; (Bir tutam papatya, bir tutam mürver çiçeği, bir tutam at kestanesi, bir tutam yeşil kil, bir litre gül suyu, 500 gram mısır unu. Otlar gül suyunda 5 dakika kaynatıldıktan sonrasında soğutulur. Başka bir kapta mısır unu ve yeşil kil karıştırılıp, krem haline getirilir. Yüze ve vücuda uygulanıp 15 dakika bekletildikten sonrasında ovarak çıkarılır.)

Mısır Unu İle Siyah Noktalardan Kurtulma Maskesi

Sual: Yüzdeki siyah noktaları organik yöntemlerle iyi mi yok ederim?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Bir yiyecek kaşığı yoğurda rendeden geçirilmiş bir limon kabuğu ve bir yiyecek kaşığı mısır unu ilave edin. Bunu karıştırıp yüzünüze sürün ve 15 dakika beklemeye alın. Arkasından ovarak yüzünüzden paklayın.)

Mısır Unu İle Kararan Dirsekleri Beyazlatan Maske Tarifi

Sual: Dirseklerim kararmış oldu. Kararan dirsekleri beyazlatan bir maske tarifi veriri misiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: ( 1’er tatlı kaşığı beyaz kil, mısır unu ve nemlendirici kremi karıştırıp, bu karışımla dirseklerinize peeling yapın. Arkasından 1’er kapak limon suyu, portakal yağı, greyfurt yağı, limon yağı ve hindistancevizi yağını, 1 çorba kaşığı bebe pudrasıyla karıştırın. Bu karışımın için 1 kapsül de E vitamini atın. Bu malzemeleri bir kapta karıştırdıktan sonrasında, masaj yaparak dirseklerinize gösterim. Bu karışımı her gün kullanın.)

Mısır Unu İle Ayak Nasırı , Ayak Tabanları İçin Maske Tarifi

Sual: Günün çoğunu ayakta geçiriyorum. Ayak tabanlarım sertleşti. Fazlaca ağrım oluyor. Ayaklarımın eski sağlığına ulaşması için ne yapabilirim?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: ( Bir kahve fincanı kahve telvesi ile birer çorba kaşığı mısır unu, vazelin ve zeytinyağını karıştırın. Akşam yatmadan ilkin, ayaklarınızı 15 dakika süresince tuzlu suyun içinde beklemeye alın. Kuruladıktan sonrasında ise tabanlarınızı hazırladığınız karışımla ovun. Ayaklarınızı sudan geçirin ve bu kez bir çorba kaşığı vazelin, bir limonun suyu ve dört tane dövülmüş aspirini karıştırıp tabanlarınıza sürün. Arkasından da pamuklu çorap giyinin. Bu şekilde uyuyun. Bu formülü haftada iki kez uygulamalısınız.)

Mısır Unu İle Sivilce İzlerini Yok Eden Maske Tarifi

2 kaşık mısır unu, 2 kaşık yoğurt ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırıp cildinize uygulayın. 20 dakika beklettikten sonrasında cildinizi ılık suyla sudan geçirin. Kurulayıp nemlendirici sürün.

Mısır Unu İle Sivilcelerden Kurtulma Maskesi

1 kaşık mısır unu, 1 kaşık kil ve 1 kaşık el kremini kıvam alıncaya dek karıştırın. Birazcık sulandırın ve kazandığınız maskeyi cildinize masaj yaparak sürün. 10 dakika beklettikten sonrasında cildinizi ılık suyla sudan geçirin. Haftada 2 kez uygulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.