Leblebi Rejimi 3 Günde 4 Kilo Bir Avuç 1 Çay Bardağı 100 gr Leblebi Kaç Kalori?

0

Leblebi, nohut bakliyatının işlenmesi ve kavrulması sonucu elde edilmiş bir kuruyemiş türüdür. Leblebi nohutun 30 ila 40 dakika süresince yüksek ateşte tuz ve baharatla kavrulmasıyla yapılır. Yarım çay bardağı sarı çıtır leblebi 20 gr. eder ve 70 kaloridir. Yarım çay bardağı leblebinin kalorisi bir dilim ekmekle eşit olduğundan ekmek yerine arzu ettiğiniz zaman leblebi tüketebilirsiniz. Diyetisyen Dilara Koçak 1 avuç beyaz leblebinin 70 kalori bulunduğunu bildiriyor. Bu makalemizde Diyetisyen Murat Topoğlu tarafınca tarifi verilen 3 günde 2 kilo verdiren yoğurt leblebi kürü diyetini de okuyabilirsiniz. Leblebi rejimi ile zayıflayanlar, leblebinin tok tutma özelliği bulunduğunu böylece zayıflamaya destek olduğu bildiriyorlar.

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Atilla Zeyrek leblebi kaç kalori ve kilo yapar mı? Sorusuna şu cevabı veriyor; 100 gram kısaca 1 çay bardağı leblebi de 180 gram kaloridir, leblebi kalorisi düşük bir besindir. Leblebi kilo aldırmaz aksine zayıflamaya destek sunar. Leblebiyi bolca su ile beraber tüketmek daha iyi olur bu sebeple leblebi suyla birleştiğinde sizi daha uzun süre tok meblağ ve zayıflamanıza destek sunar. Böylece ideal  kilomuza düşmemizi sağlar. Beslenmenize leblebi eklemeniz tokluk hissi vermesi ve sizi uzun süre tok tutması yardımıyla zayıflamanıza destek olacaktır. Leblebi, posa kısaca lif içinde ne olduğu en yüksek besinler içinde yer alır. Zayıflama diyetinizde lif açısından varlıklı gıdalara yer verilmesi kan şekerinin aşırı düşmesi ve yükselmesini önleyerek iştah kontrolü sağlar,  uzun süre tokluk verip aşırı kalori alımını engeller. Leblebi lifli gıdalar kabızlığı önleyerek, bağırsak faaliyetlerinin düzenlerken kilo vermeyi daha kolay hale getirir. Leblebideki posanın enerji yoğunluğu düşük olduğundan ve su çekici özelliklerinden dolayı mide içinde ne olduğunun viskozitesini arttırarak midenin boşalmasını geciktirir. Böylece açlık hissinizin oluşmasını önler. Rejim lifleri ince bağırsakta sindirilemediğinden gıda değerleri yoktur. Bu durum kilo vermek isteyen kişilerin daha uzun süre tok kalmasını sağlayarak, zayıflama üstünde pozitif yönde tesir göstermektedir. Leblebi ihtiva ettiği pektin ve gam benzer biçimde çözünür lif bileşeni yardımıyla kandaki kolesterolün düşürülmesinde ve glikozun bağırsaktaki emiliminin azaltılmasında da etkilidir. Ek olarak mide leblebiyi sindirirken daha çok kalori harcadığından, gün içinde toplam harcanan kalori miktarını da artırmış oluruz. Zayıflamak için sarı leblebi yerine beyaz leblebi tercih etmek daha yararlıdır. Şu sebeple nohutun işlenmesi esnasında kabuğunun çıkarılması, bazı gıda bileşenleri ile beraber bilhassa lif miktarında bir azalmaya neden olur. Bu yüzden daha düşük enerjiye, daha yüksek proteine ve daha yüksek lif oranına haiz olması sebebiyle beyaz leblebi tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Diyetisyen Meltem Yurtsever leblebinin zayıflama üstüne tesirleri hakkında şu detayları veriyor; Bir kahve fincanı kısaca 20 gr. leblebi ortalama olarak 54 kalori ihtiva eder. Doğrusu ara öğünlerimizde bir dilim ekmek yerine bir kahve fincanı leblebi tüketebiliriz. Leblebiyi suyla beraber tüketerek  tokluk süremizi daha oldukca uzatmış oluruz bu da kilo vermemizde mühim rol oynar. Mesela akşam tv izlerken canımız atıştırmalık bir şeyler çekerse bunun için bir avuç leblebi tüketmek doğru bir tercih olacaktır. Leblebi açlık hissimizi de giderecektir. Ara öğünlerimizde kurtarıcı olan bu kuruyemişi bir porsiyon meyveyle destekleyerek tatlı ihtiyacımızı da giderebiliriz.

