Meyve sebzelerin iyisi iyi mi anlaşılır?

0

Sıhhatli beslenmek için çeşitli sebze ve meyveler tüketmeliyiz. Sadece sebze meyve tüketiminden ilkin dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan bir mevzuya değinmek isterim. Gerek manavlardan, marketlerden gerekse pazardan alışveriş yaparken aldığımız besinlerin taze ve olgun olması sağlığımız için ve yemeğin lezzeti için fazlaca daha önemlidir.

Sebze ve meyvelerin taze olup olmadığını idrak etmek için de bazı hususları bilmemiz gerekmektedir. Her sebze ve meyvenin iyi olup olmadığı kendine özgü yöntemler ile anlaşılır. Yazımızın devamında daha da detaylı olarak bildirdik.

Sebzelerin İyisini Idrak etmek İçin Ne Yapmalı?

Salatalık;

Salata büyükse tadı yumuşak ve tatsız olur. Leziz salata kısa ve parlaktır. Bununla birlikte sapı ve rengi yeşil renklidir.

Havuç;

Solgun renkli havucun tadı leziz değildir. Turuncu ve parlak olmalıdır.

Bakla;

Baklanın taze olup olmadığını anlamanın yolu ortadan iki kırıldığında ses çıkarıp çıkarmadığına bakmaktır. Eğer ses çıkarıyor ve koyul yeşil renkte ise o bakla güzeldir. Sadece pazarda yada marketlerde bunu yapamayacağınız için baklanın üstünde siyah kir, yırtık yada delik olmayanları seçmeniz gerekir. Aksi taktirde bayat bakla yiyecek zorunda kalırsınız.

Taze soğan;

Taze soğan seçiminde demetlerin ince olmaması gerekir. Bununla birlikte fazlaca kalınca da iyi değildir.

Lahana;

Lahana seçiminde dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey lahana yapraklarının sert ve kapalı olmasıdır.

Limon

Limon seçiminde ağır olması o limonun sulu ve güzel bulunduğunu gösterir. Doğrusu suyu ne kadar fazla olursa limon o denli tazedir. Bununla birlikte üstüne kir olmayan parlak limonlar tercih edilmelidir.

Brokoli;

Brokoli sarı renkte olmamalı, koyu yeşil renkte olmalıdır. Yeşil renkli brokoli taze ve leziz olur.

Patates;

Orta boy ve sert olmayan patates seçilmesi doğru olacaktır.

Domates;

Sert ve saplı domates lezzetlidir. Domates ağır olmalı ve kabuğu ince olmalıdır. Bununla birlikte sap kısmında domatesin aromatik kokusu hissedilirse daha da iyi olur. Eğer domatesten sos, salça yada püre yapmak için seçiyorsanız; oval domates seçmeniz daha doğru bir seçim olacaktır. Bunun sebebi oval domatesler daha azca sulu olur.

Patlıcan;

Patlıcanın iyi olup olmadığını idrak etmek için pürüzsüz olmasına dikkat etmelisiniz. Kabuğu parlak olmalıdır. Bir öteki tüyo ise, elinizle patlıcana bastırıp geri çektiğinizde patlıcan eski halini alıyorsa o tezgahtan patlıcan alabilirsiniz.

Marul, maydanoz ve nane;

Yeşilliklerin taze olması fazlaca önemlidir. Eğer canlı gözüküyor ve kendilerini salmamışsa tazedir. Bununla birlikte yeşilliklerin içinde balçık görünümüne benzer şeyler görürseniz almamanız daha iyi olacaktır.

Enginar;

Enginarın iyi olup olmadığını idrak etmek için, sapından tutup sallamalıdır. Eğer hafifçe enginar hareket ederse tazedir, etmez ise bayatlamıştır.

Fasulye;

Fasulyenin taze olup olmadığını idrak etmek için şekline bakmalıdır. Eğer fasulyeyi fazlaca fazla bükmeye gerek kalmadan kırılıyorsa tazeciktir. Sadece fasulye kıvrılıyor ve zor kırılıyorsa bayatlamış anlamına gelir.

Karnabahar;

Karnabahar seçiminde ilk olarak rengine bakmalıdır. Beyaz renkli karnabahar tazedir. Bir öteki hususta üstünde kahverengi lekelerin oluşup oluşmadığına bakmalıdır. Eğer lekeli ise o karnabahar bayattır kısaca almamalıdır.

Meyvelerin İyisi Iyi mi Anlaşılır?

Muz;

Muz seçiminde sapların yeşil olmamasına dikkat etmelidir.

Ayva;

Ayva mis şeklinde kokusunu dışarı veriyorsa olgunlaşmış anlamına gelir. Eğer rengi tam sarı değilse olgunlaşmamıştır.

Kayısı;

Kayısı seçerken eğer sert, kızarık renkte ve ele alındığında ağır ise o kayısı olgunlaşmış leziz bir kayısıdır.

Böğürtlen;

Böğürtlenin taze olup olmadığını idrak etmek için elinize aldığınızda sert olmaması kuralıdır. Eğer diri ise o böğürtlen olgun ve lezzetlidir.

Karpuz;

Karpuzun dışı parlak olmalıdır. Olgunlaşan ve leziz karpuz seçmek için karpuza hafifçe vurulur. Eğer tok bir ses gelirse, sapı ince ve sararmış değilse o karpuz kesinlikle alınmalıdır.

Çilek;

Çileğin iyisi şeklinden de azca fazlaca belli olabilir. Eğer şekli muntazam görünümde ve birazcık da yumuşaksa o çilek güzeldir. Olgunlaşmamış çilek daha sert ve bozuk şekillerde olur.

Yeşil ve siyah üzüm;

Üzümün sapı yeşil olmalıdır. Aksi taktirde taze olmayacaktır. Siyah üzümün rengi de simsiyah olmalıdır.

Kavun;

Kavunu koklayarak iyi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kavunun kuyruk tarafı öteki kısımlarına nazaran yumuşaksa ve kavuna vurduğunuzda tok sesi geliyorsa tazeciktir. Eğer kabuğu sert ve kokusu azca ise o kavun daha olgunlaşmamıştır.

Nar;

Leziz ve olgunlaşmış nar köşeli ve sert bir yapıya haiz olması gerekmektedir. Bununla birlikte narın dip kısmındaki taç açıksa o nar güzeldir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.