Melazma Lekelerinden Kurtulan Var mı Nasıl Geçer

0

Melazma (melasma) daha çok kadınlarda görülen yaygın bir cilt hastalığıdır. Fazla güneş ışığına maruz kalınması ve hormonal değişimler nedeniyle cildin bazı kısımlarında koyu lekeler meydana gelir. Daha çok yüz bölgesinde ve yüzün her iki tarafında koyu kahverengi lekeler olarak ortaya çıkar. Melazma  tedavi yöntemleri mevcut olan bir cilt hastalığıdır. Günümüz teknolojisinde melazmadan kurtulan pekçok kişi vardır. Lazer tedavisi, kimyasal peeling gibi son teknolojik yöntemler bu cilt hastalığına şifaya vesile olabilmektedir.

Melazma (Melasma) Nedir?

Melazma; cilt üzerinde siyah yahut kahverengi lekelerin oluşmasına verilen isimdir. Cildin rengini veren hücrelere melanosit denilir. Melanosit hücrelerinin aşırı melanin üretmesiyle de ciltte melazma meydana gelir. Erkeklere nazaran daha çok kadınlarda görülen melazma, yaygın görülen bir cilt hastalığıdır. Ayrıca hamile kadınlarda da sık sık görülür ve lekeler sonradan kendiliğinden geçebilir. Melazma, burun, alın, dudak üstü yanak ve üst kollarda koyu kahverengi lekeler olarak ortaya çıkmakla birlikte ağrı ve kaşıntıya da neden olmaz. Herkeste koyu kahverengi olmayıp, açık kahve tonlarında da lekeler gözükmektedir.

Melazma (Melasma) Cildin Hangi Kısımlarında Görülür?

Melazma genelde yüz bölgesinde ve yüzün her iki tarafında da görülür. Daha çok vücudun güneşe maruz kaldığı kısımlarda kahverengimsi lekeler halinde gözükür. Melazmanın ciltte en çok görülen yerleri şunlardır;

  • Yanaklar
  • Alın
  • Burun köprüsü
  • Çene
  • Dudak üstü
  • Kolların ön ve üst kısmı
  • Omuzlar
  • Boyun

Melazma (Melasma) Nedenleri Nelerdir?

Melazmaya neyin sebep olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Araştırmacılar kişinin çocukluktan beri cildinin yoğun güneş ışınlarına maruz kalması ve genetik olmasının neden olduğunu söylemektedir. Ayrıca bazı durumlar ciltteki melanin hücresinin daha fazla üretilmesine neden olaraktan melazma oluşumunu arttırmaktadır. Bu durumlar şunlardır;

Hamilelik dönemi (östrojen ve progsteron hormonunun artmasından dolayı)

Ağız yoluyla alınan hormon ilaçları

Hormon tedavileri

Doğum kontrol hapları

Bazı psikiyatri ilaçları

Uzun süre güneşe maruz kalma

Stres ve tiroid hastalığı

Cilt soyucu ilaç, peeling, lazer gibi cildi hassaslaştıran tedaviler

Cilde sürülen bazı kokulu sabunlar

Açık tenlilere nazaran koyu tenli olanlar

Sir ağda gibi cildi tahriş eden işlemler

Bazı kozmetik ürünler, cilde limon yahut karbonat sürmek de melazmaya neden olabilmektedir.

Melazma (Melasma) Nasıl Teşhis Edilir?

Melazma lekeleri olanlar öncelikle Dermatoloji (Deri Hastalıkları – Cildiye) bölümünden randevu almalıdır. Dermstolog genelde muayene ederek teşhis koyabilir. Fakat bazen Wood lambası adı verilen ışıkla cildinizdeki lekelere bakabilir. Bu ışıkla melazmanın cildin yüzeyinde mi yoksa derininde mi olduğunun anlayabilir. Melazma teşhisi koyduktan sonra melazmanın şiddetine göre tedavi yöntemi uygular.

Melazma (Melasma) Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı melazma lekeleri tedaviyle geçerken bazıları da tedaviye gerek duymadan kendiliğinden geçmektedir. Kendiliğinden geçmesi genelde hamilelikte ya da doğum kontrol hapından dolayı melazma otraya çıktıysa olur.

Melazma hastalarının yaz kış fark etmeksizin güneş koruyucu kremler kullanması gerekir. Güneş koruyucu krem kullansa dahi direk olarak güneşin altında durmaması gerekir. Güneş ışınları melazma lekelerini daha da çoğaltıp koyulaştırabilir. Melazma tedavisinde doktor bazı leke açıcı kremler ve ağız yoluyla alınan ontioksidan haplar reçete edebilir. Şayet dermatologun verdiği ilaçlar işe yaramazsa, dermatolog lazer tedavisi, kimyasal peeling ve mezoterapi-PRP gibi tedavi yöntemlerini önerebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.