Mide Gazı Iyi mi Geçer İyi Gelen 20 Yiyecek ve 4 Çay Tarifi

0

Mide gazı tüketilen bazı besinler yada çeşitli sıhhat sorunları şeklinde birçok nedene bağlı meydana gelebiliyor. Makalemizde mide gazının giderilmesi için neler yapmanız gerektiğinden, gaz sancısı için çözümlerden ve mide gazına iyi gelen nebat çayı tariflerinden bahsettik.

Mide Gazı Iyi mi Geçer?

Mide gazı çoğu zaman ekşi, baharatlı ve acı yemekler, süratli yiyecek yeme, hava yutma yada stres şeklinde birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Mide gazının geçmesi için hazır gıdalardan uzak durmak gerekir. Hazır gıdalarda bulunan kimyasal maddeler, sindirim sisteminin dengesiniz bozar ve gaz şikayetlerine niçin olur. Hem de sağlıksız, acılı, yağlı, baharatlı yiyecekleri oldukça sık tüketmemek gerekiyor. Sindirim sistemine iyi gelen yiyecek ve içecekler tüketmeli, daha oldukça sebze ağırlıklı ve dengeli beslenmelidir. Günlük hayatta gerek iş yerlerinde gerek ilişkilerde, sınavlarda yada herhangi bir şey için her insanoğlunun stres yapmış olduğu zamanlar olmaktadır. Stres de mide şikayetlerinin altında yatan yaygın bir nedendir ve bu yüzden stres meydana getiren şeylerden elinden geldiğince uzak durmalıdır.

Mide Gazına İyi Gelen 21 Yiyecek Sıralaması

Yoğurt

Salatalık

Nane

Zencefil

Ilık su

Biberiye

Maydanoz

Ananas

Muz

Nane

Kimyon

Mandalina kabuğu

Elma Sirkesi

Rezene

Papatya Çayı

Bal kabağı

Karanfil

Sarımsak

Keten Yağı

Tarçın

Karahindiba

Mide Gazına İyi Gelen 4 Çay Tarifi

Anason çayı;

Malzemeler;

 • 1 bardak su
 • 1 tatlı kaşığı anason tohumu

Yapılışı;

Anason, bağırsak hastalıklarına en iyi gelen ve sindirim sistemini çalıştıran bitkilerdendir.Ilk olarak cezveye bir fincan su eklenmiş olur ve kaynatılır. Kaynamış suyun altı kapatılır ve içine 1 tatlı kaşığı anason yaprağı eklenmiş olur ve kapağı kapatılarak 10 dakika demlenmesi beklenir. Gaz probleminin geçmesi için anason çayını her yemekten sonrasında içmeye itina göstermelidir.

 Kimyon çayı;

Malzemeler;

 • Kimyon
 • Sıcak su

Yapılışı;

Mide gazının geçmesi için bir bardak ılık suyun içine 1 yiyecek kaşığı kimyon eklenmiş olur ve karıştırılır. İsterseniz içine rezene tohumu da ekleyebilirsiniz. Her gün tertipli bir halde 1 bardak kimyon çayı içmelidir.

Melisa çayı;

Malzemeler:

 • Melisa otu
 • Sıcak su

Yapılışı;

Stresli günün arkasından melisa içmek hem ruhen hem fizyolojik olarak dinlendirdiği şeklinde sindirim sistemi hastalıklarına da iyi gelmektedir. Gaz problemi olan kişiler bir bardak kaynamış suyun içine bir tatlı kaşığı melisa otu koymalı ve çay 10 dakika dinlendikten sonrasında her akşam tüketmelidirler.  

Karahindiba Çayı;

Malzemeler;

 • Karahindiba otu
 • Sıcak su

Yapılışı;

Ilk olarak bir fincan su cezvede kaynatılır. Su kaynadıktan sonrasında altı kapatılır ve 1 çay kaşığı karahindiba otu eklenmiş olur ve cezvenin kapağı kapatılır. Karahindiba çayı 5 dakika dinlendikten sonrasında fincana süzülür ve afiyetle tüketilir.

Yetişkinlerde Gaz Sancısına 4 Değişik Çözüm

Papatya Çayı;

Malzemeler;

 • 1 yiyecek kaşığı papatya çiçeği
 • 1 bardak su

Yapılışı;

Kuvvetli antioksidanlar içeren papatya çayı sindirim sistemine iyi gelir ve gaz sorununu giderir. Bunun için cezvede bir bardak su kaynatılır. Su kaynadıktan sonrasında ocağın altı kapatılır ve içine papatya ilave edilerek cezvenin kapağı kapatılır. 10 dakika kadar papatyanın demlenmesi beklenir ve afiyetle içilir. Gaz problemi için her gün bir barak içmelidir.

İbrahim Saraçoğlu Kürü;

 • Zencefil
 • Sıcak su

Yapılışı;

Ilk olarak bir fincan su cezvede kaynatılır. Kaynayan suyun altı kısılır ve içine birkaç dilim kök zencefil ilave edilerek 5 dakika kadar daha kısık ateşte demleme bırakılır. (Zencefilin kabuğu soyulmalıdır.) Demlenen kür bir fincana süzülür ve ılıdıktan sona tüketilir. Gaz şikayeti olan kişiler bu kürü 1 ay süresince tertipli bir halde uygulamalı, her gün taze bir halde bir bardak içmelidir.

Rezene çayı;

Malzemeler;

 • Rezene
 • Sıcak su

Yapılışı;

Midesinde gaz problemi yaşayan kişiler bir fincan suyu cezvede kaynatmalıdır. Peşinden kaynayan suyun altını kapatıp içine bir çay kaşığı rezene tohumu atmalıdır. Cezvenin kapağı kapalı bir halde demlenme bırakılmalı, sıcaklığı içilecek şeklinde olduğunda bir fincana eleyerek tüketmelidir.

Nane çayı;

 • Nane
 • Sıcak su

Malzemeler;

Yapılışı;

Nane çayı midede oluşan gazın gitmesine destek olmaktadır. Bunun için kaynamış suyun içine bir tatlı kaşığı nane eklenmiş olur ve 10 dakika demlenmesi için kapağı kapatılarak bir kenarda bekletilir. Oda sıcaklığına gelen nane çayı her gün tertipli bir halde tüketilmelidir. Midenizdeki gazın gitmesi için günde 2-3 bardak nane çayı tüketebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.