Kıymalı, Etli Kapuska Kaç Kalori Kapuska Rejimi Iyi mi Yapılır

0

Kış aylarının yararlı sebzelerinden olan beyaz lahananın kıyma veya et ile birleşmesiyle kapuska yemeği elde edilir. Kapuska yemeğinin sağlığa birçok yararı bulunmasıyla beraber, en malum faydası süratli zayıflamaya destek olmasıdır. Kapuska yemeğinin ana malzemesi olan lahana, yağ yakıcı özelliği yardımıyla kişinin fazla kilolarından kurtulmasını sağlar. Birçok şahıs yedi gün süresince kapuska rejimi yaparak, yedi gün sonunda pozitif sonuçlar almışlardır. Yazımızın devamında kapuska rejiminin iyi mi yapıldığı hakkında informasyon verdik, buyurun beraber okuyalım;

Kapuska Yemeği Kaç Kaloridir?

1 porsiyon (200 gram) kapuska yemeğinde 118 kalori bulunur

1 porsiyon (200 gram) kıymalı kapuska yemeğinde 192 kalori bulunur.

1 porsiyon (200 gram) etli kapuska yemeğinde ise 203 kalori vardır.

Kapuska Yemeğinin Yararları Nedir?

Kuvvetli antioksidan özelliği yardımıyla kış hastalıklarına karşı koruyucu olan beyaz lahana, kapuska yemeğinin ana malzemesidir. Beyaz lahanadan meydana getirilen kapuska yemeğinin sağlığa birçok faydası bulunur. Uzmanlar kış aylarında sık sık kapuska yemeği tüketilmesini önermektedir.

Beyaz lahana içinde bolca oranda B1, B2, A, E ve C vitaminleri, potasyum ve magnezyum ihtiva eder. Bu özellikleri yardımıyla beyaz lahana, bağışıklığı kuvvetlendirerek vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Beyaz lahana, vücuttaki kanser hücrelerine karşı savaşarak, kanser hastalığına karşı kalkan olur.

Kapuska yemeğinin mühim yararlarından biri de ihtiva ettiği beyaz lahana yardımıyla, süratli zayıflamaya destek olmasıdır. Rejimde olanların ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin, bolca oranda kapuska tüketmesi tavsiye edilir. Kapuska yemeği ihtiva ettiği yüksek lif içinde ne olduğu yardımıyla kişiye uzun süre tokluk hissi verir. Hem de ihtiva ettiği kükürt yardımıyla ülser ve gastrite karşı koruyarak hazmı kolaylaştırır.

Kapuska Rejimi Iyi mi Yapılır?

Kapuska rejiminde; lahana suyu, lahana çorbası ve kapuska tüketilmektedir. Kapuskanın ana malzemesi olan beyaz lahana, yağ yakıcı özelliği yardımıyla kişinin kolay ve süratli bir halde zayıflamasına destek verir.

Kapuska rejimi yaparken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta, bu diyetin bir tek yedi gün uygulanması gerektiğidir. Kapuska rejimi yedi gün doğrusu 7 günden fazla yapılmaz. Sadece yedi gün kapuska rejimi yapmış olup, 2 hafta ara verdikten sonrasında yeniden kapuska rejimi yapılabilir. Kapuska rejimine iki hafta verdikten sonrasında tekrar kapuska rejimi yapmak istiyorsanız doktorunuzdan onay almalısınız. Kapuska rejimi yaparken, lahana suyu, lahana çorbası ve kapuskanın haricinde ara öğünlerde meyve, bolca yeşillik salatası tüketmelisiniz. Aşağıda, kapuska rejiminde tüketeceğiniz lahana suyu, lahana çorbası ve kapuska tarifi verdik.

