Kuru Yaban Mersini Kaç Kalori Kilo Yapar mı?

0

Yaban mersini taze olarak, kurutularak yada çay formunda tüketilebilen yararlı bir besindir. Yaban mersinindeki antioksidan, amino asit ve lif miktarı oldukça yüksek olduğundan metabolizmayı hızlandırmakta ve dolayısıyla kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Yaban Mersini Kaç Kaloridir?

1 tane yaban mersininde 2 kalori bulunur ve 1 yiyecek kaşığı yaban mersini ise 4 kaloridir.

 1. Diyetisyen Duygu Kopan, 1 su bardağı yaban mersininde 90 kalori bulunduğunu ifade etmiştir.
 2. Diyetisyen Emre Uzun, 100 gram şu demek oluyor ki 1 fincan yaban mersininde 44 kalori şeklinde fazlaca azca bir kalori bulunduğunu bildirmiştir.
 3. Diyetisyen Deniz Berksoy, 1 avuç yaban mersininin 58 kalori içerdiğini söylemiştir.
 4. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, yarım su bardağı yaban mersininde 44 kalori bulunduğunu ifade etmiştir.

Kuru Yaban Mersini Kaç Kaloridir?

 1. Bir avuç kuru yaban mersininde averaj olarak 140 kalori bulunur.
 2. 100 gram kuru yaban mersininde ise 418 kalori vardır.

Kuru yaban mersini yüksek kalorilidir, sık sık tüketilmesi kilo almaya niçin olabilir.

Yaban Mersini Zayıflamaya Destek Olur mu?

Uzmanların yürüttüğü araştırmalar sonucunda sağlığa faydası yüksek olan yaban mersininin zayıflamaya pozitif tesiri olduğu ispatlanmıştır. Bu yüzden zayıflamak isteyenler beslenme listelerine yaban mersinini kesinlikle eklemelidir.

Yaban Mersinin Sağlığa Yararları Nedir?

 1. Yaban mersini A, C, D, B, E ve K vitaminleri, polifenoller, salisilik asit, karaotenler, lif, folik asit, potasyum, manganez, magnezyum, demir, riboflavin, niasin ve fitoöstrojenler açısından oldukça zengindir. Tüm bu vitamin ve minerallerin sağlığa faydası saymakla bitmez.
 2. Yaban mersinindeki C vitaminleri vücutta bağışıklığın daha kuvvetli olmasını ve dolayısıyla hastalıklara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.
 3. Yaban mersini fena kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.
 4. Yaban mersinindeki irin sökücü özellikler idrar yolunun temizliğinde ve idrar yolunda irin oluşumunun önüne geçmede fazlaca etkin rol oynar. Bunun haricinde vücutta öteki birçok irin ve buna bağlı enfeksiyonların yaşanmasını engeller.
 5. Yaban mersini hücreleri korumuş olan fazlaca kıymetli bir meyvedir. Hücresel hasarının önüne geçerek beyin fonksiyonlarını korur. Bu sayede hafızayı pekiştirdiği için Alzheimer hastalığı riskini düşürür. Ek olarak stres ve depresyonu da azalttığı bilinmektedir. Bilhassa Alzheimer’ı ve bunamayı önlemesiyle malum yaban mersini “süper meyve” olarak anılmaktadır.
 6. Yaban mersinindeki A ve C vitaminleri, antioksidanlar ve çinko göz sağlığına fazlaca iyi gelmektedir. Dolayısıyla gözde yanma, kuruluk, katarakt, gece körlüğü ve glaucoma şeklinde kalıcı körlüğe yol açabilecek göz problemlerine karşı fazlaca etkilidir.
 7. Yaban mersini kan basıncını şu demek oluyor ki gerilim düşürmektedir. Bu yüzden yüksek gerilim problemi olan kişilerin kesinlikle tercih etmesi ihtiyaç duyulan bir meyvedir.
 8. Uzmanlar tertipli olarak spor icra eden ve sıhhatli beslenen ve yaban mersini tüketen kişilerde göbek ve çevresindeki yağların yıkımının hızlandığını kanıtlamıştır.
 9. Yaban mersinindeki bolca lif içinde ne olduğu kişinin kabızlık ve basur(hemoroit) sorunlarını yaşamasını engeller. Dahası mide krampları, bulantı ve hazımsızlığa da iyi gelir.
 10. Yaban mersini cilt için de fazlaca yararlı bir meyvedir. Öyleki ki içeriğindeki antioksidanlar, fitokimyasallar ve vitaminler ciltte hasar görmüş hücrelerin yenilenmesinde oldukça etkili olduğundan yaşlanmayı geciktirir.
 11. Yaban mersinindeki varlıklı antioksidan içinde ne olduğu hücrelerdeki hasarı en aza indirir ve dolayısıyla vücudu kanser ve daha değişik birçok ciddi hastalıklara karşı korur.

100 Gram Yaban Mersinin Gıda Kıymeti Şöyledir

 1. Kalori (kcal) 44
 2. Toplam yağ 0,3 g             
 3. Doymuş Yağ 0 g
 4. Kolesterol 0 mg               
 5. Sodyum 1 mg
 6. Potasyum 77 mg             
 7. Karbonhidrat 14 g
 8. Rejim Lifi 2,4 g   
 9. Şeker 10 g
 10. Protein 0,7 g     
 11. C Vitamini           9,7 mg  Kalsiyum             6 mg
 12. Demir   0,3 mg  D Vitamini           0 IU
 13. B6 Vitamini         0,1 mg  Kobalamin          0 µg
 14. Magnezyum      6 mg     
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.