Mevlid kandili nedir, Mevlüt kandilinde neler yapılmalıdır?

0

Arapça kökenli bir kelime olan Mevlid kelimesinin anlamı “doğum zamanı”dır. Mevlid Kandili ise Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki geceye denk gelmektedir. Peygamber efendimizin doğum günü olan bu gün tüm Müslümanların bayramıdır. Zira her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğduğu günü bayram olarak kabul etmiştir. İşte bu yüzden Mevlid kandili de müslümanların bayramıdır. Bu gün sevinç günüdür ve mutluluk sebebidir.

Mevlid gecesinde Peygamber efendimiz dünyaya geldiği için mevlid okumak; Peygamber efendimizin o gün başından geçen vakaları, miracını ve yaşamını okumak anlamına gelmektedir. Mevlid okuyarak Peygamber efendimiz aleyhisselamı hem övmüş hem de onu hatırlamış oluruz.

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî hazretleri; “Mevlid okunan yerden belalar, sıkıntılar gider” buyurmuştur. Bundan da anlaşılacağı suretiyle Mevlid okumak oldukca mühim ve kıymetli bir ibadettir.  Mevlid Kandilinde Peygamber efendimiz doğduğu için o günde sevilenler affolunur.

Mevlid Kandili Nedir?

Dinimizde, Rebî’ul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki geceye Mevlid Kandili denilmektedir. Bu gecede alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed aleyhisselam dünyaya gelmiştir. Bu gece Müslümanların bayramlarından biri olarak kabul edilmiş olduğu için sevinç ve luk günüdür.

Bazı alimler Mevlid Kandilinin Kadir Gecesinden bile daha kıymetli bulunduğunu bildirmektedir.

Peygamber efendimizi özetleyen ve onu öven değişik Mevlid Kasideleri bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni ve vatanımızda yaygın olarak okunanı Süleyman Çelebi tarafınca 15. Asırda yazılmıştır.

Mevlid Kandilinde Neler Yapılmalıdır?

Mevlid Kandilinin nurundan ve bereketinden yararlanmak, şükrünü yerine getirmek için Tanrı rızası için mevlid okumalı, salevat-ı şerife getirmeli, insanlara tatlı şeyler yedirip içirmeli, hayrat ve hasenat yapmalı, adam ve hanım karışık ortamlara karışmamalı ve çalgı ve her türlü haramdan uzak durmalısınız.

Mevlid kandilinde yada ertesindeki gün oruç tutmak farz olmasa da sevaptır, tutmamız iyi olur.

Yıl süresince Kadir Gecesinden sonraki en kıymetli ve mühim kabul edilen Mevlid Kandilinde; Peygamber efendimiz doğduğu için sevinenler affolur.  Mevlid Kandilinde Peygamber efendimizin doğduğu gün yaşanmış olan olağanüstü nimetleri ve vakaları okumak, bu tarz şeyleri dinlemek ve öğrenmek oldukca sevaptır.

Resulullah efendimiz; Mevlid gecelerinde dünyayı teşrif etmiş olduğu günde ve çocukluk döneminde yaşamış olduğu vakaları anlatır ve Eshab-ı kirama ziyafet verirdi. Sonrasında Hazret-i Ebu Bekir halife olduğunda da,  Eshab-ı kiramı çevresinde toplayıp Peygamber efendimizin dünyaya geldiği günde yaşanmış olan muhteşem olağanüstü nimetleri anlatırdı. Dolayısıyla, Mevlid Kandilinde Resulullah efendimizin dünyaya geldiği günde yaşanmış olan vakaları ve olağanüstü nimetleri okuyup öğrenmek ve dinlemek oldukca sevaptır. Eğer isterseniz Mevlid Kandilinde yada sonrasındaki gün oruç tutabilirsiniz, sevap kazanırsınız.Hadis-i şerifte, (Beni övmek ibadettir) buyuruluyor. Resulullahı övmek, bid’at değil ibadettir. Mevlid Kandilinde Resulullah efendimizin doğduğu gecede yaşananları anlatmak ve olağanüstü nimetleri okumak iyidir. Peygamber efendimizin kendisi de bu vakaları Mevlid gecelerinde çevresinde toplamış olduğu  Eshab-ı kirama anlatırdı.

“Mevlid gecesine kıymet veren ve o gece Peygamber efendimiz doğduğu için  mutlu olan bu geceye kıymet veren müslümanlar bolca sevap kazanır. Bu gece bir mümin Resulullah efendimizin doğduğuna luk duyarak malını ihtiyacı olanlara dağıtır ve insanları yedirip içirerek Resulullah efendimize olan sevgisini belli ederse Allahü Teâlâ onu cennetine sokar.” (M. Tembih)

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki:

“Mevlid gecesinde, Peygamber efendimiz doğduğu için sevinenlerin günahları affedilir. Mevlid gecesinde, Resulullah’ın doğduğu vakit görülen hâlleri okumak, dinlemek, öğrenmek oldukca sevabdır. Kendisi de anlatırdı. Eshab-ı kiram da, toplanıp anlatırlardı..”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.