Mandalina Ne Süre Hangi Ayda Olur Kış Meyvesi midir?

0

Turunçgiller ailesinden olan mandalina, güz ve kış mevsimlerinin olmazsa olmaz meyvelerindendir. Mandalina leziz ve şekerli bir tada haiz olup, bolca sulu yapısı vardır. İçerisinde E ve C vitamini bulunan mandalina, karbonhidratlar, protein ve lif açısından da oldukça varlıklı bir içeriğe haizdir. Hem de kalsiyum, tiamin, piridoksin bakır, sodyum ve potasyum benzer biçimde varlıklı mineral ve bileşenler içermektedir.

Mandalina Hangi Mevsimde Ayda Yetişir?

Mandalina kış mevsiminin sulu ve leziz bir meyvesidir. Mandalina Güz ve Kış mevsiminde sevmiş olarak tüketilen mandalina narenciye ailesine aittir. Güz mevsiminin Eylül ve Ekim aylarında hasadı başlanan mandalina Ocak ve Şubat aylarında son bulur. İlk hasadı bittikten derhal sonrasında piyasaya sürülen mandalina marketlerde ve pazar tezgahlarında satışa sunulur.

Mandalina Kış mevsimi süresince pazar tezgahlarında ve marketlerde bulunabilir. Mandalina bolca sulu ve leziz tadıyla hepimiz tarafınca oldukça sevilir. Ekim ayında hasadı biten mandalinayı taze bir halde  Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında kolaylıkla tüketebilirsiniz. Mandalina ağaçları Devletimizde Rize, Antalya, Alanya, Mersin, Çukurova, İskenderun, Muğla, Balıkesir, Aydın ve İzmir illerinde yetiştirilmektedir.

Mandalina Yararları Nedir?

Kanser riskini azaltır;

Mandalina içindeki flaonoidler ve antioksidanlar kanser hücrelerinin büyümesini önler, tümörün oluşumunu inhibe eder ve antikanser özelliği yardımıyla kanser hastalıklarının riskini azaltır.

Kalp ve damar sağlığı için önemlidir;

Mandalina kalp ve damar sağlığı için oldukça yararlı ve besleyici bir meyvedir. İçerisinde bulunan potasyum yardımıyla kan basıncını dengeler ve kan damarlarının daralmasını önler. Hem de yüksek tansiyonu engeller ve inme nüzul benzer biçimde rahatsızlıklarının riskini azaltır.

Kolesterolü dengeler;

Mandalina içindeki yüksek oranda lif yardımıyla kolesterolü dengeler ve kolesterol vücut tarafınca sentezlenir.

Saçları besler;

Mandalina saç sağlığı için yararlı ve besleyici bir meyvedir. Mandalinayı besin olarak tüketmek, C vitaminini içten destekleyerek demir emilimini sağlar. Böylece kış mevsiminde mandalina tüketmek saçların beyazlamasını önler. Hem de saç kırıklıklarını azaltan mandalina, saç derisini naturel olarak nemlendirmeye destek sağlar.

Sindirim hastalıklarına iyi gelir;

Mandalinanın lif oranı yüksektir. Bu lif yardımıyla kış mevsiminde mandalina tüketmek sindirim sistemi sağlığını korur. Böylece vücuttaki potasyum seviyesini arttırır ve reflü, gastirit, mide ülseri, hazımsızlık benzer biçimde sindirim sistemi rahatsızlıklarını önler.

Cilt sağlığı için oldukça önemlidir;

Mandalinanın bedenimize yararları olduğu benzer biçimde cilt sağlığına da yararları bulunur. İçeriğindeki A ve C vitaminleri ve antioksidanlar yardımıyla ciltte oluşan yaraların kısa sürede geçmesini sağlar ve cilt hücrelerini yeniler. Hem de mandalina tüketimi, ilerleyen yaşlarda oluşan kırışıklar, ince çizgiler benzer biçimde yaşlanma emarelerini en aza indirir ve cildin sıkılaşmasını sağlar.

Bebeğin gelişimini destek sunar;

Mandalina hamilelik sürecindeki anneler için oldukça besleyici bir meyvedir. Mandalinanın içindeki antioksidan, vitamin, mineral ve bileşenler yardımıyla anne karnındaki fetüsün gelişimini destek sunar.

Kabızlığı giderir;

Varlıklı lif içeriğine haiz olan mandalina içindeki öteki besleyici mineraller ve vitaminler yardımıyla bağırsak hareketlerini aktifleştirir. Böylece kabızlık şikayeti olanlar için mandalina oldukça yararlı bir meyvedir.

Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır;

Bol miktarda C vitamini içeren mandalina, özgür radikallerle savaşarak hastalıklara karşı vücuda kalkan olur. Hem de vücutta oluşan enfeksiyonları da önlemeye destek sağlar.

Kemik gelişimini destek sunar;

Mandalina içinde bol miktarda potasyum ihtiva eder. Potasyum içeren mandalina kemik sağlığı için mühim bir meyvedir. Gelişim çağındaki çocuklar için oldukça yararlı olan mandalina, kemik gelişimi destek sunar. Hem de osteoporoz benzer biçimde kısaca kemik erimesi riskini de azaltmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.