Lens Gözüme Batıyor Yakıyor Lens Niçin Batar? Lens Batmasına Çözüm

0

Lens Batması, Lens Takınca Bulanık Görme, Göz Kanlanması Göz Kuruluğu

Eğer uzun bir zamandır lens kullanıyorsanız, lensinizin gözünüze batması, kanlanması, kızarıklık ve bulanıklık benzer biçimde semptomlarla karşılaşmış olabilirsiniz. İşte makalemizde bu durumun sebeplerini ve tedavi yöntemlerini uzmanların görüşleri çerçevesinde ele alacağız.

Göz Kuruluğu

Lenslerin gözüne batmasının en sık karşılaşılan sebebi gözlerde kuruluktur. Göz yaşınız kafi değilse gözleriniz kuruysa, kullandığınız lensler bir süre sonrasında gözünüze batmaya, gözde yanma, kızarıklık yapmaya niçin olacaktır. Bunu önlemenin yolu lensi aralıklı olarak mesela günde birkaç saat kullanmak ve eczaneden satın alacağınız yapay göz yaşıları kullanmaktır.

Kontakt lenslerin su ihtiyacı fazladır. Göz kuruluğu ise takılan lenslerin gözlerde muntazam durmasını önler. Eğer gözyaşı oranı düşükse batma ve yanma hissi oluşabilir.

Lenste Protein Birikmesi

Devamlı kullanıma bağlı olarak kontakt lenslerde zaman içinde çeşitli enzim ve proteinler birikir. Gözyaşındaki bu tür bileşenler göz sağlığını negatif etkileyebilir.

Lensinizde protein birikmesi sonucunda lensin göze batması, lensi taktıktan sonrasında yanma hissi, gözlerde kızarıklık, kuruma benzer biçimde sorunlarla karşılaşılabilir. Lensçilerde satılan enzim tabletleri lenslerinizde biriken protein ve öteki enzimleri çözücü kuvvetli bir içeriğe haizdir. Enzim tabletlerinin haftada bir kez kullanılması önerilir.

Lenste Kir Olması

Lenslerin göze batmasına neden olan öteki bir unsur, lensin temiz olmamasıdır. Lenslerde toz ya da başka bir madde kaldıysa batma yapabilir. Lenslerin kirlenmemesi için onlara tertipli olarak bakım yapmalıdır. Bu mevzuda ciddiyet ve duyarlılık göstermelidir zira lens bakımı ihmale gelmez. Aksi takdirde hem lensinizi rahat rahat kullanamazsınız hem de sağlığınız büyük seviyede zarar görebilir. Bu sebeple eğer yanma yada batma benzer biçimde bir his meydana geliyorsa lensi çıkarıp lens solüsyonuyla temizlemeniz ve yine yerleştirmeniz gerekecektir.

Son Zamanı Geçmiş Lens Kullanımı

Lens paketinin üstündeki tarih süresi geçen lensleri kullanmak gözlerde yanma, batma, yaşarma ve ağrıya yol açabilir.

Kontakt lensinizin ve içinde yer edinen solüsyonun ne zamana kadar steril kalacağı, son kullanma tarihiyle anlaşılır. Eğer lenslerin son kullanma zamanı geçtiyse, paketi asla açılmamış bile olsa kullanımından uzak durulmalıdır.

Lensi Ters Takmak

Lensi ters takmak da gözlerde yanma, batmaya niçin olabilir.

Lensin doğru takılması şarttır. Eğer yanlış taktıysanız derhal düzeltmelisiniz. Bunun için lensinizi parmağınızın ucuna yerleştirip bakın. Lensinizin bir kase benzer biçimde durması ve kenarlarının da yukarı doğru bakıyor olması gerekir. Eğer taraftan bakınca lens kenarlarının sanki bir yiyecek tabağı benzer biçimde dışa doğru baktığını görürseniz lensiniz ters dönmüş anlamına gelir. Gözlerinize takınca sizi rahatsız eder ve gözlerinizin içinde durağan(durgun) durması imkansız.

Lensi Uzun Süre Kullanmak

Her lensin belli bir kullanım süresi vardır. Son kullanma tarihini dolduran lensler gözlerde yanmaya, batmaya ve kızarıklığa sebep olabilir. Kullanım ömrü geçen lensler göz sağlığı için bir risktir. Bu yüzden vakti erişince yenilenmelidir.

Göze Uygun Olmayan Değerde Lens Kullanımı

Lenslerin BC ve DIA değerleri fazlaca önemlidir. Kullandığınız lensin ölçüleri gözünüze uymuyorsa ve lensiniz gözünüze tam yerleşmediyse batma hissi yaşayabilirsiniz. Lens alırken göz doktorunuzun yazdığı reçeteyi de gösterirseniz, uygun değerlerde bir lens temin edebilirsiniz.

Lens Solüsyonu İle İlgili Problemler

Lens solüsyonunun kalitesizliği yada tarihinin geçmesi durumunda kullanılan lens, gözlerde rahatsızlığa niçin olur, batma ve kızarıklık benzer biçimde yan etkisinde bırakır gösterir. Temizlemek için lensler bir süre solüsyonun içinde bırakılmalıdır. Eğer batma oluyorsa damla damlatır benzer biçimde lens solüsyonunu gözlerinize damlatıp bir süre bekleyin. Böylece probleminiz ortadan kalkacaktır.

Tırnakla Çizmiş Olabilirsiniz

Tırnağınız yada herhangi bir cisim lensinizi çizmiş olabilir. Lenslerde bir yırtık ya da çizik var ise, batma hissinden dolayı fazlaca zor anlamış olur geçirebilirsiniz.

Devamlı Lensli Durmak

Uyurken takılabilen bir lens kullansanız bile maalesef gözlerinizin direkt oksijen almasına engel olacaktır. Bu ise yanma, batma, kuruluk ve kızarıklık benzer biçimde olumsuzlukları bununla beraber getirebilir. Uzun süre lens kullanmanız gerekiyorsa ve batma, yanma benzer biçimde problemler yaşıyorsanız göz doktorunuza danışarak yüksek oksijen geçirgenliğine haiz bir lens alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.