Limon Yiyecek Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı Uzman Görüşleri

0

Limon Yiyecek Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı?

Limon sıhhat için en yararlı besinlerdendir. Antiviral ve antibakteriyel içinde ne olduğu ile hastalıklarla savaşmakta oldukça etkilidir. Limonun bir özelliği de kalorisinin düşük olması ve kilo almaya niçin olmamasıdır. Diyetisyen Emre Uzun 1 tane limonun kalorisinin yalnızca 43 kalori olarak kalorisi inanılmaz düşük gıdalardan biri bulunduğunu bildiriyor.

Limon Zayıflatır mı? Diyetisyenler Konu alıyor

Diyetisyen Yusuf Öztürk konu alıyor;

“Her sabah limonlu sıcak su içmenin zayıflattığına inanılır. Oysa bu söz, kuru bir iddiadan ibarettir. Limon yağ yaktırır diye kati bir şey söylenemez bundan dolayı buna dair herhangi bir kanıt mevcut değildir. Fakat limon, fitokimyasallara, çeşitli minerallere ve bolca oranda C vitaminine haizdir. İçeceklere, yiyeceklere ve salatalara eklenmesi faydalıdır. Sadece zayıflamaya herhangi bir tesiri yoktur.”

Diyetisyen Bengü Ünal konu alıyor;

Limonun zayıflattığı, halk içinde yaygın bir inançtır. Yağ yakdıran limon kürleri, zayıflatan limon rejimleri oldukça revaçtadır. Diyetisyen Bengü Ünal’ın mevzuyla ilgili açıklaması şöyledir:

“Limon ile zayıflarsınız diyenler, bunu hiçbir bilimsel veriye dayanmadan ileri sürmektedirler. Oysa ”limon yağ yaktırır” demek mümkün değildir. Esasen yalnız limonun değil, hiçbir gıdanın direkt olarak yağlarınızı yakmasını ve sizi fit bir görünüme kavuşturmasını bekleyemezsiniz.”

Diyetisyen Bengü Ünal sözlerine devamla, zayıflamak için sıhhatli beslenmenin koşul bulunduğunu ifade ederek şu detayları aktarmıştır:

“Limon, yüksek oranda C vitamini ihtiva eder. Bu yüzden metabolizmanın daha süratli çalışmasına destek sağlar. Fakat bu, limonun yağları erittiği anlamına gelmez. Bunu destekleyen herhangi bir laboratuvar emek harcaması yada klinik gözlem bulunmamaktadır. Sözgelişi siz yağın içine limon sıkın bakalım eriyecek mi? Hayır, erimeyecektir. Kısa sürede forma girmek istiyorsanız her gıda grubundan ihtiyacınız kadar almaya, uygun bir rejim programıyla birlikte egzersiz halletmeye itina göstermelisiniz. En etkili yöntem budur. Yoksa, hiçbir besin ile şipşak zayıflayamazsınız. Sadece tüm yiyecekler değişik gıda maddeleri ihtiva ettiğinden hepsini kafi oranda tüketmeliyiz.”

Bir çok şahıs, aç karna sirkeli su ya da limonlu su içmenin yağ yaktırdığını düşünmektedir. Sadece Diyetisyen Ferdi Öztürk ise bunun hiçbir doğruluk oranı olmadığını anlatmaktadır. “Bu şekilde şeylerin kilo verdirdiğini kanıtlayan tıbbi bir araştırmadan söz edilemez.” diyen Ferdi Öztürk; “Doğal ki limon hastalıklara karşı dayanıklılığımızı artırır, kendimizi dinç hissetmemizi sağlar sadece kilo verdirmez.” sözleriyle limonun yararlarına dikkat çekmiş ve zayıflatıcı tesirinin olmadığını vurgulamıştır.

Diyetisyen Melis Destereci, bu mevzuda şu detayları verdi;

Limon suyu C vitamini bakımından varlıklı olsa da, limon suyu içerek zayıflamanız imkansızdır. Fakat C vitamini bulunduran yiyecek ve içecekleri tüketirken tertipli olarak spor da yapmış olursanız, kalori harcamanız ve yağ yakımınız hızlanır, böylece zayıflama yolunda daha süratli ilerleme kaydedebilirsiniz.

Yarım limonun suyunu sıkıp içerseniz, 1 bardak limon suyu ile yalnız 6 kalori almış olmuş olursunuz. Buna karşılık meyveli soda yada portakal suyu şeklinde içeceklerin kalorisi daha fazladır. Şu demek oluyor ki limon suyu kilo vermek istteyenler için sıhhatli bir alternatiftir. 1 şişe meyveli soda 70 kaloriyken, 1 su bardağı portakal suyunda 90 kalori bulunur. Diyelim ki her gün 2 bardak portakal suyu yada meyveli soda içiyorsunuz. Onun yerine 2 bardak limonlu su tüketmeye başlarsanız her gün extra 140-180 kalori almaktan kurtulmuş olmuş olursunuz.

Limon Rejimi Iyi mi Yapılır?

Yukarıda bildirilenlerin aksine bazı uzmanlar limonun zayıflamaya destek bulunduğunu düşünmektedir.

Su içseniz yarıyor ve tüm çabalarınıza karşın zayıflayamıyor musunuz? O halde limon rejimine bir talih vermelisiniz. Güvenli olun ki limon, istenmeyen kilolarınızla savaşım ederken sizi yalnız bırakmayacaktır. Üstelik ışıltılı bir görünüm vermesi de cabası!

Magnezyum, potasyum ve kalsiyum şeklinde mineraller barındıran limon, birçok diyetisyen tarafınca kuvvetli bir yağ yaktırıcı olarak kabul edilmektedir. Limon ile iyi mi zayıflanır?, yağ eriten limon kürü var mıdır? diye merak ediyorsanız haşlanmış limon kürünün size hitap ettiğini söyleyebiliriz. Sindirime destek olan bu kür, yağ yakmayı da kolaylaştırır. Antioksidan tesiri gösteren bu kür, vücudu temizler. Ek olarak haşlanmış limon kürü, cildimizi ölü hücrelerden arındırır ve yeni hücrelerin oluşumuna vesile olur. Özetlemek gerekirse bedenimize iyi gelir ve zayıflama sürecini pozitif etkisinde bırakır. Sadece haşlanmış limon kürünü deneyecek olanlar ne olursa olsun ilkin doktoruna sormalıdır.

Haşlanmış Limon Kürü İle 1 Ayda 20 Kilo Verme

Malzemeler;

  1. 5 tane limon
  2. 4-5 diş sarımsak
  3. 2 litre su
  4. 2-3 santimetre zencefil parçası

Limonların kabukları soyulur ve suyu sıkılır. Posası ve kabukları atılmaz. Zencefil ve sarımsaklar blenderdan geçirilir. Limon suyuyla birlikte hepsi tencereye alınıp karıştırılır. Başka bir tencereye de 2 litre su doldurulup soyulan limonların posası ve kabukları bu suda kaynatılır. Limon suyu, zencefil ve sarımsaklar kaynamış suya ilave edilir. 10 dakika karıştırılır. Arkasından ağzı kapatılır ve soğuması için beklemeye bırakılır. Sabahları aç karna 1 fincan içilir. Böylece sindirim sisteminizin ve safra kesenizin daha iyi çalışmasına zemin hazırlamış olmuş olursunuz. Mide şikayetleriniz var ise onlar da hafifler, gıdaların sindirimi kolaylaşır. Bununla beraber dengeli beslenmeye ve spor halletmeye dikkat ederseniz zayıflamanızın önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Öyleyse gitsin kilolar, gelsin fit bir vücut!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.