Mekik çekmenin 15 şaşırtıcı faydası ve asla duyulmamış zararları

0

Mekik karın, göbek ve bel bölgesinin çalışmasını elde eden,  göbek eritmekte en etkili egzersizlerdendir. Fakat öncesinden mekik çekmemiş kişilerin birden mekik çekmeye başlaması ve bunu oldukca sayıda yapması değişik problemlere sebep olabilmektedir. İşte bu yüzden, mekik çekmeye başlamış olacak kişiler çekmiş olduğu mekiği süre içinde arttırmalıdır, birden kendilerini zorlamamalıdır.

Egzersiz çeşitlerinin içinde yaygın olarak malum mekik birçok şahıs tarafınca yanlış şekilde yapılmaktadır. Yanlış şekilde çekilen mekik sakatlanmalara ve buna bağlı sıhhat problemlerine sebep olabilir. Mekik çekerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan ilk şey yerin yapısıdır. Zemin kesinlikle yumuşak ve esnek olmalıdır. Bunun için spor matları edinebilirsiniz. Bu matlar egzersiz için tasarlanmıştır ve belli bir kalınlığa haizdir. Spor-fitness matları üstüne mekik çekilmesi sakatlanma oluşma riskini en aza indirecektir.

Mekik Iyi mi Çekilir?

Karın kaslarına haiz olmak için başvurulan egzersizlerin başlangıcında mekik gelmektedir. Bu harekette şahıs sırt üstü uzanıp dizlerini büker. Sonrasında ellerini boyun altını koyduktan sonrasında baş ve sırt yerden vücut gücü kullanılarak kaldırılır. Sonrasında yere yeniden yatılır. Mekik bu hareketi tekrarlamayı ihtiva eder. Mekik çekmeye yeni süregelen kişilerin birazcık sabırlı olmasında yarar vardır. Bu sebeple mekik çekmekte telaşlı ve inatçı olursanız ters bir harekette derhal belinizin incinmesine sebep olur. Ek olarak mekik egzersizini yaparken şahıs oldukca aç ya da oldukca tok olmamalıdır.

Mekik Çekmek Ne İşe Yarıyor?

Göbek Eritiyor!

Mekik çekerken etken olarak çalışan ana kas grubu karın kaslarıdır. Sık sık mekik çekmek göbeği eritmeye yardımcıdır. Bu yüzden de mekik çekmek göbek eritmek için en oldukca tercih edilen bir egzersizdir. Siz de eğer mekiği tertipli olarak sürekli yapmış olursanız karın bölgeniz düzleşir ve oldukca daha fit bir görünüme kavuşur. Mesela 3-4 ay tertipli olarak mekik çekerek dümdüz bir karına haiz olabilirsiniz.

Mekik Çekmenin Öteki Yararları Nedir?

Mekiğin en büyük faydası göbeği eritmesidir. Düz bir karına haiz olmak için her gün tertipli şekilde mekik çekmelisiniz.

  1. Mekik çekmek karın ve bel kaslarını çalıştırdığı için bu kas gruplarının oldukca daha kuvvetli olmasını sağlar. Bu sayede bel ağrılarına iyi gelir.
  2. Mekik çekerek vücudunuzdaki genel kas oranı fazlalaştırabilirsiniz.
  3. Göbek ve bel çevresindeki yağları mekik yardımıyla yakabilirsiniz.
  4. Mekik çekmek pelvis bölgesindeki 3 mühim kas grubunu, arka karın kasları ve göğüs kemiğinden pelvislere kadar uzanan her iki taraftaki kas grubunun çalışmasına yardımcıdır. Bu sayede bu kasların kuvvetlenmesine destek verir.
  5. Mekik çekmek karın ve bel bölgesindeki kasların daha kuvvetli olmasını sağlamış olduğu için ihtimaller içinde darbe ve düşmelere karşı koruma sağlar.
  6. Mekik çekerek bel ve bel kemiğinde yaşanabilecek problemleri önlemiş olmuş olursunuz.

  1. Düz bir karına kavuşmanıza destek verir. Tertipli olarak doğru şekilde çekeceğiniz mekik göbek bölgesinde biriken yağların erimesinde oldukça faydalıdır.
  2. Tertipli mekik çekmek kalori yakarak zayıflamaya de destek verir. Diyetin yanında tertipli yapacağınız mekik benzeri egzersizler yardımıyla ideal kilonuzu koruyabilir yada kalıcı şekilde kilo verip ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.
  3. Mekik çekmek vücudun genel enerjisini arttırır.
  4. Mekik yardımıyla vücutta göğüs kemiğinden pelvis bölgesine kadar uzanan kas gruplarının tamamını çalıştırmış olmuş olursunuz.

Mekik Çekmek Zararı dokunan mıdır?

Mekik Çekmek Sırta Zarar Verebilir!

Mekik çekerken sırtın en oldukca sinir hücresi bulunan kolay zedelenebilir bölgesine baskı uygulanır. Düzgüsel şartlarda bu bölgenin korunması oldukca önemlidir. Dolayısıyla bu bölgeye baskı yapmak asla iyi bir tercih değildir.

Mekik çekerken normalde dik durması ihtiyaç duyulan omurilik eğilmektedir.  

Kanadalı bir biomekanik uzmanı, mekik çekmenin oldukça tehlikeli bulunduğunu ifade etmiştir. Bunun sebebi ise mekik çekerken omurilikte yer edinen disklerin içinde sıvımsı çekirdeğin diske yaklaşması ve diskin esneyip şişmesine yol açmasıdır. Bu durum sırtta yoğun ağrılara ve omurilikte zedelenme şeklinde ciddi sıhhat problemlerine sebep olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.