Kudret Narı Yağı Cilde Yararları Neler Kudret Narı Kremi Tarifi

0

Kudret Narının Cilde 15 Faydası Ve Kudret Narı Maskesi Tarifi

Kudret narı cilde en yararlı besinlerdendir. Kudret narının cilde olan yararlarından yararlanmak için kudret narı tertipli olarak tüketilebilir veya kudret narı ile maske yapılabilir.

Kudret Narının Cilde Yararları Nedir?

 1. Kudret narı pek oldukça cilt problemine iyi gelir. Mesela güneş yanıklarını tedavi eder. Güneşten gelen zararı olan ışınların cildi yıpratmasını engeller. Çıban, egzama, sedef ve benzeri cilt rahatsızlıklarını iyileştirir. Cilt lekelerini giderir. Derin cilt enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Akneleri yok eder.
 2. Kudret narının muhteviyatında A ve C vitaminleri yer alır. Ek olarak kudret narı antioksidan bakımından oldukça zengindir. Erken yaşlanmayı önler, sivilcelerin azalmasında ve sedef, egzama şeklinde cilt rahatsızlıklarının tedavisinde rol oynar. Cildi ultraviyole ışınlarının etkilerinden koruyarak zarar görmesine engel olur.
 3. Kırışıklıklar için kudret narı kullanmak son aşama faydalıdır. Kudret narı cildin elastin ve kollajen dokusunu kuvvetlendirir. İçerdiği vitaminlerle ve minerallerle cildi besleyerek canlandırır, pürüzsüzleştirir ve tekrardan yapılandırır.
 4. Kudret narı cildin daha güzel görünmesini sağlar. Kudret narı özünde bulunan mühim bileşenler cildi onarır ve cilt hücrelerini yeniler.
 5. Kudret narı sivilcelere ve sivilce izlerine organik bir çözümdür.
 6. Sedef hastalığından muzdarip olanlar kudret narı ile bu hastalığın üstesinden gelebilir.
 7. Kudret narı cildi tazeler ve barındırdığı antioksidanlarla cilt hasarını ortadan kaldırır. E vitaminiyle cildin yenilenmesine destek olur.
 8. Kudret narını tertipli tüketmek cilde ışıltılı bir görünüm verir. Cildinin daha parlak görünmesini isteyenler kudret narı tüketmeyi dikkatsizlik etmemelidir.
 9. Tam bir şifa deposu olan kudret narı, ciltteki yaraları da kısa sürede iyileştirir.
 10. Cildi güneş ışınlarının yıpratıcı etkisinden korur.
 11. Kudret narı antioksidan ve antimikrobiyal özellikler taşır. Kanı temizleyerek cilt sağlığını destek sunar.
 12. Cilt kuruluğunuz ya da tekrarlayan sedef hastalığınız var ise kudret narını krem olarak cildinize uygulayabilirsiniz.
 13. Ciltte meydana gelen açık yaraların süratli bir halde kapanmasına destek verir.
 14. Ciltte oluşan kızarıklıkların ve yanıkların tedavi sürecini pozitif yönde etkisinde bırakır.
 15. Egzama tedavisine yardım eder.
 16. Cilt lekeleriyle savaşır. Kudret narı yağından bir miktar alınır ve lekelerin olduğu bölgeye sürülür. Bu işlem günde birkaç kez olmak suretiyle her gün tekrarlanır.
 17. Kudret narı yağının güneş yanıklarına sürülmesi daha acele iyileşmesini elde edecektir.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki:

(Mi’de ülserine karşı oldukça iyi ilâc, iki (Kudret narı) doğranıp, şişedeki bir kilo zeytin yağına konur. Şişe, güneşde bırakılır. Birkaç hafta sonrasında, sabâhları aç iken, bir çorba kaşığı içirilip, bir sâat hareketsiz sırt üstü yatılır. Kudret narı, [Momardika Charantia, Bolsanaple] sarmaşık olup, çiçekleri minik sarı, yaprakları çınar ağacının yaprağı gibidir. Meyvesi, üstü çıkıntılı, yeşil hıyâr gibidir. İçi beyâz ise de, kesilince, kırmızı olur. Kırmızı çekirdekleri saklanıp, Mayısda dikilir. Bu yağ, bâsur için de içilir. Derideki yaralara da sürülür.)

Kudret Narı Cilde Iyi mi Uygulanır?

Kudret narı cilt sorunlarında cilde dışarıdan uygulanabilir. Zeytinyağı ile karıştırılmış kudret narı yağını egzama, sedef, kırışıklık, sivilce izi şeklinde cilt problemlerine tertipli olarak her gün sürebilirsiniz.

Kudret Narı Maskesi (Kudret Narı Kremi) Iyi mi Yapılır?

Malzemeler

 1. Kudret narı
 2. Ozonlandırılmış hindistan cevizi yağı

2 malzemeyi karıştırıp yüzünüze sürün .  15 dk bekletip suyla sudan geçirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.