Makyaj Süngeri Iyi mi Temizlenir Yıkanır Püf Noktaları

0

Adım Adım Makyaj Süngeri Temizleme Yöntemi

Makyajımızı doğru yapmamıza ve güzel bir görünüm elde etmemize destek olan ürünlerin başlangıcında makyaj süngeri gelir. Fakat bu ürünler kolay kirlendiği için üstünde derhal bakteri ve mikrop üremeye adım atar. Onun için temizliğine fazlaca dikkat edilmesi gerekir. Her kullanımın arkasından ne olursa olsun yıkamalı, bunu yaparken mümkünse antibakteriyel sabunlar kullanılmalıdır. Kullandıktan sonrasında temizlemeyi dikkatsizlik ederseniz sonraki kullanımınızda cildinize fazlaca sayıda bakteri taşımış olmuş olursunuz ve bu durum sivilce şeklinde alerjik reaksiyonlara neden olur.

Makyaj Süngeri Iyi mi Temizlenir?

Makyaj süngeri, biz bayanların adeta sağ kolu gibidir. Kusursuz bir ten makyajı yapmayı ergonomik hale getirir. Fakat kullanıldıkça kirlenmeye adım atar ve üstündeki makyaj kalıntıları bakteri oluşumuna sebebiyet verir. Tertipli olarak makyaj yapıyorsanız süngerin temizliğini asla aksatmamalısınız. Böylelikle cilt sağlığınız negatif etkilenmez ve güvenle kullanabilirsiniz. Makyaj süngerinizi temizlerken bunun için hususi üretilmiş olan spreyler kullanabilirsiniz. Öte taraftan makyaj süngerini temizlemek için yapabileceğiniz başka şeyler de vardır.

Bazı kişiler makyaj süngerinin her kullanım sonrası değil birkaç kullanımdan sonrasında yıkanmasını tavsiye etmektedir. Oysa makyaj süngeri her kullanıldığında cildinizdeki kir, yağ ve ölü deriler süngere geçer. Bundan dolayı süngerin her defasında yıkanması daha hijyenik bir kullanım elde edecektir. Hem makyaj süngeri temizleme {hiç de} zor değildir. Bebek şampuanı ya da beyaz sabun ile suyun altında yıkayıp güzelce temizlemeniz ve kağıt havluyla kurulamanız yeterlidir. Bu sayede istediğiniz süre gönül rahatlığıyla yeniden kullanabilirsiniz.

Ilkin bir bardağı ılık suyla doldurup içine süngerimizi koyalım ve bir süre bekletelim. Süngerimiz iyice şişince fındık büyüklüğünde bebek şampuanı döküp süngerimizin fazlaca kirlenmiş olan kısımlarından başlayıp tamamını bu karışıma batıralım. İyice köpürtüp ovalayarak ılık su ile yıkayalım. Su ne fazlaca sıcak ne de soğuk olmalıdır, aksi takdirde makyaj süngeri deformasyona uğramış olabilir. Güzelce yıkayalım ve kalıntılardan tamamen arınması için sırasıyla aynı işlemleri birkaç kere tekrarlayalım. Tam olarak temizlendiğine güvenilir olunca hava alacak bir halde kurumaya bırakalım.

Makyaj süngerini güzelce kurutmadan kullanmayalım. Hemen hemen ıslak iken makyaj çantasına ya da poşete koymayalım. Zira kurumamış makyaj süngeri hava almayacak bir yerde bekletilirse üstünde çabucak bakteri ve küf oluşur.

Mikrodalgada Makyaj Süngeri Temizliği Iyi mi Yapılır?

 1. Mikrodalgaya dayanıklı bir kâse
 2. Su
 3. Sıvı bulaşık sabunu
 4. Mikrodalga fırın
 5. Kâğıt havlu

Uygulama:

 1. Kâseyi suyla doldurup süngeri içine koyalım.
 2. Suyun içine sıvı bulaşık sabunu ilave edelim, hatta mümkünse organik bulaşık deterjanı kullanalım.
 3. Makyaj süngerimizi suda bekleterek her yerinin iyice ıslanmasını sağlayalım.
 4. Arkasından kaseyi mikrodalgaya yerleştirelim ve 30 saniye sonrasında çıkaralım.
 5. Ondan sonra makyaj süngerini temiz suya koyalım ve 2 dakika bekletelim. Bulaşık deterjanından tamamen arındığına güvenilir olalım.
 6. Sünger soğuyunca hafifçe sıkarak suyunu akıtalım ve kuru kâğıt havlu ile saralım.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.