Kontakt Lens Kullanmanın Göze Zararları Nedir?

0

Lensin Zararları Nedir Lens Kör Eder mi Göz Doktorları Konu alıyor

Hayalindeki göz rengine kavuşmak, görünümünde değişim yapmak isteyen kişiler tarafınca tercih edilen ergonomik çözümlerden kabul edilen renkli lenslerin popüleritesi oldukça artmıştır. Bilhassa kahverengi gözlü insanların daha fazlaca ilgi gösterdiği bu ürünler, kullananların tarzında dikkat çekici farklılıklar meydana getirmektedir. İnsanların birçoğu güzel duyu gerekçelerden dolayı gözlük yerine lensi seçmektedir. Fakat lens kullanırken hijyen kurallarına dikkat edilmezse, göz sağlığı bundan negatif etkilenmektedir. Lenslerin tabip kontrolünde kullanılması gerekir. Yanlış kullanılan lenslerin gözlere zarar vereceği şüphesizdir.

Lens Takmak Zararı olan mıdır?

Dr. Burcu Usta Uslu şu detayları vermektedir;

“Eğer lens kullanmayı düşünüyorsanız, ilkin bir doktora danışmanız önerilir. Lensin kullanımı ve bakımı dikkat gerektirir. Doktorunuzun bu hususta vereceği tavsiyeler size yol gösterecektir. Onlara uygun hareket ederseniz kullandığınız lensler gözlerinize zarar vermez.”

Göz Doktoru Dr. Adnan İpçioğlu bu mevzuda şu detayları vermektedir;

Doktor kontrolü ve önerisi olmadan lens kullanmak uygun değildir. Lenslerin bakımını yaparken göz doktorunun bildirdiklerine uyulursa herhangi bir problem yaşanmaz. Aslına bakarsanız hijyen ve temizliğe riayet etmek yalnız gözlerimizin değil, cildimizin ve tüm vücudumuzun sağlığı için de fazlaca önemlidir. Lensleri temiz tutmak da gözlerin enfeksiyon kapmasını önler. Yoksa daha iyi görmek isterken, tam tersine göz rahatsızlıklarıyla savaşım etmek zorunda kalabilirsiniz. Lensinizi takmadan ve çıkarmadan ilkin ellerinizi kesinlikle güzelce sabunlayıp yıkamalısınız. Lens solüsyonlarınızı vaktinde değiştirmeye itina göstermelisiniz. Başkasının lensini bir dakikalığına bile olsa kullanmamalısınız. Ek olarak lens kullanan bayanlar, makyaj mevzusunda da kırılgan davranmalıdır. Fazla kirlenmemesi için lensler, makyajdan ilkin takılmalıdır. Eğer bir göz doktoru size lens kullanmanızı tavsiye etmediyse ve reçeteniz yoksa göz numaranız doğru lens almanız için kafi değildir.

Yukarıda da belirtildiği benzer biçimde, hijyen kurallarını önemsememek de oldukça tehlikelidir. Öte taraftan lenslerle uyumak, günlük lenslerin 24 saatten, aylık lenslerin ise 30 günden daha uzun süre kullanılması, duşa, havuza ve denize lenslerle girmek ve gözlerde enfeksiyon olmasına karşın lens kullanmayı sürdürmek sıhhat açısından büyük bir risk teşkil eder.”

Dr. Ali Murat Hacımustafaoğlu bu mevzuda şu detayları vermektedir;

“Lenslerin uzun süre kullanılması, göz kuruluğuna sebep olabilir. Bunun engellenmesi için doktorun vereceği “yapay gözyaşı” olarak malum damlaların uygulanması gerekir. Öte taraftan lenslerin uzun solukta göz bebeklerini değiştirdiği saptanmıştır. Bu itibarla tabip muayenesini asla ertelememek lazımdır. Lensler gözlerde mühim sıhhat problemlerine yol açabilmektedir. Göz enfeksiyonlarının yanı sıra göz kapağında meydana gelen problemler de lensin yan tesirleri içinde yer almıştır.”

Lens Takmak Körlük Yapar mı? Op. Dr. Lokman Balyen Konu alıyor

Lenslerin doktor kontrolünde kullanılması ve lens seçimini doğru yapmak şarttır. Aksi takdirde kalıcı hasarlar bırakabilir. Bundan dolayı lens kullanımına tabip önerisiyle başlanmalı, gözlere uygun doğru bir lens tercih edilmelidir. Lensler bilgili bir halde kullanılmazsa gözler enfekte olabilir ve uzun solukta kalıcı körlük bile oluşabilir. Kontakt lens kullananlar kaşıntı, ağrı, kızarıklık, kuruluk, yanma, batma, aşırı sulanma, yabancı cisim hissi, göz akıntısı ve benzeri herhangi bir yan etkiyle karşılaştıklarında lenslerini asla beklemeden çıkarmalıdır.

Lens Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir? Göz Hastalıkları Uzmanı Profesör Hekim Nuray Akyol Konu alıyor

  1. Kontakt lensleri takma ve çıkarma işlemlerinden ilkin elleri yıkamalı ve kurulamalıdır.
  2. Lensler makyajdan evvel yerleştirilir, makyaj temizlenmeden ilkin çıkarılır.
  3. Lensler çıkarıldıktan sonrasında solüsyonu iki parmak içinde yada avuç içinde temizlemeli, lensi bu solüsyonla durulamalıdır. Yeniden kullanmadan ilkin kutusuna lensi örtecek oranda solüsyon koyup, bu solüsyonun içinde 5 saat bekleterek dezenfekte etmelidir. Lens kabında bulunan solüsyon kesinlikle tekrardan kullanılmamalıdır.
  4. Eğer lensleri takmadan ilkin durulayacaksanız bunu lens bakım solüsyonuyla yapmalısınız. Hiçbir vakit lense ile musluk suyu birbirine temas ettirilmemelidir.
  5. Lensleri takmadan evvel kenarlarını denetim etmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede lenslerinizi yanlış takma benzer biçimde bir durum yaşamazsınız. Ek olarak lenste bir hasar olup olmadığını görebilir, yırtık lens kullanarak gözlerinizi riske atmazsınız.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.