Kuru Öksürük Iyi mi Geçer Evde Yapabileceğiniz 4 Naturel Tanım

0

Boğaz çevresini tahriş eden ve balgamsız çıkan öksürüğe, kuru öksürük denir. Kuru öksürükte kişide balgam oluşmaz. Kuru öksürük her yaşta görülebilir. Genel anlamda kış aylarında görülen gribal enfeksiyonlar, farenjit, astım hastalıkları ve bilhassa virüs kaynaklı şikayetler kuru öksürüğe niçin olur.

Kuru Öksürük Iyi mi Geçer?

Kuru öksürüğü tetikleyen birçok unsur vardır. Devamlı olarak sigara içmek, sigara içilen ortamlarda bulunmak ve kirli havayı solumak öksürüğe yol açan risk faktörleridir. Bununla beraber alerji hastası birinin alerjisinin nüksetmesi de kuru öksürüğe yol açmaktadır. Kuru öksürüğün azalmasını sağlamak için kucak dolusu su tüketilmeli, sigara içilmemeli ve sigara dumanına maruz kalınmamalıdır. Kuru öksürük kişiyi ciddi derecede rahatsız etmekle beraber boğazda tahrişe niçin olur. Kuru öksürük, ilaçlarla tedavi edilmiş olduğu benzer biçimde evde naturel ve bitkisel tarifler hazırlayarak da tedavi edilmektedir. Evde hazırlanan bitkisel tarifler yardımıyla kuru öksürük şikayetini ortadan kaldırmak mümkündür.

Prof. Tabip İbrahim Saraçoğlu’ndan Kuru Öksürüğe İyi Gelen Naturel Tarifler

Hatmi Çiçeği Kürü Tarifi

Malzemeler

 • 6-7 tane Hatmi çiçeği (aktarlardan satın alabilirsiniz)
 • Yarım litre su veya süt (2,5 su bardağı)

Hazırlanışı

Ufak bir tencerenin içine 2,5 su bardağı su veya süt ekleyip kaynatın. İster su ister sütle yapabilirsiniz. İki türlü de aynı faydayı elde edecektir. Kaynattığınız sütün veya suyun içine 6-7 tane Hatmi gül çiçeği ilave edin. Arada kaşık yardımıyla karışmasını sağlayarak, hatmi gül çiçeğinin ortalama 1 dakika fokurdamasını sağlayın. Hatmi gül çiçeği kürünü 4-5 dakika dinlendirdikten sonrasında süzgeç yardımıyla fincana süzebilirsiniz. Bu kür, çocuklar ve yetişkinler için tüketime uygundur. Sabah ve akşam olmak suretiyle günde iki kere bu kürü tüketerek kuru öksürükten kurtulabilirsiniz.

Lavanta Çiçeği Tarifi

Malzemeler

 • 1 avuç içi lavanta çiçeği (aktarlardan satın alabilirsiniz)
 • Yarım litre su (2,5 su bardağı)

Hazırlanışı

Yarım litre suyu ufak bir tencere içine alarak suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine 1 avuç içi kadar lavanta çiçeğini atın. Tencereyi oturduğunuz veya yattığınız odaya götürerek uygun bir yere koyun. Lavanta kokusu tüm evi sararak, boğazda oluşan kuru öksürüğe iyi gelecektir. Lavanta, boğaz enfeksiyonunun niçin olduğu boğaz ağrılarını hafifletir. Evindeki mikropları öldürür ve eve ferah, teze bir koku yayar.

Evde Kuru Öksürüğe İyi Gelecek 4 Değişik Naturel Çözümler

Ballı Ilık Süt Tarifi

Malzemeler

 • 1 su bardağı süt (200ml)
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı

1 bardak süt cezvenin içine alınır ve kaynatılır. Kaynayan süt kenara alınarak bir süre bekleyerek ılıması sağlanır. Sütün ne fazlaca sıcak ne de fazlaca soğuk olmaması gerekir. Bu yüzden sütün ılık kıvamda olmasına dikkat edilmelidir. Süt ılıdıktan sonrasında içine 1 tatlı kaşığı bal eklenmiş olur ve kaşık yardımıyla karıştırılır. Ballı ılık süt, boğazları yumuşatarak, kişinin fazlaca kısa bir sürede kuru öksürükten kurtulmasını sağlar. Bu kürü her gün 1 veya 2 bardak tüketebilirsiniz.

