Lor Peynirinin Sağlığa Yararları Nedir Diyetisyen Konu alıyor

0

Lor Peyniri Kaç Kaloridir Gıda Kıymeti Protein Kıymeti Nasıldır?

1 Yiyecek Kaşığı, 1 Porsiyon, 100 Gram Lor Peyniri Kaç Kaloridir?

Lor peyniri leziz, sıhhatli ve düşük kalorili, zayıflamaya destek peynir çeşitlerindendir. Lor peyniri; kalsiyum, protein ve fosfor bakımından varlıklı bir peynir türüdür. Zayıflamak, ödem ve sınırlandırılmış tuz tüketimi için oldukça idealdir. Kalorisi öteki peynirlerin çoğundan daha düşüktür fakat protein kıymeti iyidir. 100 gram lor peyniri 11 gram protein içermektedir.

Lor Peyniri Kaç Kaloridir?

 1. 100 gram lor peyniri 98,5 kaloridir.
 2. 1 yiyecek kaşığı lor peyniri 15 gramdır ve 14 kaloridir

Yağsız Ve Tuzsuz Lor Peyniri Kalori Değerleri

 1. 1 çorba kaşığı doğrusu yağsız ve tuzsuz 15 gr  lor peyniri 11 kaloridir
 2. 1 orta porsiyon 30 gr yağsız ve tuzsuz lor peyniri 22 kaloridir
 3. 100 gram yağsız ve tuzsuz lor peyniri 72 kaloridir

Tam Yağlı Lor Peynir Kalori Miktarları

 1. 1 yiyecek kaşığı doğrusu 15 gr yağlı lor peyniri 30 kaloridir
 2. 1 orta porsiyon doğrusu 30 gr lor peynir 61 kaloridir
 3. 100 gram yağlı lor peyniri 202 kaloridir

Lor Peynirinin Protein Ve Öteki Gıda Değerleri Nasıldır?

Dr. Murat Keklikoğlu bu mevzuda şu detayları vermektedir

“Lor peyniri, gıda kıymeti yüksek süt ürünlerinden biridir. Ev yapımı lor peyniri de son aşama leziz ve faydalıdır. Bir bardak azca yağlı lor 2.3 gram yağ, 6.1 gram karbonhidrat, 28 gram protein, 163 kalori ihtiva eder. Kalorisinin %70’i proteinden gelmektedir. Buna ilaveten yüksek oranda sodyum, fosfor, A, B1, B3, B6, B12 vitaminleri; selenyum, kalsiyum, riboflavin, folat magnezyum, demir, çinko, potasyum ve bakır ihtiva eder. Özetlemek gerekirse kalorisi azdır, protein, vitamin ve mineral miktarı fazladır.”

Lor Peyniri Zayıflatır mı Kilo Aldırır mı?

Diyetisyen Pınar Ermiş konu alıyor;

“Lor peyniri zayıflamaya destek olur. Kilo problemi olanlar için tavsiye edilen diyetlerin çoğunda lor peyniri bulunur. Zira lor peynirinin kalorisi düşük, protein oranı yüksektir. Bir araştırmada, 1 yıl lor peynirli rejim tatbik eden hanımefendilerin 2.8 kilo, adamların 1.4 kilo kilo kaybetmiş olduğu gözlemlenmiştir. Ek olarak lor peynirinde yer edinen kazein proteini oldukça kuvvetli bir proteindir. Lor peynirinin besleyici ve tok tutucu olmasını elde eden en mühim bileşenlerin başlangıcında işte bu protein gelir. Lor peyniri tıpkı yumurta benzer biçimde tok tutan bir üründür. Hem de lor peyniri kalsiyum bakımından zengindir. Süt ürünleri ve kalsiyum minerali içeren ürünler zayıflamak ve formda kalmak için fazlaca önemlidir. Doğal ki yararlı olabilmesi için egzersiz de yapmak gerekir. Kalsiyum yağ birikimini azaltır ve daha süratli yağ yakmayı sağlar.”

