Kültür Mantarı Kaç Kalori, Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

0

Mantar, Mantar Sote Ve Mantar Çorba Kaç Kalori Diyetisyen Konu alıyor

1 Tane, 100 Gram Mantar Kaç Kaloridir?

Mantarın kalorisi azca, lif, protein, vitamin, mineral ve su oranı yüksektir. Varlıklı gıda içeriğiyle mantar çeşitleri vücudumuz için son aşama faydalıdır. Mantarın sebze olduğu sanılır fakat mantar et grubunda yer edinen bir besindir. 3 tane mantar 1 köfteye denktir. Mantar düşük kalorisi yardımıyla rejim yemeklerinin gözdesi bir besindir.

Mantar Kaç Kalori?

Diyetisyen Çağlayan Güller mantar hakkında şu detayları vermektedir;

Mantar fazlaca düşük kalorilidir. 1 mantar yalnızca 4 kalori ihtiva eder. Mantar protein bakımından zengindir ve yağ yakımına destek olur. Zira proteinlerin yararlarından biri de kasları beslemesi ve zararı olan yağ hücrelerini küçültmesidir. Bu yüzden kilo vermek isteyenler rejim listelerinde mantara da yer vermelidir. Mantar yağ yaktırmasına ilaveten bolca oranda demir mineraline haizdir. Et tüketmeyen kişiler için de uygundur. Mantar ödemin tedavisinde de oldukça etkilidir.”

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, mantar kaç kalori eder? sorusuna şöyleki yanıt vermiştir:

“Mantarın 100 gramında averaj 15-20 kalori bulunmaktadır ve %85-90’ı sudan oluşmaktadır. Mantarın kolesterol seviyesi 0’dır. Yoğun protein ve karbonhidrat içeren mantar buna karşılık hiçbir doymuş yağ barındırmaz.”

Kültür mantarı zayıflatır mı? sorusunu yanıtlayan Diyetisyen Neslihan Aktepe ise kültür mantarının zayıflamaya yararları bulunduğunu söylemiştir. “Kültür mantarı daha acele zayıflamanıza destek verir.” diyen Neslihan Aktepe, şu açıklamalarda bulunmuştur:

“Her gün 1 su bardağı kültür mantarı tüketenlerin zayıflama süreci iki kat hızlanır. Kültür mantarının yağsız ızgara olarak tüketilmesi önerilir. Ocakta da pişirilebilir fakat bir tatlı kaşığı zeytinyağından fazla yağ kullanılmamalıdır.”

Mantar Sote Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Ciran Akyüz mantar sotenin 100 gramının 112 kalori bulunduğunu bildiriyor. 1 yiyecek kaşığı mantar sote 11 kaloridir. Yarım tabak mantar sote 150 gramdır ve 168 kaloridir.

 1. 1 porsiyon tavuklu mantar sote: 254 kaloridir

Mantar Çorba Kaç Kaloridir?

 1. 1 porsiyon mantar çorba 139 kaloridir.
 2. 1 kepçe mantar çorba 99 kaloridir.
 3. 1 yiyecek kaşığı mantar çorba 13 kaloridir.

Diyetisyen Çağlayan Güller Mantar Sote Tarifi

 1. 200 mantar
 2. 1 tane soğan
 3. Yarım yiyecek kaşığı zeytinyağ
 4. 1 çay kaşığı kırmızı toz biber, kara biber, kekik.

Tüm malzemeler karıştırılır ve tencerede kavrulur. İşte bu kadar! Afiyetle tüketilebilir.

Mantarın Sağlığa Yararları Nedir? Diyetisyenler Konu alıyor

 1. Mantar tam anlamıyla bir lif deposudur. Dışkının yumuşamasını sağlar ve kabızlığı giderir. Sindirim faaliyetlerini hızlandırır ve öteki sindirim problemlerine de faydalıdır.
 2. Vejetaryenler de mantarı gönül rahatlığıyla tüketebilirler. Pişmiş mantarın protein oranı fazlaca yüksektir. Hatta et ile mantarın protein içinde ne olduğu neredeyse birbirine eşittir denebilir. Tek fark mantarın etten daha ucuz olmasıdır. 3 tane mantarın 1 köfteye eşit olduğu ifade edilmektedir. Bu da mantarın ne aşama besleyici bir besin bulunduğunun en büyük göstergesidir.
 3. Mantarın içinde Riboflavin, Tiamin, Biotin, Niasin, C vitamini, Potasyum, bakır ve Fosfor benzer biçimde mühim bileşenler mevcuttur. Vitamin ve mineral açısından fazlaca iyi bir kaynaktır. Mantar fitobesin içeriğinden dolayı kalp sağlığının korunmasında büyük rol oynar. Bazı kanserlerin önlenmesinde etkilidir. Kanser hastalarının bağışıklık sistemini güçlendirerek tedaviye destek olur. Sıhhatli bireylerin de bağışıklığını kuvvetlendirir fakat bilhassa kanser benzer biçimde vücudu zayıf düşüren bir hastalığa haiz olanlar mantar tüketimini artırmalıdır.
 4. Fosfor ve kalsiyum kemik yapısını oluşturan minerallerdir. İşte mantar hem fosfor ve kalsiyum hazinesidir hem de bol miktarda D vitamini içermektedir. D vitamininin eksikliği durumunda kanser, aşırı kiloluluk, metabolik sendromlar meydana gelir. Mantar tüketmek bu hastalıklara karşı tedbir almaktır. Bu sebeple mantar D vitamini ihtiva eden kıymetli bir yiyecektir. 300 gram mantar yiyerek bir günde almamız ihtiyaç duyulan D vitaminini %20-25 oranında karşılamış oluruz.
 5. Mantar vücudumuzun gereksinim duyan tiamin (B1), riboflavin (B2), naisin (B3), pantotenik asit (B5), folik asit (B9), C ve D vitaminlerine haizdir. Ek olarak mantar bol miktarda selenyum minerali barındırır. Selenyum; bitkinlik, kaygı ve depresyonun engellenmesinde faydalıdır. Mantar bağışıklık hücrelerinin üretilmesine yardım ederek enfeksiyonlarla savaşır.

Mantar Çeşitleri Türleri, Yenilebilir Mantarlar Türkiye’deki Mantarlar Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.