Mandalina Suyu, Ufak Mandalina ve 2 Mandalina Kalorisi Ne

0

Mandalina kış aylarının en oldukça yenilen C vitamini içinde ne olduğu yüksek mükemmel bir meyvesidir. Mandalinanın bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanı sıra zayıflamaya destek olmak şeklinde de yararları mevcuttur.

Mandalinanın Kalorisi Ne Kadardır?

Diyetisyen Betül Yücel 1 orta boy mandalinada 65-70 kalori bulunduğunu bildirmektedir. 2 mandalina ise 140 kalori yapmaktadır.

 1. 1 ufak boy mandalina 53 kalori içermektedir.
 2. 1 büyük mandalina ise 80 kalori yapmaktadır.
 3. 1 çay bardağı mandalina suyunun kalorisi 43 kaloridir.
 4. 1 su bardağı mandalina suyu ise 86 kaloridir.

Mandalina Zayıflamaya Destek Olur mu?

Diyetisyen Meltem Bilge Eslen bu hususta şu detayları veriyor:

Mandalina lif açısından varlıklı bir meyve olduğundan zayıflamaya yardımcıdır. İçeriğinde bu lifler kişinin daha uzun süreler tok kalmasını sağlamasının yanı sıra başta bağırsak olmak suretiyle sindirim sisteminin fonksiyonlarını geliştirmektedir. Öteki bir deyişle, dışkının vücuttan çıkışını kolaylaştırmaktadır.

Diyetisyen Betül Yücel bu hususta şu detayları vermektedir:

Sağlığa oldukça yararlı olan mandalinanın rejim dönemindeki kişiler için de faydası büyüktür. Zira mandalinanın yapısında bulunan nobiletin maddesinin vücutta kilo alımının önüne geçmiş olduğu ispatlanmıştır. Dahası gene yapısında yer edinen flavonoidler ise vücutta yağ yakımını hızlandırmakta oldukça etkilidir.

Rejimde Mandalina Yenir mi?

Diyetisyen Betül Yücel bu hususta şu detayları vermektedir;

Rejim döneminde insanoğlu bir çok vakit bazı gıdalardan tamamen uzak durulması gerektiğine inanır. Sadece bunun yerine bu tür besinlerin kontrollü şekilde tüketilmesi daha iyi olacaktır. Rejim yaparken vücudun tatlı ihtiyacını karşılamak için sağlığa birçok faydası olan mandalina tercih edilebilir. Zayıflama döneminde günde 1-2 kez tüketilecek mandalina kafi olacaktır. Bundan daha fazlası düzgüsel kilosunda olan kişiler için bile fazladır ve iyi değildir. Zira fazla tüketilen her türlü meyve vücuda daha çok meyve şekeri doğrusu fruktoz girmesine neden olur ve bu da asla iyi değildir. Özetle, mandalinanın oldukça tüketilmesi kilo alımına yol açacaktır. Ek olarak tüketilecek mandalina bir işlemden geçmemiş mütevazı ve taze olmalıdır. Mesela mandalinanın kendisi yerine tüketilecek 1 bardak mandalina suyu kalori açısından daha yüksek olacaktır bu sebeple suyunu elde etmek için daha çok mandalina tüketmiş olunur.”

Öteki bir deyişle, rejim döneminde mandalina da ölçüsünde tüketilmelidir. Fazla tüketilmesi halinde değil kilo vermek üzerine kilo alımı görülecektir. Meyve tüketilecek saatin geç olması  (akşam 4 -5) iyi değildir bu sebeple bu saatlerden sonrasında vücuda girecek kalorilerin yakılması daha zor olsa gerek ve bu yüzden zayıflama süreci negatif etkilenecektir. Bunun için gün içinde kahvaltı ile öğle yemeği içinde bir orta boy yada iki ufak boy mandalina tüketilmesi yeterlidir.”

Mandalinanın Zayıflamaya ve Sağlığa Yararları Nedir?

 1. Mandalinanın yapısında C ve E vitaminlerinin yanı sıra sodyum, kalsiyum, bakır, tiamin ve piridoksin şeklinde birçok mineral bulunmaktadır.
 2. Mandalinada bulunan bir numaralı gıda deposu C vitaminidir. Bu yüzden tertipli mandaline tüketmek vücudun bağışıklığını kuvvetlendirir ve bu sayede bilhassa soğuk algınlığı şeklinde vücudun daha birçok hastalığa karşı daha dirençli olmasına destek verir.
 3. Mandalinanın bağırsaklara da iyi geldiği bilinmektedir. Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığı azaltır ve bağırsakların çalışmasına katkı sağlar.
 4. Orta boy bir mandalinada bulunan potasyum miktarı 150 mg’dir. Potasyum; vücutta böbrek, kas, sinir, kalp ve sindirim sisteminin işlevlerinin yerine getirmesi için dirimsel derecede mühim olan bir mineraldir.
 5. Meydana getirilen iki değişik araştırma sonucunda görülmüştür ki mandalinanın içeriğindeki bolca miktardaki karoten bir tek ona turuncu rengini vermekle kalmaz. Bununla birlikte vücutta kanserli hücrelerin oluşma riskini azaltıması başta olmak suretiyle sağlığa oldukça iyi gelir.

Mandalina Gıda Kıymeti Tablosu

100 Gram Mandalinadaki besinler

 1. Kalori (kcal) 53
 2. Toplam yağ 0,3 g             
 3. Doymuş Yağ 0 g
 4. Kolesterol 0 mg               
 5. Sodyum 2 mg
 6. Potasyum 166 mg          
 7. Karbonhidrat 13 g
 8. Rejim Lifi 1,8 g   
 9. Şeker 11 g
 10. Protein 0,8 g     
 11. C Vitamini           26,7 mg
 12. Kalsiyum             37 mg
 13. Demir   0,2 mg
 14. D Vitamini           0 IU
 15. B6 Vitamini         0,1 mg
 16. Kobalamin          0 µg
 17. Magnezyum      12 mg

Mandalina Rejimi İle 4 Günde 2 Kilo Verdiren Rejim Programı Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.