Diyetisyen Selahattin Dönmez konu alıyor

“İtalya’da lor peynirinin zayıflamaya tesirleri üstüne bir araştırma yapılmıştır. Buna bakılırsa; rejim yaparken yemekten ilkin taze lor eklenmiş salata tüketenlerin daha süratli netice almış olduğu belirlenmiştir. Taze lor peyniri fazla yağ içermez, protein değerleri de fazlaca iyidir. Azca kalorilidir fakat derhal doymayı sağlamış olduğu için zayıflama sürecini büyük seviyede kolaylaştırır. Lor peynirinin sodyum içinde ne olduğu düşüktürr. Böbrek ve gerilim problemi olanlara tavsiye edilen bir peynir çeşididir. Roma’da Halk Sağlığı Enstitüsü tarafınca meydana getirilen araştırmaya bakılırsa, 1000 kcal dengeli Akdeniz rejimi modelinin parmesan ve lor peyniri eklenmiş şekli tercih edildi. Bu rejimi meydana getiren bayanlar diğerlerine bakılırsa daha çok kilo vermeyi başarmıştır.”

Diyetisyen Hilal Konak Konu alıyor;

Lor Peynirinin Sağlığa Ve Zayıflamaya Yararları

 1. Peynir çeşitleri içinde bir fazlaca popüler olan lor peyniri, kanserin önlenmesinde etkilidir. Sindirimi düzenleyerek mide hastalıklarına engel olur. Vücuda direnç verir. Kemikleri kuvvetlendirir. Hem leziz hem sıhhatli bir tercihtir.
 2. Lor peyniri büyük bir protein hazinesidir. Tokluk hissi veren lor peyniri, fazlaca yemeyi engeller ve zayıflama sürecini hızlandırır.
 3. Lor peyniri osteoporoz doğrusu kemik erimesine faydalıdır. İçeriğindeki yoğun fosfor ve kalsiyum yardımıyla kuvvetli kemiklerin oluşumuna yardım etmektedir.
 4. Lor peynirindeki fosfor, vücudun asit dengesini sağlar ve toksinlerden arınmasına katkıda bulunur. Bolca oranda mineral içerdiğinden, hem enerji verir hem de kronik yorgunlukla savaşır.
 5. B12 vitamini yönünden iyi bir kaynaktır. Vücudun B12 vitamin ihtiyacını mühim seviyede giderebilen lor peyniri alyuvarların, beyin ve sinir sisteminin korunmasında rol oynar.
 6. Yararlı yağ asitlerine haiz olan lor peyniri yağlı bir beslenme düzenine dayalı ketojenik beslenme programının tesirini artırır.
 7. Bilhassa sporla uğraşanlar lor peynirini daha sık yemelidir. Gerilim hastaları ve zayıflama rejimi uygulayanlar da lor peynirini çekinmeden tüketebilir. Sağlığa yararları pek fazlaca olan lor peyniri içindeki serum protein ile ustalaşmış sporcular tarafınca yaygın olarak tercih edilir. Hem lor peynirini istenildiği süre atıştırmalık niyetine tüketmek de mümkündür. Böylece lor peynirinin yararları günün her saatinde gözlemlenebilir.

100 Gram Lor Peyniri Gıda Değerleri

 1. Kalori (kcal) 98
 2. Toplam yağ 4,3 g             
 3. Doymuş Yağ 1,7 g
 4. Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g          
 5. Tekli Doymamış Yağ 0,8 g
 6. Kolesterol 17 mg            
 7. Sodyum 364 mg
 8. Potasyum 104 mg          
 9. Karbonhidrat 3,4 g
 10. Rejim Lifi 0 g      
 11. Şeker 2,7 g
 12. Protein 11 g      
 13. A Vitamini           140 IU   C Vitamini           0 mg
 14. Kalsiyum             83 mg    Demir   0,1 mg
 15. D Vitamini           3 IU        B6 Vitamini         0 mg
 16. Kobalamin          0,4 µg    Magnezyum      8 mg
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.