Makyaj Süngeri Temizleme İçin Hangi Yöntemler Kullanılabilir

0

Makyaj süngeri temizleme için gerekenler çeşitlilik arz etmektedir. Mesela makyaj temizleme jeli ve suyu, beyaz sabun, şampuan bunlardan bazılarıdır. Sünger, kullanımın derhal peşinden yıkanmalıdır. Bu şekilde yapılmıyorsa bile en azından 5-6 kez kullanımdan sonrasında ne olursa olsun yıkanması gerekir. Zira üstünde bakteriler üremektedir ve temizlenmediği takdirde cilt sağlığını negatif etkisinde bırakır. Siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebebiyet verir.

Beyaz Sabun Kullanın

Makyaj süngeri iyi mi temizlenir? diye merak edenler bunu yalnız su ve sabunla dahi yapabileceklerini bilmelidir. Şöyleki ki makyaj süngeri ılık halde akan musluk suyuyla iyice ıslatılır. Her tarafı ıslanınca beyaz sabunla ovularak 1-2 dk beklenir. Yine ılık suyla güzelce yıkanır ve kağıt havlunun üzerine koyularak kendi kendine kuruması sağlanır. Fakat suyun oldukça sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Yoksa makyaj süngeri aşırı derecede zarar görür. Suyun orta sıcaklıkta olması lâzımdır.

Makyaj süngeri temizleme şekilleri arasındaki en kolay yol sabun kullanımıdır. Hem bu, ürünün oldukça hoş kokmasını; âdeta asla kullanılmamış benzer biçimde pırıl pırıl olmasını elde edecektir.

Mikrodalgada Paklayın

Sünger yayvan bir kâseye yerleştirilir. İçini tamamen kaplayacak şekilde su eklenmiş olur. İyice şişene kadar bu şekilde bırakılır. Arkasından mikrodalga fırında averaj 2-3 dk ısıtılır. Sonrasında gücünüzün yettiği kadar sıkmanız gereklidir. Bu işlem bitince kağıt havlunun üstüne kurumaya bırakılmalıdır.

Bebek Yağı

Bir kâse ılık su ile doldurulur. Sünger bu kâseye daldırılır ve bir süre suyu tamamen emmesi beklenir. Sonrasında bebe şampuanından fındık kadar alınıp bir miktar zeytinyağı ile karıştırılır. Sünger bu karışıma bulanır ve köpürtülür. (Bilhassa en kirli kısımlarından başlanmalıdır.) Su altında durulanır ve bu işlem, süngerin tüm kalıntılardan tam olarak arınması için birkaç kez yine edilir. Bunun sonrasında kağıt havlunun üstüne konulur. Kuruyana kadar bu şekilde kalmalıdır.

Makyaj Temizleme Jeli

Makyajı çıkarırken kullanılan temizleme jelleri bununla birlikte sünger temizliğinde de işe yarar. Bunu yapmak için gene sünger ıslatılır ve birazcık jel dökülerek ovalanır. Su ile yıkanıp durulanır. Hafifçe sıkılır ve kuruması için kendi hâline bırakılır.

Şampuan Kullanın

Makyaj süngeri temizleme malzemeleri içinde en etkili olanlardan biri şampuandır. Azıcık şampuan suyla karıştırılıp makyaj süngeri bununla ıslatılır. Su ile güzelce durulanır ve elde sıkılır. (Fazla bastırılmamalıdır.) Arkasından önceki yöntemlerde de olduğu benzer biçimde kağıt havlunun üzerine koyularak kurumaya bırakılır. Herhangi bir şampuan tercih edilebilir, fark etmeyecektir. Sadece bebek şampuanı benzer biçimde cilt dostu ürünlerden yana olmanız önerilir.

Zeytinyağı

Bir kaba birazcık zeytinyağı damlatılır. Sünger, bunun içine batırılır. Zeytinyağında birkaç dk süresince ovuşturulur ve derinlemesine temizlenmesi amacıyla masaj yapılır. Ilık suda ovalamaya devam edilir. Sonrasında zeytinyağını gidermek için şampuanla yıkanır. Şampuan artığı kalmayınca sünger sıkılarak suyu akıtılır. Kuru bir yere koyulur, ıslaklığının gitmesi beklenir. Bunu iki hafta arayla uygulamalıdır. Makyaj süngerini temizlemek ve yıpranmasını önlemek noktasında son aşama faydalıdır.

Makyaj Süngeri Temizleme Sıvısı Kullanın

Kozmetik mağazalarında makyaj temizleme süngerlerine hususi sıvı sabunlar satılmaktadır. Bu tarz şeyleri kullanmak da ergonomik bir çözüm olacaktır. Makyaj süngerini bakterilerden korumanın ve tertemiz yapmanın en kolay yolu budur. Makyaj temizleyici sıvıdan avucunuza azca miktar alıp süngerin her yerine sürmeniz yeterlidir. Bundan sonrasında birazcık su alıp süngeri hafifçe ovalamanız gerekmektedir. Bunu takiben süngeri ılık suyla güzelce yıkadığınızda kirden yapıt kalmayacaktır. Doğal sonrasında kuruması amacıyla kağıt havlunun üzerine koymayı unutmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.