Koltuk Altı Kılları, Tüyleri Iyi mi Alınır En Etkili 7 Yöntem

0

Birçok hanım ve adamın ortak noktası istenmeyen tüylerdir. İstenmeyen tüylerin en başlangıcında koltuk altı kılları yer alır. İstenmeyen koltuk altı kıllarından kurtulmanın birçok yöntemi vardır. Bayanlar koltuk altı tüylerini temizlemek için genel anlamda ağda, tıraş, epilatör veya lazer yöntem tercih ederler. Erkekler ise istenmeyen koltuk altı tüylerinden kurtulmak için tıraş veya tüy dökücü kreme başvururlar. Yazımızın devamında koltuk altı kıllarının hangi yöntemle ve iyi mi alınacağından bahsettik.

Koltuk Altı Kılları Iyi mi Alınır?

Tıraş Olma

Genel anlamda hanım ve adamların koltuk altı tüylerinden kurtulmak için en sık kullandıkları yöntem tıraş yöntemidir. Tüy alma şekilleri içinde en ergonomik ve acısız olanıdır. Sadece bu yöntem kılların çıkma zamanını oldukça hızlandırır. Tıraş olduktan sonrasında 1-2 gün içinde kıllar tekrardan uzamaya adım atar. Koltuk altı kıllarından kurtulmak için, duştayken koltuk altı bölgesi duş jeli ile veya başka köpürtücü bir ürünle koltuk altı köpürtülür. Arkasından kol yukarıya kaldırılır ve tıraş bıçağı ile tüylerin çıkış yönüne doğru tıraş edilir. Tıraş bıçağı ile aynı bölgenin üstünden onlarca defa geçmemeye dikkat edilir. Arkasından koltuk altı bölgesi su ile durulanır ve kurulanır.

Ağda Yapma

Ağda, bayanların koltuk altı tüylerinden kurtulmak için başvurdukları bir öteki yöntemdir. Evde kolaylıkla yapılabilen bir yöntem olup kılların tekrardan çıkma süresini uzatır. İsteğe bakılırsa çam sakızı ağdası veya yeni nesil ağda bantları kullanılabilir. Ağda yapmadan ilkin koltuk altı bölgesi sabunla güzelce yıkanır ve kurulanır. Arkasından koltuk altına bir miktar bebek pudrası dökülür. Hemen sonra kol yukarıya doğru kaldırılarak koltuk altı kısmı gerilir. Isıtılan ağda tahta spatula ile veya rolon şeklinde sürülen ağda makinesi ile tüylerin çıkış yönüne doğru sürülür. Ağda bezi, koltuk altına iyice bastırılır. Ağda kağıdı tüylerin çıkış yönüne doğru olacak şekilde tutulur ve tek seferde tüylerin çıkış yönün doğru çekilir. Arkasından ağda temizleme yağı ile koltuk altındaki yapışkanlık silinir.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, koltuk altı tüylerinden tamamen kurtulmak için en etkili yöntemdir.  Sadece koltuk altı tüylerinden kurtulmak için en maliyetli yöntemdir. Lazer epilasyon yardımıyla koltuk altı kıllarından tamamen kurtulmak mümkündür. Lazer epilasyon, yüksek ısılı lazer alet ile kıl köklerindeki folikülleri yakma işlemidir. En kalınca ve koyu renkli kıllara haiz olan hanımefendiler lazer epilasyon yöntemini yardımıyla koltuk altı kıllarından kurtulabiliyor. Lazer epilasyona  alternatif olacak bir öteki yöntem ise elektroliz kısaca iğneli epilasyondur.  Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon ile birkaç seyansta koltuk altı kıllarından kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

Epilatör Kullanma

Hanımefendilerin koltuk altı kıllarını temizlemesi için tercih etmiş olduğu yöntemlerden biri de epilatör aletidir. Epilatör aleti kullanan bayanların birçoğu birazcık can acıttığını söylese de sonunda pürüzsüz bir tene haiz olduklarını belirtiyorlar. Epilatör kullanmadan ilkin koltuk altı güzelce yıkanmalı arkasından kurulanmalıdır. Kol yukarıya doğru kaldırılır ve cildin gerilmesi sağlanır. Epilatör makinesi cilde 45 derecelik açı ile tutulur ve epilatör kılların çıkış yönünün tersine olacak şekilde hareket ettirilir. Koltuk altı bölgesindeki kılların tamamı temizlendikten sonrasında, koltuk altı bölgesine nemlendirii krem sürülür.

Tüy Dökücü Krem Kullanımı

İstenmeyen koltuk altı kılları için daha oldukca adamların tercih etmiş olduğu yöntemlerden biri de tüy dökücü krem veya spreydir. Tüy dökücü kremler ve spreyler içinde tiyoglikolik asit ve potasyum hidroksit benzer biçimde etken kimyasallar ihtiva eder. Bu kimyasallar kıl köklerine tesir ederler ve kılların lifli proteinlerini parçalarlar. Tüy dökücü krem kullanmadan ilkin koltuk altı bölgesi su ve sabunla temizlenip kurulanır. Arkasından tüy dökücü krem veya sprey kendi ambakajının üstünde yazdığı miktar kadar, koltuk altına sürülür. Tüy dökücü kremin emirinde yazan süre kadar bekletilir. Arkasından ürünün içinden çıkan spatula veya nemli bir bez ile krem temizlenir. Arkasından koltuk altı bölgesi su ile güzelce temizlenip kurulanır.

Eldiven İle Koltuk Altı Tüylerini Alma

Koltuk altındaki kılları temizlemek için en geleneksel yöntemlerden biri de eldivendir. 1 tane ameliyat eldiveni ile koltuk altı tüylerini kökünden temizleyebilirsiniz. Eldivenle tüy almadan ilkin koltuk altı bölgesi sabunla güzelce temizlenir. Arkasından koltuk altı bölgesine bir miktar bebe pudrası sürülür. Ameliyat eldiveni ele geçirilir, işaret parmağı ve baş parmağı ile koltuk altındaki tüyler kökünden tutulur ve tüyün çıkış yönüne doğru hızlıca çekilir. Koltuk altındaki tüyler tamamen temizlendikten sonrasında, koltuk altı bölgesi soğuk su ile durulanır.

Bitkisel Yöntem

Koltuk altı kıllarının yoğunluğunu azaltmak ve kılları inceltmek için de bazı organik yöntemler mevcuttur.

Minik bir kase içine 1 çay kaşığı toz zerdeçal eklenmiş olur ve üstüne bir miktar su eklendikten sonra macun kıvamına getirilir. Koltuk altı kıllarını temizledikten sonrasında, elde edilmiş karışım koltuk altına sürülür. Karışım koltuk altı bölgesinde ortalama 20 dakika kadar bekletilir. Arkasından ılık su ile durulanır. Bu işlem haftada 2 veya 3 kez yine edilir. Tertipli uygulama sonrasında tüylerin azaldığını hatta bazı kıl köklerinden kıl çıkmadığını fark edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.