Mango Kilo Yapar mı 1 Tane Mango Kalorisi Nedir

0

Mango, lif oranı yüksek, düşük kalorili bir meyvedir ve mükemmel bir A ve C vitamini deposudur.Ayrıcafolat, B6, demir ve birazcık kalsiyum , çinko ve E vitamini ihtiva eder. Mangolar iyi bir antioksidan deposudur.

Mango Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Nesrin Eriş 1 tane mangonunun averaj 150 gram bulunduğunu ve 86 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Mango Kilo Verdirir mi?

 1. Lif bakımından son aşama yüksek olan mango, daha uzun süre tok kalmanıza destek sağlar, böylece aşırı yemenizi önler. Lifli besinlerin kilo vermekte etkili oldukları bilimsel olarak da ispatlanmıştır.
 2. Mangodaki lif hem de sindirime destek sağlar, kolesterolü düşürür ve metabolizmanızı hızlandırır – bunların hepsi zayıflamanıza ve formunuzu korumanıza katkıda bulunur.
 3. Mangolarda aslına bakarsak asla yağ yoktur. Evet, meyve yağsızdır, kolesterolsüzdür ve hatta sodyum içermez
 4. Mangoda vücudunuzun yağ yakma sürecini hızlandıran çeşitli gıda maddeleri vardır.

Mangonun Sağlığa Yararları Nedir

 1. Mango sindirim sisteminin verimli çalışmasını elde eden lif ihtiva eder. Rejim lifi, kalp hastalığı, tip 2 diyabet riskini düşürmeye de destek sağlar.
 2. Mango, bağırsaktaki iyi bakterileri beslemeye destek olan prebiyotik rejim lifi ihtiva eder. Böylece bağırsak sağlığını korur.
 3. Mango lif açısından varlıklı bir besindir. Yüksek lifli meyveleri yada sebzeleri yediğinizde daha uzun süre tok hissedersiniz böylece zayıflamanız kolaylaşır.
 4. Averaj büyüklükte bir mangonun günlük tavsiye edilen C vitamini alımının üçte ikisine kadarını içerdiğini bilmek sizi şaşırtabilir. Mangoda bulunan antioksidanlar ve C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek sağlar ve soğuk algınlığı / gribi önler.
 5. Kolesterolü düşürür. Mango yiyecek kolesterol seviyenizi düzenlemeye destek olabilir. Mangoda bulunan lifler, damarlardaki plaklara yol açan ve kan akışını engellemiş olan düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL yada fena kolesterol) düşürmeye destek olabilir.
 6. Mango sıhhatli cilt ve cilt onarımı için fazlaca mühim olan cilt dostu C vitamini ve A Vitamini ile doludur. Cildi ölü hücrelerden arındırıp cildi temizler.
 7. Mango kabızlık için de birebirdir. 2018 senesinde, kronik kabızlığı olan kişilerin her birine 4 haftalık bir süre süresince mango verildiği bir pilot emek verme vardı ve sonuçlar, mango yiyenlerin kabızlık semptomlarında mühim bir iyileşme gördüklerini gösterdi.
 8. Mango, B6 ve B12 vitaminleri, magnezyum ve potasyum şeklinde uykuyu destekleyen vitamin ve mineraller ihtiva eder. Kasları gevşetir, rahat uyumanıza destek sağlar
 9. Kalp sağlığını iyileştirir.Mangoda bulunan potasyum kalp sağlığı için fazlaca mühim bir mineraldir. Potasyum, kalbin vücuda kan pompalamasına destek sağlar.
 10. Büyük vitamin deposudur. Mango, A vitamini, C vitamini ve E vitamini şeklinde vitaminlerle doludur. A vitamini antienflamatuardır; hastalıklara karşı hücresel bağışıklık tepkisini geliştirerek bağışıklık sistemini sağlamlaştırır. E Vitamini bir antioksidan görevi görür ve hücrelerin hasara niçin olabilecek özgür radikallerden korunmasına destek sağlar.
 11. Mangodaki C vitamini vücudunuzdaki kemikleri ve eklemleri sağlamlaştırır.
 12. Bir porsiyon mango size 20’den fazla değişik mineral ve vitamin sağlar
 13. Mangolar, kalsiyum emilimine destek olan K vitamini ihtiva eder.

Mango Iyi mi Olgunlaşır Yumuşatılır?

Mangolar olgunlaşana kadar buzdolabına konulmamalıdır, bu yüzden olgunlaşmamış meyveleri birkaç gün oda sıcaklığında bekletebilir yada olgunlaşma işlemini hızlandırmak için mangoyu bir kağıt torbaya koyabilirsiniz. Olgunlaştıklarında buzdolabında beş güne kadar saklayın. Olgun olup olmadığını idrak etmek için nazikçe sıkın.

Mango Gıda Kıymeti Nedir

Porsiyon Miktarı: 100 g

 1. Kalori (kcal) 59
 2. Toplam yağ 0,4 g
 3. Doymuş Yağ 0,1 g
 4. Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g
 5. Tekli Doymamış Yağ 0,1 g
 6. Kolesterol 0 mg
 7. Sodyum 1 mg
 8. Potasyum 168 mg
 9. Karbonhidrat 15 g
 10. Rejim Lifi 1,6 g
 11. Şeker 14 g
 12. Protein 0,8 g

A Vitamini           1.082 IU               C Vitamini           36,4 mg

Kalsiyum             11 mg    Demir   0,2 mg

D Vitamini           0 IU        B6 Vitamini         0,1 mg

Kobalamin          0 µg       Magnezyum      10 mg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.