Zayıflatan Beyaz Lahana Suyu Tarifi;

Malzemeler

 • Yarım litre su
 • 6-7 tane beyaz lahana yaprağı

Hazırlanışı

Zayıflatıcı özelliğiyle malum lahana suyu kürü tarifini hazırlamak için, küçük bir tencerenin içine yarım litre su koyulur. Suyun içine 6-7 tane minik beyaz lahana yaprağı atılır. Lahana yaprağının suyun içine attıktan sonrasında suyun, orta ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladıktan sonrasında ocağın altı kısılır ve 10 dakika süresince kaynamaya devam edilir. Elde edilmiş lahana suyu sabah ve akşam olmak suretiyle birer bardak içilir. Bu kürü sabah bir bardak akşam bir bardak içmek suretiyle 15 gün devam edilir. Isterseniz lahana suyunun içine birkaç damla limon sıkabilirsiniz.

Zayıflatan Beyaz Lahana Çorbası Tarifi;

Malzemeler

 • 1 tane orta boy lahana
 • 3 tane büyük boy soğan (soğanlar küçükse 6 tane)
 • 2 tane yeşilbiber
 • 1-2 tane orta boy domates
 • 1 demet maydanoz
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Pul biber
 • 2 yiyecek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Beyaz lahananın yaprakları minik minik doğranır, arkasından soğan ve sarımsağın kabuğu soyularak robottan geçirilir. Lahana yaprakları, soğan ve sarımsak orta boy tencerenin içine alınır. Kabuğu soyularak rendelenen domatesler, ince ince kıyılmış maydanoz ve minik doğranmış yeşilbiberler de tencerenin içine alınır. Tencerenin içindeki malzemelerin üstüne 1 tatlı kaşığı tuz ve damak zevkine gore pul biber eklenmiş olur. Peşinden tencerenin içine 2 yiyecek kaşığı zeytinyağı ilave edilerek pişirilir.

Beyaz lahana çorbası rejim sıralamasında yer alması ihtiyaç duyulan bir öğündür. Kapuska rejimi yaparken, öğün aralarında lahana çorbası tüketmek, daha süratli zayıflamanıza destek olacaktır.

Kapuska Yemeği Tarifi;

Malzemeler

 • 1 tane minik boy lahana
 • 2 tane büyük boy soğan (soğanlar küçükse 4 tane kullanabilirsiniz)
 • 2-3 diş sarımsak
 • Bir çay bardağından iki parmak tamamlanmamış pirinç (isteğe gore bulgur veya kıyma tercih edebilirsiniz)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Pul biber

Hazırlanışı

Soğanlar minik olacak şekilde küp küp doğranır. Orta boy tencerenin içine 2 yiyecek kaşığı zeytinyağı eklenmiş olur. Soğanlar tencereye ilave edilerek zeytinyağında kavurulur. Peşinden lahanalar orta büyüklükte doğranacak şekilde tencerenin içine eklenmiş olur. Pirinç, tuz, pul biber ve 2 su bardağı su tencereye dökülür. Kapuska yemeği kaynamaya başladıktan sonrasında altı kısılır ve pişirmeye bırakılır. Kapuskayı servis ederken içine limon sıkar, lezzetine lezzet katabilirsiniz. Kapuska yemeğini rejim programında haftada 2-3 kez tüketebilirsiniz.

Kapuska Rejimi Iyi mi Yapılır Örnek Sıralaması

Sabah

5 tane zeytin, 2 çorba kaşığı lor peyniri, 2 dilim tam buğday ekmeği, 1-2 tane haşlanmış yumurta, biber, domates. Lahana suyunu isteğe aç veya tok karnına 1 bardak içebilirsiniz.

Ara Öğün

4 tane kuru kayısı, 6-7 tane badem

Öğlen

1 dilim tam buğday ekmeği, bir tane tavuk ızgara, bir kase yoğurt, salata

Ara Öğün

1 kaşık keten tohumu, 1 yiyecek kaşığı yulaf kepeği, 1 yiyecek kaşığı pekmez bir kase yoğurt içine katılarak tüketilir. Ya da bir tane mevsim meyvesi yiyebilirsiniz.

Akşam

1 dilim tam buğday ekmeği, 1 tabak kapuska yemeği, yağsız bolca yeşillikli salata

Gece

Bir bardak lahana suyu

Kapuska rejim programını uygularken, 15 gün süresince aralıksız sabah ve akşam birer bardak lahana suyu içilir. Haftanın üç günü ise kapuska yemeği tüketilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.