Koşmak Kaç Kalori Yakar Zayıflatır mı 1 Km ve 10 Km Koşmak Kaç Kalori

0

Koşu oldukça kalori yaktıran fakat sıkıntılı olması sebebiyle kilo vermek isteyenlerin çoğunlukla tercih etmiş olduğu bir egzersiz türüdür. Ara sıra her insanın başlamaya niyetlendiği koşu bilhassa bahar ve yazları dışarda yapılması uygun ve kolaydır. Bu yazımızda koşu yapmanın zayıflamaya etkisinden ve ne kadar kalori yaktığından bahsedeceğiz.

Koşu Kaç Kalori Yaktırır?

Koşmanın kalori yakması kaç kilo olduğuna göre farklılık gösterir. Sadece 1 saat koşmak averaj 500-800 arası kalori yaktırır. 1 saat tempolu koşmak ise 800 kalori yakmanızı sağlar.

  1. 1 km koşmak: 60 kalori
  2. 2 km koşmak: 120 kalori
  3. 3 km koşmak: 180 kalori
  4. 4 km koşmak: 240 kalori
  5. 5 km koşmak: 300 kalori
  6. 6 km koşmak: 360 kalori
  7. 7 km koşmak: 420 kalori
  8. 8 km koşmak: 480 kalori
  9. 9 km koşma: 540 kalori
  10. 10 km koşma: 600 kalori yakacaktır.

Diyetisyen Tuba Yaprak bu hususta şu detayları vermektedir:

Koşu yapmak hepimiz için eşit oranda kalori yakmaya destek verir demek yanlıştır. Koşu yaparak vereceğiniz kalori kilo ve koşma hızınıza nazaran değişmektedir. Mesela 60 kilo bir erişkin 30 dakikalık koşu yaparak 240 kalori, 70 kilo bir erişkin 30 dakikalık koşu yaparak 270 kalori, 80 kilo bir erişkin 30 dakikalık koşu yaparak 320 kalori yakacaktır. Bu hesaptan yola çıkıldığında günde 1 saat koşmak bir haftada 1-2 zayıflamaya destek olacaktır. Fakat koşuya başlarken telaşlı olunmamalıdır. Şahıs ilk olarak 15 dakikalık koşularla başlayarak bu süreyi 1 saate kadar vakit içinde çıkartmalıdır. Bu sayede vücut aslına bakarsan alışkanlık kazanacağı için fazlaca zorlanmayacak ve hamlanmayacaktır. Koşu yaparak süratli zayıflayabilir ve daha fit ve sıhhatli bir vücuda kavuşabilirsiniz.”

Koşmak Kilo Verdirir Mi?

Koşu yapmak şüphesiz ki alınan kalori miktarına da dikkat etmek koşuluyla zayıflamanızı sağlar. Averaj olarak 1 saat koşmak 500 ila 850 kalori yakmaya yardımcıdır fakat bu gene de kişinin koşu hızı ve vücut metabolizmasına nazaran de değişim göstermektedir. Koşmak fazlaca etkili bir egzersiz çeşidi olduğundan tertipli şekilde koşarak ve rejiminize sadık kalmış olarak kısa sürede zayıflayabilirsiniz.

Diyetisyen Tuba Yaprak bu hususta şu detayları vermektedir:

“Öteki spor çeşitlerine kıyasla koşmak fazlaca daha çok kalori yakmaya yardımcıdır. Bu yüzden kilo vermek isteyen ya da formonu korumak isteyen kişiler koşu yapabilirler. Fakat zayıflamanın tek başına kilo vermeyi sağlamadığı bilinmelidir. Bunun yanında tertipli beslenme ve egzersiz hayata geçirmeye itina göstermelisiniz. Zira tek başına koşu yaparak fazlaca fazla kilolar veremez, kilo ve vücut kitle endeksine nazaran averaj 5-10 kilo verirsiniz. Ek olarak unutulmamalıdır ki beslenmeye ve egzersiz hayata geçirmeye dikkat etmeden yalnızca koşmak kilo verirken sarkmalara da sebep olmaktadır. Bu yüzden koşu ile beraber yapacağınız ağırlık antrenmanları yardımıyla kilo verilmese bile vücudunuz sıkılaşır.”

Koşmak mı Yoksa Yürümek mi Daha Oldukça Yağ Yaktırır?

Yürümek vücuttaki yağı yakan en iyi egzersiz türüdür. Zira yürürken kalp atışı hafifçe yükselir ve bu da vücuttaki yağı yakmak için yetrlidir. Ek olarak yürümek eklemleri de zorlamadığı için sağlıklıdır. İlk bakıldığında yürümeye oranla koşmak daha fazlaca kalori yaktırır benzer biçimde gelse de bu yanlış bir düşüncedir.  Yürümek daha çok yağ yaktıran bir egzersizdir.

Tertipli Koşu Iyi mi Yapılır?

Koşu yaparak kilo vermek isteyen kişiler tertipli ve uzun soluklu koşular yapmalıdır. Şunu unutmamalısınız ki yapacağınız 10 dakia koşu sizi zayıflatmaz. Bu yüzden ne olursa olsun kilo vermek için günde minimum 1 saat koşu yapmalı ve bunun 10 dakikası hafifçe tempolu, 40 dakikası düzgüsel tempolu ve son 10 dakikası ise maksimum tempodaki koşu şeklinde olmalıdır. Bu şekilde takip edeceğiniz tertipli koşu yardımıyla süratli şekilde kilo verebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.