Maden Suyu Ve Meyveli Soda Kaç Kalori, Mütevazı Soda Zayıflatırmı?

0

Soda, maden suyu olarak da bilinir ve suda karbondioksitin çözündürülmesi ile elde edilir. (Soda zayıflatırmı, kilo verdirir mi?) adlı bu makalemizde, maden suyu ve sodanın zayıflamaya olan etkilerinden bahsettik. Sodayı, maden suyunumarketlerden şişe içinde satın alabilir ya da karbonatörle evde yetiştirebilirsiniz. Soda, maden suyu tüketmek, sizi daha çok su içmeye teşvik edecektir. Bu iyi bir özelliktir bu sebeple araştırmalar suyun kilo kaybında etkili bir içecek bulunduğunu gösteriyor. Sadece, karbonatlı su hepimiz için doğru seçim olmayabilir. Ülser benzer biçimde mide problemi olanlara, gerilim problemi yaşayanlara bu içecek önerilmez. Soda ve maden suyu 0 kaloridir şu demek oluyor ki herhangi bir kalori alımına niçin olmaz. 1 şişe meyveli soda 94, 1 su bardağı meyveli soda ise 75 kaloridir. Bu kalori miktarları soda ve maden suyunun markasına bakılırsa değişim göstermekle birlikte, şişenin etiketinde kalori miktarını görebilirsiniz. Bu makalemizde Diyetisyen Selahattin Dönmez tarafınca verilen maden suyu diyetini de okuyabilirsiniz.

Soda ve maden suyu zayıflatır mı, diyetisyenler ne diyor?

Uzman Diyetisyen M. Turgay Köse, maden suyunun zayıflamaya tesirleri hakkında şu detayları veriyor:

(Maden suyu, içeriğindeki mineraller ve bilhassa bikarbonat yardımıyla sindirimi kolaylaştırıcı olarak vazife yapar. Alkali yapısıyla mide asidini nötralize eder. Böylelikle sindirim sistemine yararlı olup, mideyi rahatlatır. Dolayısıyla zayıflama rejimi uygulayanlar için rahatça önerilebilir.)

Soda ve maden suyu zayıflatıyor

240. Amerikan Kimya Derneği Ulusal Toplantısında sunulan 2010 klinik sonuçlarına bakılırsa, su içmenin orta yaşlı yetişkinlerde zayıflamaya destek olduğu tespit edilmiştir. 12 hafta süresince katılımcılar her yemekten ilkin 2 bardak su içmişlerdir ve bu durum iştahı bastırarak öğün başına aldıkları kaloriyi 90 kaloriden 75’e düşürmüştür. Araştırma sonunda bu şekilde su içenlerin içmeyenlere bakılırsa 2,25 kilo daha çok verdikleri saptanmıştır. Soda ve maden suyu içmek ise, suya nazaran midenizi daha acele dolduracak, böylece kalori alımını sınırlandırıp, sizi zayıflatacaktır.

Mütevazı soda için

Soda, kalorisiz olmasıyla öteki içeceklerden daha avantajlıdır. Mesela 340 ml şu demek oluyor ki 1 kutu kola tüketmek, 149 kalori almanız anlamına gelir. Soda seçerken suni tatlandırılmış sodalardan uzak durun. Piyasada limonlu, mütevazı, meyveli pek oldukca soda çeşidi bulunmaktadır. Amerikan Journal Halk Sağlığı’nın 2014’de yayınladığı çalışmaya bakılırsa, meyveli sodalar daha çok yemenize niçin olur. Birçok marka sodada portakal, limon ve ahududu benzer biçimde naturel lezzetler kullanılıyor. Minimum kalori için, meyveli soda yerine mütevazı sodayı portakal ya da limon dilimi ile ya da ezilmiş çilekle beraber tüketebilirsiniz. Sodaya katabileceğiniz, nane ve fesleğen benzer biçimde otlar da ferahlatıcı tesir elde edecektir.

Soda, maden suyu ile zayıflamak için ipuçları

Sodayı, meyve suyu benzer biçimde öteki içeceklerin kalorisinden kısmak için kullanabilirsiniz. Örneğin bir bardağın yarısını meyve suyu yarısını soda ile doldurabilirsiniz. Bu şekilde kaloriyi ¼ ya da ½ oranında azaltabilirsiniz.

İrratbl bağırsak sendromunuz var ise soda tüketmemelisiniz. Sodada bulunan karbondioksit, gaz ve şişkinlik ile düzensiz bağırsak sendromunu daha da şiddetli hale getirir.

Diyetisyen Selahattin Dönmez’den maden suyu ile rejim sıralaması

Kahvaltı

1 tane haşlanmış pul biberle lezzetlendirilmiş yumurta

1 su bardağı azca yağlı süt

1 dilim azca yağlı peynir

1 dilim ekmek

Bolca taze sebze ve 1 tane taze acı biber

2 su bardağı su yada naturel maden suyu

Öğle Yemeği

1 yiyecek kaşığı keten tohumu eklenmiş 1 kase sebze yada kurubaklagil çorbası

100 gram yağsız kırmızı et yada derisiz tavuk eti, haftada 2 kere 200 gram tercih edilen ızgara yada fırınlanmış balık

3-4 yiyecek kaşığı zeytinyağlı tercih edilen sebze yemeği

Azca yağlı salata

3-4 tane taze acı biber

2 su bardağı su yada naturel maden suyu

İkindi Yemeği

6 tam ceviz ve 2 orta boy ya da 2 kase C vitamininde varlıklı taze meyve ve 1 su bardağı azca yağlı süt

Akşam Yemeği

4 yiyecek kaşığı tercih edilen zeytinyağlı sebze yada kurubaklagil yemeği

1 su bardağı yoğurt yada cacık

1 ince dilim tercih edilen ekmek

Azca yağlı salata

3-4 tane taze acı biber

2 su bardağı su yada naturel maden suyu

Acıktıkça aralarda 3-4 fincanı geçmeyecek şekilde limonlu ve bolca buzlu yeşil çay içilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.