Lotus Çiçeği (Nilüfer Çiçeği) Nerede Yetişir Ne Zamana Açar

0

Lotus çiçeği namı öteki adı ile nilüfer çiçeği olarak da bilinmektedir. Zarafeti ve güzel görüntüsü ile dikkat çeken lotus çiçeği kendini temizleme özelliğine haiz tek çiçektir. O şekilde ki üstüne herhangi bir toz yada balçık vardığında kendini sallar ve tüm kiri tek bir bölgede toplar, yağmur yağdığında da tüm bu toz ve kirlerden kurtulur. Peki lotus çiçeği nerede yetişir, ne süre açar ve bakımı nasıldır bu soruların cevapları detaylı bir halde yazımızın devamında mevcuttur.

Lotus Çiçeği (Nilüfer Çiçeği) Anlamı Nedir?

Lotus çiçeklerinin çeşitli renkleri olduğundan her rengi değişik bir anlam taşımaktadır. Mesela beyaz nilüfer çiçeği saflığı simgelerken pembe lotuslar aydınlanmayı temsil eder. Kırmızı lotus çiçekleri aşkı, sevgiyi ve tutkuyu simgeler, mavi lotus çiçeği ise bilgeliği simgelemektedir. Lotus çiçeklerinin tarihçesi 145 milyon öncesine dayanmakta olup, tarih süresince din ve kültür için en sık kullanılan sembollerden biridir.

Lotus Çiçeği (Nilüfer Çiçeği) Nerede Yetişir?

Lotus çiçekleri su bitkisi olduğundan ve suda yetiştiklerinden çoğu zaman çamurlu dere yatağında, sulak alanlarda, bataklıklarda, durgun sularda, çamurlu ve kirli yerlerde yetişmektedir. Parlak görünümüne haiz bu narin bitkiler ince,geniş yapraklara ve hoş bir kokuya haizdir. Gün doğumunda açan lotus çiçekleri, gün batımında ise kapanmaya başlarlar. Yağmur ormanlarında çoğunlukla yetişen nilüfer çiçekleri, topraktan değil sudan beslenerek gelişimlerini sağlarlar. Nilüfer çiçekleri çamurlu ve kirli sularda yetişmelerine karşın asla kirli bir nebat olmayıp, kendini temizleyebilen çiçekler içinde yer verilmiştir.

Lotus Çiçeği (Nilüfer Çiçeği) Ne Vakit Açar?

nilüfer çiçekleri yaz mevsiminin Temmuz ve Ağustos aylarında açarlar.

Lotus Çiçeği (Nilüfer Çiçeği) Bakımı Nasıldır?

Naturel ortamında yaşayan lotus çiçekleri en fazlaca bataklık alanlarda çiçek açmaktadır. Bundan dolayı evde nilüfer çiçeği yetiştirmek ve bakmak isteyen kişiler lotus çiçeğine bu imkanları sağlaması gerekmektedir.

Lotus çiçeğinin yetiştirilmesi için sulak bir ortam gerekir. Nilüfer çiçeği normalde su bitkisi olmasına karşın, saksıda yetiştirildiğinde bahçe toprağı ve humuslu toprakla beraber yetiştirilmesi gerekir. Bunun için lotus çiçeğinin yetişeceği saksının alt kısmına humuslu toprak koyulur ve üstüne çakıl taşı yada mıcır koyarak toprağın saksı altına tamamen tutunması gerekir. Peşinden lotus tohumları saksının içine koyularak su ile doldurulmalıdır.

Lotus çiçeğinin bakımında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan temel noktalar;

  • Nilüfer çiçekleri soğuğa dayanıksız bitkilerdir. Bundan dolayı ihtiyaç duyulan ortam sağlanmalıdır.
  • Nilüfer çiçeği su bitkisi olduğundan daima saksının içindeki suyun var olması gerekmektedir.
  • Karanlık ve gölge alanlarda nilüfer çiçek vermeyecektir. Bunun için aydınlık alan bölgeler uygundur hatta direk güneş alan bir alanda yetiştirilmelidir.
  • Lotus çiçekleri su yüzeyinde açacağı için saksı derin olmamalıdır.
  • Nilüfer çiçeklerini şubat ve ağustos ayları içinde gübreleme yapılmalıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.