Lavanta Yağı Cilde Ve Yüze Iyi mi Uygulanır Sivilceye İyi Gelir mi

0

Hoş kokusuyla insanoğlunun üstündeki gerginliği alan lavanta, antiseptik antiviral özelliğiyle de cilt ve saçlar üstünde mükemmel yararları vardır. Lavanta yağı, lavanta çiçeklerinin özünden elde edilir. Günümüzde meydana getirilen birçok araştırma sonucunda lavanta yağının cilt sorunlarını giderdiği bilinmektedir. Lavanta yağı her cilt tipine uygundur. Bu yüzden cilt üstünde herhangi bir alerji emaresi göstermez. Mis şeklinde kokan lavanta yağını cildinize gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Cildimiz gerek hava kirliliğinden gerekse makyaj yüzünden kirlenir ve gözenekler tıkanır. Lavanta yağı antioksidan özelliğiyle gözenekleri temizler, cildin nefes almasını sağlar. Cilt uzmanları lavanta yağının cilt lekelerine iyi geldiğini hem de sivilce oluşumunun önüne geçtiğini anlatmaktadır. Lavanta yağı sivilcelerin geçmesinde mühim rol oynar ve cildiniz derinlemesine temizlenir. Ek olarak lavanta yağı tertipli kullanımda cildi pamuk şeklinde yapar.

Lavanta Yağı Cilde Ve Yüze Iyi mi Sürülür?

Lavanta yağını yatmadan ilkin temiz cildinize, yüzünüze pamuk yardımıyla sürün. Her gün uygulamanızda hiçbir sakınca yoktur. Aslına bakarsan tertipli kullanımda daha 3. Günde tesirini görmeye başlayacaksınız. Birkaç damla lavanta yağını bir parça pamuğa damlatın ve bunu temiz cilde uygulayın. Ağrılı çıkan sivilcelerin ağrısını dindirecek,  sivilce izlerini ve oluşan kırmızılığın gitmesine destek olacaktır. Sivilceler kimi zaman iltihaplı bir halde çıkarlar. Bu karışım 1-2 günde iltihabı kurutacaktır. Ya da karışımı, pamuk yardımıyla sivilcelerin üstüne sürüp bir gece beklettikten sonrasında ertesi gün yıkayabilirsiniz. Arkasından cilt yenileyici özelliği olan madecassol kremini sürebilirsiniz. Bu şekilde tertipli kullanırsanız, sivilce izlerinizden kurtulabilir bebek şeklinde cilde haiz olabilirsiniz.

Lavanta Yağının Cilde Mühim Yararları

Yaşlanmayı Geciktirir

İnsan vücudunu, özgür radikallerin zararlarında sakınan maddelere antioksidan denir. Lavanta yağı da antioksidan içeriğiyle özgür radikallerle savaşım ederek ve rejeneratif özelliğiyle yaşlanmanın önüne geçer. Kozmetik yerlerde satılan yaşlamayı geciktiren kremlerin içinde de lavanta bulunmaktadır.

Yaraları İyileştirir

Lavanta yağının cildi iyileştirme özelliği vardır. Ufak kazalarda meydana gelebilecek, ciltteki kesik ,yara ve sıyrık şeklinde durumları kısa sürede iyileşmesine destek olacaktır.

Yanıkları İyileştirir

Yanıkları iyileştirme mevzusunda lavanta fazlaca etkilidir. Antiseptik ve iyileştirme özelliğiyle yanık izlerini geçirir.

Böcek Isırıklarının İyileşmesine Destek Olabilir

Yazları sineklerle ve böceklerle başımız daha bir dertli oluyor. Isırdıkları yer kaşınıyor bir de üzerine şişlik meydana geliyor. Lavanta yağı burada da yardımımıza koşuyor! Isırılan bölgeye pamuk yardımıyla lavanta yağı sürdükten sonrasında, şişliğin gözle görülür bir halde indiğini, kaşıntıyı aldığını gözlemleyebilirsiniz.

Sivilce Lekelerini Giderir

Lavanta yağı tertipli kullanımda, cilt tonunu dengeler ve ciltte oluşan güneş, sivilce lekerini geçirmekte oldukça etkilidir. Lavanta yağı antioksidan özelliği yardımıyla, cildi ölü tabakadan arındırarak bakteri oluşumunu engeller.

Bazı Cilt Hastalıklarının Tedavisini Hızlandırır

Lavanta yağının bir öteki özelliği ise tertipli kullanımda cilt hastalıklarına iyi gelmesidir. Mesela; deri iltihabı, egzama olan bölgelere lavanta yağını dairesel ve nazik hareketlerle uygularsanız deri rahatsızlıklarının geçmesine destek sunar.

Güneş Yanığına İyi Gelir

Bilhassa yazları, güneş altında uzun süre kalındığı süre güneş yanıklarına maruz kalabiliyoruz. Acı veren güneş lekeleri için yarım çay bardağı suyun içine 4-5 damla lavanta yağı ekleyip, yanıkların üstüne fazlaca narin hareketlerle sürüp, yararını görebilirsiniz.

Organik Nemlendiricidir

Kış aylarında cildimiz kurur ya da çatlaklar oluşur. Bunun için naturel nemlendirici olarak lavanta yağını kuruyan bölgelerinize sürebilirsiniz.

Ayak Bakımında Kullanılır

Kozmetik ürünlerinin yanı sıra naturel bir cilt bakımı yapmak istiyorsanız, lavanta yağıyla bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayak bakımınız için de, lavanta yağını tercih edebilirsiniz. Antiseptik özelliğiyle bakteri oluşumunu engeller ve uzun süre –

Evde Lavanta Yağı Iyi mi Hazırlanmış olur?

Ilk olarak eğer evinizde yok ise aktara gidip lavanta alın. Lavantayı, orta büyüklükte cam bir kavanoz yada şişeye aktarın, üstüne sızma zeytinyağı ilave edin. Güneş gören bir alanda 1 ay süresince muhafaza edin. Ve her gün çalkalamanız gerekiyor, unutmamak için alarm kurabilirsiniz. Ayın sonunda ince bir tül ile bu karışımı eleyerek koyu renkli bir şişeye döktüğümüzde,  ilacımız hazır hale gelmiş anlamına gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.