Mantarlı Tavuk Sote Kaç Kalori Eder?

0

Tavuk Sote Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı?

Tavuk sote, azca kalorili bir yemektir ve bu yüzden bilhassa kilo kontrolü yapanların favorisidir. İster evde ister dışarıda olun sıhhatli bir öğün için tercih edebileceğiniz tavuk sote, hem leziz hem de son aşama pratiktir.

Makalemizde tavuk sotenin kilo alıp vermeye tesiri ve sağlığa yararları hakkında informasyon edinebilirsiniz.

Tavuk Sote Kaç Kaloridir?

  1. 1 orta boy porsiyon tavuk sote 288 kaloridir
  2. 1 yiyecek kaşığı tavuk sote 51 kaloridir
  3. 1 büyük boy porsiyon tavuk sote 390 kaloridir
  4. 1 orta boy porsiyon mantarlı tavuk sote 169 kaloridir.
  5. 1 yiyecek kaşığı mantarlı tavuk sote 18 kaloridir.

Tavuk Sote Kilo Aldırır mı?

Aslen tavuk sote yüksek kalorili olmadığından kilo yapmaz. Fakat her gıdanın olduğu benzer biçimde tavuk sotenin de ölçülü tüketilmesi gerekir. Sıhhat için oldukça yararlı olan bu yiyecek, orta kalorilidir. Rejim listelerinde tavuk soteye de yer verilebilir sadece porsiyon miktarları doğru ayarlanmalıdır. 288 kalori içeren 1 orta boy porsiyon tavuk sote, düzgüsel kalorili bir lezzettir ve zayıflama sürecinde olanların yavaş yavaş yemesi önerilir. Aşırıya kaçtıysanız egzersiz yaparak bunu telafi etmeniz lazımdır. Tavuk sote fazlaca fazla olmamak kaydıyla ara sıra yenebilir. Her yiyeceğin tüketiminde bu kurala uymalı, gereğinden fazlaca tüketilen her şeyin kilo yapacağını göz önünde bulundurmalıdır. İşte bu sebeple her gıda grubundan yeteri kadar alınmalı ve fazlasından kaçınılmalıdır. Netice olarak, tavuk sote tüketimi abartılmadığı ve devamlı bir alışkanlık haline getirilmediği sürece formunuza zarar vermez. Lakin tam tersi olursa ne yazık ki kilo yapmış olacaktır.

Tavuk Sotenin Sağlığa Yararları Nedir?

Tavuk sote, vücudumuzun gereksinim duyduğu çeşitli gıda maddelerini ihtiva eder ve bundan dolayı sinir sistemi üstünde pozitif tesirleri vardır. B3 vitamini içeren tavuk sote, günlük vitamin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Vücuda enerji veren tavuk sote, bir türlü geçmeyen halsizlik ve bitkinlik ile savaşım etmektedir.

Sıhhatli dişlere ve kuvvetli bir bağışıklık sistemine haiz olmak için fosfor adlı bir minerale gereksinim duyarız. İşte en iyi fosfor kaynaklarından olan tavuk sote, bu mevzuda bizim yardımımıza koşar. Zira 100 gram tavuk sote 0,6 miligram fosfor barındırır. Bilhassa çocuklar, bedensel ve zihinsel gelişimlerini tamamlayabilmek için daha fazlaca fosfor almalıdırlar. Onların güvenle tüketebileceği en yararlı yiyeceklerden biri de tavuk sotedir.

Tavuk sote B6 grubu vitaminlere de haizdir. Tavuk sotenin 100 gramında 0,6 miligram B6 vitamini mevcuttur. Bu özelliğiyle tavuk sote mental fonksiyonların etkinliğini artırır, saçlara bakımlı ve ışıltılı bir görünüm kazandırır.

Tavuk sote B2 (riboflavin,) bakımından zengindir. 100 gram tavuk sotede 0,25 miligram B2 vitamini yer alır. Hücrelerin zarar görmesini engellemiş olan ve dokuları ölü hücrelerden arındıran bu vitaminin, yaralara fazlaca iyi geldiği bilinmektedir.

Selenyum, tiroid rahatsızlığı olanlar için büyük öneme haizdir. 100 gram tavuk sote ise 14 mikrogram selenyum bulundurmaktadır. Tiroid tembelliğini gideren bu mineral, hipotiroid hastalığından kaynaklı şikayetleri de tedavi eder. Öte taraftan ihtiva ettiği bu vitamin ve mineraller yardımıyla tavuk sote, yiyenlere zindelik vererek hastalıklara karşı daha dirençli olmalarını sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.