Kuru Erik Gıda Kıymeti Nedir Sağlığa Yararları Ne

0

Kuru erik, eriğin güneşte, fırında, gölgede kurutulması ile elde edilir. Kuru erik hem fazlaca sağlıklıdır hem de zayıflamaya da yardımcıdır. Kuru erik mükemmel bir ara öğündür. Acıkmanızı önler, tok meblağ, kan şekerini dengeleyip kilo vermekte etkili rol oynar.

1 Tane Kuru Erik Kaç Kaloridir?

1 tane kuru erik 26 kaloridir.

Diyetisyen Ayşegül Bahar’ın mevzuyla ilgili açıklaması şöyledir;

“100 gram kuru erik 240 kalori ihtiva eder. Taze eriğin 100 gramında ise 46 kalori mevcuttur.”

Diyetisyen Fazile Yılmaz ise şu bilgiyi vermiştir;

“3-4 tane şu demek oluyor ki 1 porsiyon minik kuru erikte ortalama 70 kalori bulunur.”

Kuru Erik Zayıflatır mı?

Daily Mail’de gösterilen bir habere bakılırsa kuru erik zayıflamayı kolaylaştırmaktadır. Fakat kilo vermek isteyenlerin kuru meyve tüketmesi önerilmez. Şu sebeple kuru meyvelerin şeker oranı taze meyvelerinkinden daha yüksektir. Ne var ki son araştırmalarla bunun kuru erik için geçerli olmadığı anlaşılmıştır.

Kuru erik tokluk hissi verdiği için rejime destek sağlar ve daha acele kilo vermeyi sağlar. Lif bakımından varlıklı olan bu meyve açlığı bastırarak yiyecek yeme isteğini azaltmaktadır.

Kuru eriğin zayıflamaya yararları üstüne meydana gelen bir araştırma bu hususu gözler önüne sermektedir. Araştırmada vazife alanlardan Dr. Jo Harrold; ‘Evet, kuru erik şeker içeriyor. Fakat tok tuttuğu için yararlı ve bu yüzden şeker içeriğini tolere ederek onun tüketilmesini öneriyoruz.’ demiştir. Sadece kuru eriğin mideyi rahatsız edebileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple ölçülü tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Kuru Eriğin Sağlığa Yararları Nedir?

Kuru erik devamlı yanınızda taşıyabileceğiniz ve acıktığınızda derhal imdadınıza yetişerek sizi yüksek kalorili besinler yemekten alıkoyacak bir rejim meyvesidir. Ara öğünlerde kuru erik tüketerek açlık hissini denetim altına alabilirsiniz. Kuru eriğin yararları içinde yer edinen bir öteki husus, kan şekerini dengede tutmasıdır.

 1. Kuru erik astım, nefes darlığı ve kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde etkilidir.
 2. Vitamin deposu ve enerji deposu olan kuru erik, en kuvvetli antioksidanlardan kabul edilen beta karoten bakımından da zengindir. Bu özellikleriyle özgür radikallerin dolaşım sistemine ve kalbe zarar vermesini engellemektedir.
 3. B1 ve B2 vitaminlerine haiz olan kuru erik sinir sisteminin sağlığına da katkıda bulunur.
 4. Kansızlık, romatizma, gerilim ve karaciğer hastalıklarına şifalıdır.
 5. Bolca oranda A, B ve E vitaminleri ihtiva eder. Bağırsakları düzenler ve metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar.
 6. Kuru erik tam anlamıyla bir lif hazinesidir. Muhtevasında yer edinen liflerle bağırsakları harekete geçirmekte, zararı dokunan maddeleri uzaklaştırmaktadır.
 7. Kuru erikte magnezyum, çinko ve potasyum benzer biçimde mineraller vardır. Bu minerallerin kafi alımı için kuru erik de tüketilmelidir.
 8. A, B ve E vitaminlerinin yanı sıra D vitamini de barındıran kuru erik, D vitamini ihtiyacının karşılanmasına yardım etmektedir.
 9. Boston-Tufts University bünyesinde meydana gelen bir araştırmaya bakılırsa kuru erik yaşlanma emarelerini geciktirmektedir.
 10. Erken yaşlanmaya karşı koruyucu olan bu meyve kanserin önlenmesinde de oldukça yararlıdır.
 11. Kuru eriğin içinde ne olduğu yüksek oranda B1, B2, B3, B6 vitaminlerinden oluşmaktadır. A, C ve E vitaminleri de kuru erikte fazlasıyla mevcuttur.
 12. Kuru eriğin magnezyum ve potasyum miktarı da yoğundur. Bundan dolayı tuzsuz rejim yapanların ve romatizma, böbrek, kalp, karaciğer, gerilim hastalarının tertipli olarak kuru erik yemeleri tavsiye edilir.
 13. İçerdiği naturel liflerle kabızlığı tedavi eder. Bunun için 1 avuç kuru erik akşamdan suya koyulur, ertesi gün sabahleyin aç karna tüketilir.
 14. En fazlaca B vitamini içeren meyvelerin başlangıcında kuru erik gelir. Bu yönüyle kuru erik, hafızayı ve sinir sistemini kuvvetlendirmektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.