3 Günde 4 Kilo zayıflatan leblebi rejimi şöyleki yapılır;

Leblebi Rejimi İle 3 Günde 4 Kilo Zayıflatan Detoks Rejimi

Malzemeler:

 1. Leblebi
 2. Limon

Uygulanışı:

5 tane limonu 2,5 litre suya sıkın ve bu suyu gün içinde içerek bitirmiş olun.

Sabah:

1 çay bardağı leblebi

Öğlen:

1 çay bardağı leblebi

Akşam:

1 çay bardağı leblebi

Diyetisyen Murat Topoğlu Leblebi Rejimi Iyi mi Yapılır?

Diyetisyen Murat Topoğlu’nun tarifini verdiği leblebi rejimi yardımıyla 3 günde 2 kilo verebilirsiniz.

Leblebi Rejimi İçin Malzemeler:

Yarım kase leblebi ( toz haline getirmeniz sizin için daha iyi olacaktır.)

 1. 1 tane orta boy salatalık
 2. 1 kase yoğurt
 3. 1 tatlı kaşığı sumak
 4. 1 tatlı kaşığı pul biber ( isteğe bağlı )
 5. Tuz ( gerilim probleminiz var ise kullanmayınız isteğe bağlı )
 6. Semizotu, maydanoz, vb. yeşillikler

Diyetisyen Murat Topoğlu Leblebi Rejimi Iyi mi Hazırlanmış olur?

Salatalık kabuğuyla birlikte rendelenir. Bir kase yoğurdun içine isteğe bağlı olarak baharatlar ve tuz katılır. Son olarak  salatalık rendesi, blenderla toz haline getirdiğiniz leblebi ve öteki malzemeler eklenmiş olur. Bu karışım öğle, ikindi ve akşam birer kase olarak tüketilmesi daha uygundur.

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Büşra Kavukçu leblebinin zayıflatan bir gıda bulunduğunu bildirip şu detayları veriyor; Leblebi lif oranı yüksek olması yardımıyla bağırsak hareketlerini hızlandırır ve bağırsak tembelliğinin ortadan kalkmasına destek sunar. Leblebi tok tutucu özelliğinden dolayı iştahı kapatır. Tokluk hissini tam anlamıyla hissedebilmek için leblebi tükettikten sonrasında su içmek en doğru seçim olacaktır. Bu hoş çerez bununla beraber zayıflama listelerinde tok tutucu ve düşük kalorili olması sebebiyle de tercih edilen bir kuruyemiştir.

Diyetisyen Dilehan Bayraktaroğlu Kaya leblebinin tok tutucu özelliği ile diyetlerin olmazsa olmaz besinlerinden bulunduğunu bildirip leblebi hakkında şu detayları veriyor;

Leblebinin protein içinde ne olduğu %18-31 olduğundan mideden geçişi uzun sürer, böylece kişiyi tok tutmaya destek sunar.

 1. Lif içinde ne olduğu yüksek bir gıda olan leblebi su çekerek midenin boşalmasını geciktirir bu da acıkma hissini azalmasına destek verir.
 2. Bununla beraber bağırsak aktivitesini hızlandırarak bağırsak tembelliğini azaltılmasına destek verir.
 3. Kolesterolün düşmesine destek sunar.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.