Makyaj Fırçaları Iyi mi Temizlenir Bebe Şampuanı ve Öteki Yollar

0

Makyaj fırçasını hiç olmazsa 1 ayda bir temizlemek gerekir. Aslen en doğrusu yedi gün arayla makyaj fırçası temizliği yapmaktır. Bu, hem fırçayı uzun süre kullanabilmeniz hem de bakteri birikmemesi açısından fazlaca mühimdir. Makyaj fırçası kirli bırakıldıkça üstünde mikroplar çoğalmaya adım atar. Öyleyse kullanılırsa cilt sağlığını negatif etkileyeceğine kuşku yoktur. Siyah noktalara ve sivilcelere yol açması buna örnektir. Cildinizi ve güzelliğinizi korumak istiyorsanız makyaj fırçası temizliği mevzusunda duyarlı olmanız lâzımdır. Peki makyaj fırçası yıkama işlemi iyi mi gerçekleştirilir? Bu sırada makyaj fırçasının zarar görmemesi için nelere dikkat edilmelidir? İşte cevabı:

Makyaj Fırçası Iyi mi Temizlenir?

Makyaj Temizleyici Kullanın

Makyajımızı çıkarırken kullandığımız ürünler fırça temizliğinde de bizlere yardım eder. Örneğin fondöten ve benzeri makyaj malzemelerini fırçadan ayırmak oldukça zor olsa gerek. Oysa makyaj temizleme jelleri bu probleminin üstesinden kolayca gelir. Bunun için fırçamızı ıslatalım. Köpürtmek için temizleme jelinden avucumuza birazcık alalım ve fırçayı elimizin içine nazikçe sürtmeye başlamış olalım. Yıkarken fırçanın ucu aşağı gelsin ki içine su kaçmasın. Yoksa fırçadaki kılların bir arada durmasını elde eden maddenin yapışkanlığı gider ve fırça kıl dökmeye adım atar. Ek olarak makyaj fırçasını yıkarken suyun orta sıcaklıkta olmasına dikkat edelim. Sıcak su da kılların dökülmesine niçin olabilir. Bu tarz şeyleri uygularsak pırıl pırıl olacaktır. Yıkadıktan sonrasında fazla suyunu temiz bir havlu yardımıyla alıp ucu aşağı bakacak şekilde asalım. Ya da peteğin üzerine koyarak kurumasını bekleyebiliriz.

Bebe Şampuanı

Makyaj süngeri ve fırçası temizleme mevzusunda bebek şampuanından yararlanmak da mükemmel bir fikirdir. Bunun için fırça ıslatılır ve bir miktar bebe şampuanı dökülür. Parmak uçlarıyla birkaç dk hafifçe ovulur. Hemen sonra ılık suyla sudan geçirin.Makyaj fırçasının kuruması için baş aşağı gelecek şekilde asabilirsiniz yada kaloriferin üstüne koyup kurumaya bırakabilirsiniz.

Fırçayı temiz bir havlu kağıdın üstünde kurumaya bırakabilirsiniz. Makyaj fırçaları baş aşağı getirilerek bu şekilde kurutulmalıdır. Yoksa kılları zarar görebilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı ile bebek şampuanını karıştırıp makyaj fırçası temizliği için kullanabilirsiniz. Böylece hem fırçanızın kılları bozulmaz hem de iyice temizlenir. Bir su bardağı ılık suya fındık büyüklüğünde saç kremi, bir miktar zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı bebek şampuanı koyun. Fırçaları hazırladığınız karışıma daldırın. Üstündeki tüm kirlerden derhal arınacaktır. Böylelikle fırçanız hırpalanmaz ve kıllarına bir şey olmaz. Fırçalar bu karışımda 2-3 dk bekletildikten sonrasında bebe şampuanı kullanılarak yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır. Sonrasında hafifçe kurutulmalı ve kalan ıslaklığının gitmesi için kendi hâline bırakılmalıdır.

Makyaj fırçasının kuruması için baş aşağı gelecek şekilde asabilirsiniz yada kaloriferin üstüne koyup kurumaya bırakabilirsiniz.

Makyaj Temizleme Jeli Kullanın

Makyaj fırçanızı yıpratmadan derinlemesine temizlemek için bu ürünlere hususi jellerden yardım alabilirsiniz. Fırçaların üstünde kirden yapıt bırakmayan bu temizleme jelleri tüm makyaj fırçalarında kullanılabilir. Jel avuç içinde köpürtülür, fırçanın uç kısmı suyla ıslatılır ve fırçanın ucuyla avuç içinde daireler çizilerek temizlenir. Sonrasında musluk suyunun altına ucu aşağı gelecek şekilde tutulur ve durulanır. Arkasından bir sehpanın kenarına yerleştirilir. (Fırçanın uç kısmı dışarıda kalmalıdır.) Bu şekilde kendi kendine kuruması beklenir.

Sabun İle Temizleyebilirsiniz

Kalıp sabunla fırça ıslatılır. Sabuna sürülerek köpürmesi sağlanır. Muslukta yıkanarak kalıntılardan arındırılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.