Sarımsak Tarifi

Malzemeler

 • 4-5 diş sarımsak
 • 2 su bardağı süt (400ml)
 • 1 yiyecek kaşığı bal

Hazırlanışı

Ufak bir tencerenin içine 2 su bardağı süt, ve 4-5 diş kabuğu ayıklanmış sarımsak atılarak kaynatılır. Ortalama 5-6 dakika süresince kısık ateşte kaynaması sağlanır. Kaynadıktan sonrasında süzgeç yardımıyla fincana süzülür. Günde 3 kez bir kahve fincanı tüketmelisiniz. Her kahve fincanına yarım tatlı kaşığı bal ilave ederek tüketebilirsiniz. Sarımsak antioksidan özelliği yardımıyla kısa sürede bkuru öksürük problemine çaresiz olacaktır.

Keçiboynuzu Çayı Tarifi

Malzemeler

 • 6-7 tane keçiboynuzu (aktarlardan satın alabilirsiniz)
 • 2 su bardağı su (400ml)

Hazırlanışı

Çaydanlığın altına 2 bardak su koyarak suyu kaynatın. 6-7 tane su ile yıkanmış keçiboynuzunu birkaç bölüme kırın ve kaynayan suyun içine atın. Keçiboynuzunu ortalama olarak 8-9 dakika kaynatın. Keçiboynuzu çayı ılıdıktan sonrasında süzgeç yardımıyla fincana eleyerek tüketebilirsiniz. Bu tariften iki fincan keçiboynuzu çayı çıkar. Sabah ve akşam olmak suretiyle günde iki fincan keçiboynuzu öayı tüketerek, kuru öksürüğü giderebilirsiniz.

Karabiber Çayı Tarifi

Malzemeler

 • 1 diş sarımsak
 • Yarım litre su (2,5 su bardağı)
 • 1 çay kaşığı taze zencefil rendesi veya yarım çay kaşığı toz zencefil
 • 1 tane çubuk tarçın
 • 2 tane karanfil
 • 6 tane tane karabiber (aktarlardan satın alabilirsiniz)
 • 3-4 damla limon suyu
 • Yarım çay kaşığı bal (isteğe gore)

Hazırlanışı

Yukarıda verilen tüm malzemeler ufak bir tencerenin içine alınır. Malzemelerin üstüne 2,5 su bardağı su koyulur ve kaynatılır. Karışım ortalama 20 dakika kısık ateşte kaynatılır ve süzgeç yardımıyla fincanlara süzülür.

Ballı Zencefilli Limon Tarifi

Malzemeler

 • 1 kök taze zencefil (aktardan satın alabilirsiniz)
 • Yarım tane limon (isteğe gore fazlalaştırabilirsiniz)
 • Bal

Hazırlanışı

Taze zencefil bıçak yardımıyla küçük parçalara bölünerek orta boy kavanozun içine atılır. Yarım limon güzelce yıkanır ve kabuklarıyla beraber ufak ufak doğranacak şekilde kavanozun içine atılır. Ekşi tat sevenler ayrıyeten yarım tane limonu da sıkabilirler. Kavanoza konulmuş olan malzemelerin üzerini geçecek şekilde bal ilave edilir. Karışımın içine isterseniz 1det kabuk tarçın ve birkaç tane karanfil ekleyebilirsiniz. Elde edilmiş karışım 1 gün bekletildikten sonrasında ertesi gün tüketebilirsiniz. Bu karışımı her gece yatmadan ilkin 1 yiyecek kaşığı tüketerek, kuru öksürük problemine şifa sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.