Menopoz döneminde alınan kiloları vermek için 7 tüyo

0

Hanımlarda erişkinlik döneminde başlamış olan tane kanamasının son bulmasına menopoz denir. Menopoz döneminde hanımefendilerin hormonlarında bazı değişimler görülür. Bu zamanda östrojen hormonunun azalmasıyla yağ dokusunda artış, kas dokusunda da ise azalma görülür. Kas dokusunun azalmasıyla metabolizma yavaşlar bunun bununla beraber kilo almak daha kolay bir hale gelir. Hem de kişinin alışkanlığı gereği aynı yiyecek yeme düzenine devam etmesinin sonucunda da yağ oranında artış görülür ve bu da kilo alımına sebep olur. Bu zamanda kilo vermek ya da kilo alımının önüne geçmek isteyen hanımefendiler için bazı tavsiyeler verdik. Bu tavsiyeler doğrultusunda şahıs kilo kontrolünü sağlayabilir ve kilo vermeyi kolay bir hale getirebilir.

Menopoz Döneminde Alınan Kilolar Iyi mi Verilir?

Menopoz döneminde; değişen hormonlar, beslenme düzeni, yaşam seçimi ve genetik faktörler hanımefendilerin bu zamanda kilo almasına neden olan faktörlerdir. Bilhassa genetik yatkınlığı olan hanımefendiler bu zamanda oldukça çok kilo alırlar. Aldıkları kiloyu geri vermek isteyen ve durağan(durgun) kilosunu korumak isteyen hanımefendiler için, bazı tüyolar verdik. Menopoz döneminde alınan kilolar iyi mi verilir probleminin yanıtını buyurun beraber okuyalım;

1) Yürüyüş Yapın

Menopoz döneminde alınan kilolardan kurtulmak için; hanımefendiler günlük yürüyüş yapmalıdır. Her gün otuz dakika kadar orta tempolu yürüyüş yapmak hem zayıflamaya yardımcıdır hem de kilo almanın önüne geçer. Yürüyüş esnasında yorulduğunuzu anladığınızda bir süre dinlenmeli ve tempolu yürüyüşten kaçınmalısınız.

2) Bol miktarda Meyve ve Sebze Tüketin

Günün ara öğünlerinde meyve ve sebze tüketmeye itina gösterin. Meyve ve sebze tüketimi vücuttaki kasların kuvvetlenmesini sağlar. Hem de gün içinde meyve ve sebze tüketimi hem menopoz semptomlarını azaltır hem de kilo vermeyi destek sunar.

3) Yeşil Çay Tüketin

Menopoz döneminde alınan kiloları geri vermek için gün içinde yeşil çay ya da kahve tüketin. Kahve ve yeşil çay, hem kişiye tokluk hissi verir hem de yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi sağlar.

4) Azca Fakat Öz Beslenin

Gün içinde 2 öğün yiyecek yerine 2 öğünde yiyeceğiniz miktarı 5-6 öğüne bölüştürün. Böylece sindirim sisteminiz sık emek vererek daha çok enerji harcamanızı sağlar. Fazla enerji harcanması da kilo vermeyi daha da kolaylaştırır. Hem de gün içinde sık öğün araları yaptığınızdan dolayı açlık hissiniz de daha azca olacaktır.

5) Protein Ağırlıklı Beslenin

Pasta, hamur harcı işi benzer biçimde şekerli gıdalardan uzak durun. Bunun yerine protein içinde ne olduğu fazla olan gıdaları kısaca et, süt ve süt ürünleri, yumurta benzer biçimde gıdaları tüketmeye itina gösterin. Protein ağırlıklı beslenmek tokluk hissini arttırır ve hem de iştahı bastırır.

6) Günlük Sıvı Alımını Arttırın

Hem vücudun sağlığı hem de kilo vermeyi kolaylaştırmak için gün içinde bol miktarda su tüketin. Günde 2,5-3 litre su içmeye itina göstererek, kilo vermeyi destekleyebilirsiniz.

7) Diyetisyene Başvurun

Bu zamanda yeri ulaştığında iştahınız açılır yeri ulaştığında iştahınız aniden kapanabilir. Bu da aniden kilo artışına niçin olur. Yiyecek yerken kendinize hakim olamıyor oldukça fazla kaçırıyorsanız diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Menopoz Döneminde Kilo Almak Düzgüsel Mi?

Bayanların menopoz döneminde yaşamış olduğu ortak sorunlarda biri de ansızın fazla kilo alımıdır. Hatta öyleki ki kilo problemi yaşamayan hanımefendiler bile bu zamanda değişen hormonlarda beraber kilo almaya başlayabilir. Menopoz döneminde; değişen hormonlar, yaşın ilerlemesi, kişinin genetiği ya da yaşam seçimi da kişinin bu zamanda kilo almasını tetikleyen etkenlerdir. Bu etkenler doğrultusunda menopoz döneminde kilo almak normaldir.

Menopoz döneminde östrojen seviyesinde mühim derecede azalma meydana gelir. Östrojen hormonunun azalması ani kilo artışına niçin olmaz. Sadece vücudun bilhassa karın ve kalça bölgesinde, ve vücudun tamamında yağ dokusunun artmasına niçin olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.