Memede Kıl, Hanımlarda Göğüs Kıllanması Niçin Olur Iyi mi Kurtulunur

0

Göğüs üstünde, göğüs ucu dediğimiz “areola” çevresinde kıllanma hem erkeklerde hem de hanımlarda genetik, hormonal bozukluk, Polikistik Over sendromu benzer biçimde nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Göğüs uçlarında kıllanma problemi yaşayan kişilerin bir Jinekoloğa yada Endokrinoloji uzmanına gitmesi gerekmektedir.

Göğüs Üstündeki, Memedeki Kıllar Koparılabilir mi?

Sual: Ben bir bayanım göğüs çevresindeki kılları koparsam tehlikeli midir?

CEVAP

Op. Dr. Elif Öye’nin cevabı: “Göğüs çevresindeki kılların koparılması tehlikeli değildir fakat koparılmaması daha iyi olacaktır.”

Sual: Bir adam olarak göğüs uçlarımdaki kılların çokluğundan şikayetçiyim. Boyları da uzun, eğer cımbızla yada eldivenle kopartsam çoğalır mı?

CEVAP

Uzm. Dr. Arzu Kaynak’ın cevabı: “Göğüs uçlarınızdaki kıllardan rahatsızsanız kopartmak yerine lazer epilasyon tercih edebilirsiniz.

Sual: Yaşım 13 ve her iki göğüs ucumda da kıllar var. Bu durum benim yaşımdaki biri için düzgüsel midir ve ne yapmam gerekir?  Kökten almayıp üstünden keserek boyunu kısaltsam olur mu?

CEVAP

Uzm. Dr. Deniz Arsan Sir’in cevabı: “Sizin yaşınızda bu durumun görülmesi normaldir. İsterseniz kısaltabilir yada alabilirsiniz. Herhangi bir çekince söz mevzusu değil.”

Sual: Göğüs ucumdaki kıllar için iğneli epilasyon yaptırsam iz kalır mı diye merak ediyorum. Epilasyonu iğneli yerine lazer düşünmedim bundan dolayı tüylerin rengi açık ve lazerin açık renk tüylere tesir etmediği söyleniyor. Ek olarak lazerin etrafındaki ayva tüylerini çoğalttığını da duymuştum.

CEVAP

Dr. Güneş Ertürk’ün cevabı: “Göğüs uçlarındaki kıllar için iğneli epilasyon yaptırabilirsiniz. İz kalma durumu tamamen kullanılan aygıt ve tatbik eden şahıs ile ilgili bir durumdur. Bu yüzden iğneli epilasyon için kaliteli bölgeler tercih etmelisiniz.”

Memede Kıllanma Niçin Olur?

Genetik

  1. Aile fertlerinizde ve üst kuşaklarda memede tüylenme var ise bu durum sizde de görülebilir.

Hormon Bozukluğu

  1. Hormon bozukluğu memede kıllanmanın en sık karşılaşılan nedenidir. Endokrinoloji kısmına gidip hormon testi yaptırmalısınız.

Testoren Hormonunda Artış

  1. Yaradılış gereği adam vücudunda daha çok salgılanan testesteron hormonu benzer biçimde yüksek düzeyli androjenlerin göğüse kıllanmaya niçin olduğu bilinmektedir.

Hormonal Değişimler

  1. Vücutta hormonlarda meydana gelen dalgalanmalar göğüs ucunda koyu renkli kılların çıkması benzer biçimde çeşitli şikayetlere sebep olabilir. Hormonal dalgalanmaların ana sebepleri başlangıcında hamilelik ve menopoz gelmektedir bundan dolayı bu dönemlerde vücudun tümünde oldukça mühim hormonal  değişimler görülür.

İlaçların Yan Tesiri

  1. Kullanılan bazı tıbbi ilaçlar memede kıllanmaya yol açabilmektedir. Bu ilaçlara örnek olarak testosteron, glukokortikosteroidler ve bazı immünosupresanlar verilebilir.

Cushing Sendromu

  1. Memedeki kıllanmanın bir öteki sebebi ise Cushing sendromu olabilir. Bu sendromda vücutta kortizol hormonu salgılanması oldukça olmaktadır ve bu durum memede kıllanma benzer biçimde emarelere yol açabilir.

Polikistik Over Sendromu

  1. Üreme çağındaki hanımlarda oldukça yaygın olarak görülen Polikistik over sendromu (PKOS), vücuttaki bir tür hormonal (endokrin) bozukluğunu ifade eder. PKOS, memede kıllanmaya sebep olabilir.

Göğüs Üstündeki, Memedeki Tüyler Iyi mi Yok Edilir?

Cımbız

Göğüs üstündeki tüylerden kurtulmak için en kolay yöntem cımbızdır. Fakat bu bölgedeki kılları almadan ilkin areolaların ve göğüs ucunun çevresindeki derinin duyarlı bulunduğunu bilmenizde yarar var. Bu yüzden buradaki tüyleri cımbızla almak oldukça acıtabilir. Acıyı daha aza indirmek için buradaki tüyleri duştan derhal sonrasında almayı deneyebilir yada Emla isminde kremi kullanabilirsiniz.

Makas Kullanımı

Göğüs uçlarındaki tüyleri makasla kesebilirsiniz. Fakat bunu yaparken oldukça dikkatli olmalı ve göğsünüzde kesik oluşturmaktan dikkatle kaçınmalısınız. Göğüs ucundaki tüyleri kesmek için oldukça minik bir makas alın ve parmağınızla göğüs ucunu tutun ve peşinden tüyleri makasla kısaltın. Bu yöntem kalıcı çözüm getirmez bundan dolayı kıllar uzayacak ve daha sık kesilmesi gerekecektir.

İğneli Epilasyon

Göğüs uçlarındaki tüylerden kurtulmanın en etkili şekillerinden birisi de iğneli epilasyondur. Bu yöntem yardımıyla kalıcı çözüm elde edersiniz. Meme ucuna iğneli epilasyon uygulanmadan ilkin tüylerin kısaltılmaması olduğu benzer biçimde gidilmesi iyi olacaktır. Bu işlemde bir güzellik uzmanı iğneli epilasyon probu ile kıl köküne elektrik akımı verir ve bu kıl kökünü patlatmayı sağlar. Bu işlem sonunda kıllar cımbız ile temizlenir.

Hormon Tedavisi

Meme ucunda kıl çıkmasına neden olan eğer vücuttaki hormonal dengesizliklerse en iyi çözüm hormon tedavisi almak olacaktır. Tabip, lüzumlu ve kişiye uygun ilaçlar vererek vücuttaki hormon dengesini kurmaya çalışacaktır. Bu ilaçların başlangıcında içinde östrojen ve progestin hormonlarının beraber olduğu doğum denetim hapları gelmektedir.

Not: Bu yazımızdaki hastaların soruları ve doktorların cevapları doktorsitesi internet adresinden alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.