Künefe Kaç Kalori Kaymaklı Dondurmalı Künefe Kalori Değerleri

0

Künefe Kalori Kıymeti Nedir, Künefe Kilo Aldırır mı?

Lezzetiyle Hatay’dan çıkıp tüm Türkiye’ye yayılan, uğruna hususi işletmeler kurulan künefenin seveni oldukça çoktur. Birçok şerbetli tatlının aksine fırından çıkmış olduğu benzer biçimde, sıcacıkken servis edilir. Sadece içinde bulunan peynir sebebiyle birçok tatlıdan daha ağır ve daha yüksek kalorilidir.

Künefe Kaç Kalori?

Orta boy bir künefe, averaj 175 gramlık porsiyonlarla servis edilir. Ortalama 465 kaloriye haizdir. Tatlının içine kaymak eklenirse kalori miktarı averaj 500’e yükselir. Üstüne bir kaşık kadar kaymak koyulursa fazladan 59 kalori daha eklenmiş olur. Bir top mütevazi dondurma eklendiğinde ise artan kalori miktarı 104 olur.

  1. Büyük boy (300 gramlık porsiyon) künefenin içinde 759 kalori vardır.
  2. Kalınca kesilmiş bir dilim künefede 200 kalori bulunur.
  3. 50 gramlık bir porsiyon künefe 127 kalori taşır. Porsiyon 100 gram olduğunda ise kalori kıymeti 253’e yükselir.
  4. Fıstıklı künefenin bir porsiyonu 440 kaloridir.

Gıda Değerleri ( 1 porsiyon orta boy / 175 gr)

  1. 55 gram karbonhidrat,
  2. 20 gram yağ ve
  3. 8 gram protein.

Not: Bir porsiyon künefenin gıda değerleri, hazırlanırken seçilen malzemeler ve tatlının boyutuna bakılırsa değişim izah edebilir. Belirtilen değerler, averaj standartlar göz önüne alınarak hesaplanmıştır.

Künefe Kilo Aldırır mı?

Künefe hazırlanırken peynir, şerbet ve tel kadayıf kullanılır. Şeker ve yağ oranı fazla olduğundan kalori miktarı da fazlaca zengindir. Bundan dolayı formunu korumak isteyen, kilo vermeyi hedefleyen ya da diyabet hastası olan kişiler için uygun bir tatlı değildir.

Bilhassa kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız şerbetli tatlıları tüketirken dikkatli olmanız gerekir. Bu tatlılar hazırlanırken içine bol miktarda yağ ve şeker eklendiği için kilo artışına yol açabilir. Doğal olarak bu durum tatlının asla yenmemesi gerektiği anlamına gelmiyor. Doğru porsiyonlarda tüketmeye dikkat ettiğiniz sürece künefe yemenizde bir sakınca olmaz.

Averaj bir porsiyon künefenin kalori miktarı 465’tir. Ek olarak yüksek kalorili besinler sıralamasında yer alır. Bundan dolayı bir porsiyon künefe yerseniz kilo alma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bilhassa rejim yaptığınız dönemlerde tüketmeniz tavsiye edilmez. Sadece 10- 15 günde bir olacak şekilde, minik porsiyonlarla tüketebilirsiniz. Doğal olarak aldığınız kalorilerin kiloya dönüşmemesi için daha çok kalori yakmanız, yürüyüş vb. aktiviteler yapmanız gerekir. En sıhhatli tercih ise tadımlık bir parça yemeniz olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.