Metabolizmayı Ne Hızlandırır? Metabolizmayı Hızlandırıcı Bitkiler Besinler

0

Metabolizma, hayatımızı sürdürmek için vücudumuzda lüzumlu olan bir takım kimyasal süreçler dizisidir. Metabolizma bedeninizin yiyeceklerle almış olduğu gıdaları enerjiye dönüştürme ve bu enerjiyi yakma kapasitesine denir. Metabolizmanız iyi çalışıyorsa, hızlıysa aldığınız besinler kolayca enerjiye dönüşür. Yiyeceklerden aldığınız kaloriler kilo olarak depolanmaz enerji olarak harcanır. Fakat metabolizmanız yavaşsa yiyip içtikleriniz enerjiye dönüştürülüp yakılamaz, bunun sonucunda yağ olarak depolanır ve kilo alırsınız. Bu makalemizde Diyetisyenler tarafınca bildirilen metabolizmayı hızlandıran gıdalardan, yiyeceklerden ve içeceklerden bahsedeceğiz;

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Ayşe Tuğba Şengel meydana getirilen araştırmalara gore metabolizmayı hızlandırdığı ispatlanmış gıdaları şöyleki bildiriyor;

 1. Yeşil çay
 2. Greyfurt
 3. Brokoli
 4. Tarçın
 5. Kırmızı et
 6. Barbunya
 7. Yulaf ezmesi
 8. Ispanak
 9. Hindi
 10. Kahve
 11. Soya sütü
 12. Köri
 13. Yoğurt
 14. Elma
 15. Badem
 16. Pul biber
 17. Acı biber

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Ayşe Tuğba Şengel ‘den Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Tavsiyeler;

 1. Günde 2-3 bardak yeşil çay için.
 2. Yemeklerinize ne olursa olsun pul biber katın
 3. Günde 10 tane badem tüketmeliyiz.
 4. Kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmayın.
 5. Her gün 2-3 bardak süt yada yoğurt yiyin
 6. Bilhassa acı sivri biber metabolizmayı hem hızlandırıyor hem de kabızlığa karşı birebir.

Diyetisyen Yenilay Polat Metabolizmayı Hızlandıran Gıdaları Şöyleki Bildiriyor

Elma sirkesi: Elma sirkesinin metabolizmayı hızlandıran besinler içinde yer alır. Elma sirkesinin metabolizma hızlandırıcı etkisinden yararlanmak için öğle ve akşam yemeklerinde salatanıza 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Keten tohumu: Keten tohumu da metabolizmayı hızlandırmakta mühim rol oynayan besinlerdendir. Keten tohumu, midede su alarak şişmekte ve kişiye tokluk hissi vermektedir. Keten tohumu ek olarak bağırsak hareketlerini artırarak dışkılamayı kolaylaştırır. Ek olarak sindirim sistemi üstündeki pozitif yönde etkilerinden dolayı metabolizma hızını arttırır. 1 kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı keten tohumu karışmasını sağlayarak tüketebilirsiniz. Ne olursa olsun arkasından 2 su bardağı su tüketin.

Tarçın: Tarçının da metabolizmayı hızlandırıcı tesiri vardır. Tarçının bu özelliğinden yararlanmak için ara öğünlerde yediğiniz meyvelerin üzerini 1 tatlı kaşığı tarçınla süsleyerek tüketebilirsiniz.

Diyetisyen Yenilay Polat Metabolizmayı Hızlandıran Gıdaları Şöyleki Bildiriyor

Kırmızı acı biber: Acı biber kapsaisin adlı bir madde ihtiva eder. Kapsaisinin metabolizmayı hızlandırıcı tesiri bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Zencefil: Zencefil de metabolizmayı hızlandıran baharatlardandır. Zencefilde bulunan çeşitli maddeler dolaşım ve sindirim sistemini uyarır. Baharat olarak kullanılan zencefil, mide ve barsaklarda oluşan gaz sorununa da iyi gelir.

Ananas: Ananas meyvesi bromelain denilen sindirim enzimi ihtiva eder, bu enzim proteinleri yardımıyla metabolizma hızlandırıcı olarak mühim rol oynar .Bromelain enzimi yardımıyla vücutta oluşan yıkım vakalarını çabuklaşır. Dolayısıyla metabolizma hızlandırıcı tesiri vardır.

Diyetisyen Yenilay Polat Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Tavsiyeler

 1. Kendinizi asla aç bırakmayın.
 2. Öğün atlamayın.
 3. Ne olursa olsun pişmeden sebzeler tüketin.
 4. Hareketli bir yaşamınız olsun.
 5. Yiyeceklerinize baharat katın.
 6. İşlenmiş gıdalar yerine organik gıdaları tercih edin.
 7. Su tüketimini artırın.

Diyetisyen Kübra Bal Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecek Ve İçecekleri Şöyleki Bildiriyor

Mate çayı: Tok tutucu ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı, günde 1 fincan tüketilebilinir.

Yeşil çay: Zayıflama rejimlerine ilave olarak günde 1-2 fincan içilen yeşil çay, yağ yakımını artırmakta. Etken maddesi olan EGCG (epigallokateşin gallat) ile vücudun insüline olan gereksinimini azaltmakta, böylece yağ artışını önlemekte. Ek olarak idrar söktürücü özelliği ile vücuttaki fazla suyu da atmaktadır.

Kafein: Kafein içeren, çay, kahve, çikolata da metabolizmayı hızlandıran besinler içinde.

Balık: İçerisindeki iyot yardımıyla metabolizmayı hızlandıran balığa minimum haftada 1 gün sofranızda yer verin.

Turp: Salatalarınza ekleyeceğiniz turp ile metabolizmanızı hızlandırabilrisiniz.

Hardal: Metabolizmayı hızlandıran bir öteki baharat olan hardal tohumunu salatalarınıza ekleyebilir, sosunu ise ızgara etlerle beraber kullanabilirsiniz.

Biberiye: Biberiye bitkisini de salatalarınızda ve soslarınızda kullanarak kan dolaşımını hızlandırıcı tesiri ile zayıflamanıza katkıda bulunabilirsiniz.

Tarçın: İştah denetim mekanizması üstünde etkili olan tarçını, süt ve sütlü tatlılarınızın üstüne ekleyebilir, elmanıza serpebilir, sabahları 1 tatlı kaşığı bal ile beraber alabilirsiniz.

Diyetisyen Sinem Akgün Metabolizmayı Hızlandıran Gıdaları Şöyleki Bildiriyor;

 1. Yuvarlak şekilde olan sebzeler (, karnabahar, brokoli, lahana, pancar benzer biçimde)
 2. Badem
 3. Kuru baklagiller
 4. Kereviz
 5. Kahve
 6. Salatalık
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.