Medeniyetin beşiği Mezopotamya nerededir? Mezopotamya illeri nedir?

0

Zamanı ve kültürel açıdan oldukça varlıklı olan bir bölgedir Mezopotamya… Sümerler, Akadlar, Babiller, Asurlular ve Aramiler şeklinde Dünya’nın en tanınmış kavimlerinin birçoğuna ev sahipliği yapmıştır. Mezopotamya, verimli bir topağa haiz olduğundan ve uygun iklim şartları sebebiyle göç yapanların uğrak yeri olmuştur. Birçok değişik kültür ve halk Mezopotamya bölgesinde yaşamış ve Mezopotamya’nın çağdaş olarak gelişmesine yol açmıştır. Mezopotamya’da birçok uygarlık geliştiğinden bu bölge Medeniyetler Beşiği olarak tanımlanmıştır.

Mezopotamya Nerededir?

Mezopotamya Yunanca bir terimdir. Mezopotamya “Beyt Nahrin” adı ile de bilinir. Mezopotamya kelime anlamıyla “iki dere içinde kalan” bölge manasına gelir. Orta Doğu’da Dicle ve Fırat nehirleri içinde yer edinen bir bölgedir. Mezopotamya günümüzde; Irak, kuzeydoğu Suriye, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve güneybatı İran topraklarını kapsar. Mezopotamya topraklarının batı kısmında Basra Körfezi, Arabistan Çölü ve Suriye Çölü, cenup kısmında ise Basra Körfezi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Medeniyetlerin Beşiği olarak isimlendirilen Mezopotamya hem kültürel hem de zamanı açıdan varlıklı bir yerdir. Mezopotamya, uygarlık açısından Dünya’nın öteki bölgelerine nazaran daha süratli gelişmiştir. Mezopotamya’da medeniyetin gelişmesinin en büyük sebepleri; verimli toprağa haiz olması, coğrafi konumu ve kültürel mirasa haiz olmasındandır.

Fırat ve Dicle nehirleri içinde yer edinen Mezopotamya Sümer, Babil, Asur, Akad ve Elam şeklinde köklü ve büyük medeniyetlerin doğup geliştiği bir bölgedir. Birçok uygarlığa ev sahipliği meydana getiren Mezopotamya Medeniyetler Beşiği olarak bilinmektedir.

Türkiye’deki Mezopotamya İlleri Nedir?

En oldukça dört gözle beklenen konulardan biri de Mezopotamya illeridir. Türkiye’de Cenup Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer edinen Mezopotamya illerini sizler için derledik. Zamanı ve kültürüyle dünyanın incisi olan Mezopotamya illeri şunlardır;

  • Adıyaman
  • Batman
  • Diyarbekir
  • Gaziantep
  • Kilis
  • Mardin
  • Siirt
  • Şanlıurfa
  • Şırnak

Mezopotamya Uygarlıkları Nedir?

Mezopotamya birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve birçok uygarlığın gelişmesini elde etmiştir. Mezopotamya uygarlıkları tarihteki en mühim ve köklü uyarlıklardan oluşmaktadır. Mezopotamya uygarlıkları şu şekildedir;

1) Hititler

2) Lidyalılar

1) Persler

2) Sümerler

3) Akadlar

4) Asurlular

5) Babiller

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.