Marul Hangi Mevsimin Sebzesidir Marul Mevsimi Ne Zamandır

0

Yemyeşil geniş yaprakları ve leziz tadıyla salataların olmazsa olmaz sebzesi marul, kış mevsimi sebzelerindendir. Marul mütevazi olarak tüketilebildiği şeklinde çeşitli salataların içinde de tüketilebilir. Marul A, B, C, D ve E vitaminleri açısından zengindir. Bununla birlikte içinde kalsiyum, sodyum, bakır ve çinko bulunur. Varlıklı gıda değerine haiz olan marul ek olarak kuvvetli bir antioksidan ve lif deposudur. Lifli özelliği yardımıyla zayıflamaya destek olan marul rejim listelerinin başlangıcında yer alır. Bununla beraber kuvvetli antioksidan özelliği yardımıyla birçok hastalığa da şifa sağlamaktadır.

Marul Hangi Mevsimde Yetişir?

Marul kış mevsiminin taze yeşil sebzeleri arasındadır. Güz mevsiminin Kasım ayında ilk hasadı gerçekleşir ve kış mevsiminin Şubat ayının sonlarına doğru hasat işlemi son bulur. Hasat edildikten sonrasında da Kasım’dan Şubat ayına kadar piyasaya sürülen marul, tüm kış ayları süresince marketlerde, pazar ve manav tezgahlarında yerini alır.

Marul kış mevsimine özgü bir sebze olmasına karşın günümüzde dört mevsim süresince marketlerde ve pazarlarda bulunabilir. Doğal her sebzede olması gerektiği şeklinde marulun da zamanında ve mevsiminde tüketilmesi doğru olur. Yemyeşil yaprakları ve leziz tadıyla bir çok kişinin oldukca sevilmiş olduğu marul kış mevsiminin taze sebzelerindendir. Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında marketlerde ve pazar tezgahlarında satışa sunulur. Tazecik marulu tüm kış ayları süresince market, Pazar ve manavlardan satın alabilirsiniz.

Marulun Sağlığa Olan Yararları Nedir?

Kilo Vermeye Destek Olur

Marulun en malum faydası, zayıflamaya destek olmasıdır. Rejim listelerinde bolca oranda marul yer alır. Bunun sebebi, marulun sindirim sistemine yarar sağlamasıdır. Ek olarak marul midede büyük bir yer kaplayarak kişiyi tok meblağ. Böylece fazla kilolarından kurtulmak isteyenler çoğunlukla marulu tercih ederler.

Ödem Attırır

Yüksek su oranına haiz olan marul, idrar söktürücü özelliğe haizdir. Bu özelliği yardımıyla vücuttaki fazla ödemin atılmasını sağlar. Ek olarak marul, fazla su içerdiğinden dolayı, susuzluğu giderir. Gün içinde kafi su alınmadığında, böbreklerde kum oluşma riski artar. Gün içinde kucak dolusu marul tüketerek böbrek sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

Cilt Sağlığını Korur

Marul ihtiva ettiği A ve C vitamini yardımıyla cilt sağlığını da pozitif yönde etkisinde bırakır. Cildin daha sıhhatli, parlak, pürüzsüz görünmesi için cilt C vitaminine gereksinim duyar. Ek olarak içindeki B vitamini yardımıyla de akne ve sivilce oluşumunun önüne geçer. Daha oldukca soğuk havalarda kuruyan cildi nemlendirir ve cildin temiz parlak görünmesini sağlar.

Sindirimi Kolaylaştırır

Tertipli marul tüketimi, sindirim sitemini kolaylaştırır. Marulun içinde yüksek oranda bulunan lif, kabızlık sorununa bir umar olur. Ek olarak şişkinlik, mide ağrısı ve gaz problemine de şifa olur.

Demir Eksikliğini Giderir

Marulda oldukça yüksek oranda demir bulunur. Demir eksikliği kişide kansızlığa neden olur. Marul tüketerek içindeki demir minerali yardımıyla anemi şu demek oluyor ki kansızlık problemini giderebilirsiniz. Bununla beraber kansızlık kimi zaman tırnak dipleri kanamasına neden olur. Gene aynı şekilde tertipli olarak marul yiyerek tırnak dibi kanaması problemini kısa sürede iyileştirmeniz mümkündür.

Kalp Sağlığını Korur

Marul kuvvetli bir antioksidan deposudur. Tertipli marul tüketimi kolesterolü dengeler, ek olarak ihtiva etmiş olduğu antioksidanlar yardımıyla damar tıkanıklığının önüne geçer. Böylece marul tüketerek kalp-damar sağlığını koruma altına alabilirsiniz.

Kanser Hastalığına Karşı Korur

Flavonoidler bakımından varlıklı olan marul, vücutta kanser hücrelerine karşı savaşır. Kucak dolusu marul tüketmek, akciğer, boğaz, mide kanseri şeklinde kanser hastalıklarına karşı vücudu korumaya destek verir.

Marulun Zararları Nedir?

Marulum sağlığa ziyanı yoktur. Sadece marul tüketirken aşırıya kaçılmamalıdır. Marul fazla tüketildiğinde kişide karın ağrısı, hazımsızlık, nefes darlığı hatta görme yitirilmesine bile yol açabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.