Melazma Lekelerinden Kurtulan Var mı Iyi mi Geçer

0

Melazma (melasma) daha oldukça hanımlarda görülen yaygın bir cilt hastalığıdır. Fazla güneş ışığına maruz kalınması ve hormonal değişimler sebebiyle cildin bazı kısımlarında koyu lekeler meydana gelir. Daha oldukça yüz bölgesinde ve yüzün her iki tarafında koyu kahverengi lekeler olarak ortaya çıkar. Melazma  tedavi şekilleri mevcut olan bir cilt hastalığıdır. Günümüz teknolojisinde melazmadan kurtulan pekçok şahıs vardır. Lazer tedavisi, kimyasal peeling şeklinde son teknolojik yöntemler bu cilt hastalığına şifaya vesile olabilmektedir.

Melazma (Melasma) Nedir?

Melazma; cilt üstünde siyah veya kahverengi lekelerin oluşmasına verilen isimdir. Cildin rengini veren hücrelere melanosit denilir. Melanosit hücrelerinin aşırı melanin üretmesiyle de ciltte melazma meydana gelir. Erkeklere nazaran daha oldukça hanımlarda görülen melazma, yaygın görülen bir cilt hastalığıdır. Ek olarak hamile hanımlarda da sık sık görülür ve lekeler sonradan kendiliğinden geçebilir. Melazma, burun, alın, dudak üstü yanak ve üst kollarda koyu kahverengi lekeler olarak ortaya çıkmakla beraber ağrı ve kaşıntıya da niçin olmaz. Herkeste koyu kahverengi olmayıp, açık kahve tonlarında da lekeler gözükmektedir.

Melazma (Melasma) Cildin Hangi Kısımlarında Görülür?

Melazma genel anlamda yüz bölgesinde ve yüzün her iki tarafında da görülür. Daha oldukça vücudun güneşe maruz kalmış olduğu kısımlarda kahverengimsi lekeler halinde gözükür. Melazmanın ciltte en oldukça görülen bölgeleri şunlardır;

  • Yanaklar
  • Alın
  • Burun köprüsü
  • Çene
  • Dudak üstü
  • Kolların ön ve üst kısmı
  • Omuzlar
  • Boyun

Melazma (Melasma) Sebepleri Nedir?

Melazmaya neyin sebep olduğu kati olarak bilinmemektedir. Araştırmacılar kişinin çocukluktan beri cildinin yoğun güneş ışınlarına maruz kalması ve genetik olmasının niçin bulunduğunu anlatmaktadır. Ek olarak bazı durumlar ciltteki melanin hücresinin daha çok üretilmesine niçin olaraktan melazma oluşumunu arttırmaktadır. Bu durumlar şunlardır;

Hamilelik süreci (östrojen ve progsteron hormonunun artmasından dolayı)

Ağız yöntemiyle alınan hormon ilaçları

Hormon tedavileri

Doğum denetim hapları

Bazı psikiyatri ilaçları

Uzun süre güneşe maruz kalma

Stres ve tiroid hastalığı

Cilt soyucu ilaç, peeling, lazer şeklinde cildi hassaslaştıran tedaviler

Cilde sürülen bazı kokulu sabunlar

Açık tenlilere nazaran koyu tende olanlar

Sir ağda şeklinde cildi tahriş eden işlemler

Bazı kozmetik ürünler, cilde limon veya karbonat sürmek de melazmaya niçin olabilmektedir.

Melazma (Melasma) Iyi mi Teşhis Edilir?

Melazma lekeleri olanlar ilk olarak Dermatoloji (Deri Hastalıkları – Cildiye) bölümünden buluşma almalıdır. Dermstolog genel anlamda muayene ederek teşhis koyabilir. Fakat kimi zaman Wood lambası isminde olan ışıkla cildinizdeki lekelere bakabilir. Bu ışıkla melazmanın cildin yüzeyinde mi yoksa derininde mi bulunduğunun anlayabilir. Melazma teşhisi koyduktan sonrasında melazmanın şiddetine gore tedavi yöntemi uygular.

Melazma (Melasma) Iyi mi Tedavi Edilir?

Bazı melazma lekeleri tedaviyle geçerken bazıları da tedaviye gerek duymadan kendiliğinden geçmektedir. Kendiliğinden geçmesi genel anlamda hamilelikte ya da doğum denetim hapından dolayı melazma otraya çıktıysa olur.

Melazma hastalarının yaz kış fark etmeksizin güneş koruyucu kremler kullanımı gerekir. Güneş koruyucu krem kullansa dahi direk olarak güneşin altında durmaması gerekir. Güneş ışınları melazma lekelerini daha da çoğaltıp koyulaştırabilir. Melazma tedavisinde tabip bazı kir açıcı kremler ve ağız yöntemiyle alınan ontioksidan haplar reçete edebilir. Eğer dermatologun verdiği ilaçlar işe yaramazsa, dermatolog lazer tedavisi, kimyasal peeling ve mezoterapi-PRP şeklinde tedavi yöntemlerini önerebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.