Kışın doğalgaz faturalarını düşürecek 9 tavsiye

0

Kış periyodunun yaklaştığı bu günlerde ilk akla gelenlerden biri de doğalgaz faturalarıdır. Evin sıcacık olmasını isteriz sadece faturanın da fena etkilenmesini istemeyiz.  Sadece bazı hususlara dikkat ederseniz doğalgaz yakıt tasarrufu yapabilir ve kış mevsimini gönül rahatlığıyla geçirebilirsiniz.

Isı tasarrufunu sağlamanın ilk kuralı evinizin yalıtımını yaptırmak olacaktır. Bir kere yaptığınız harcama, her yıl ödeyeceğinizin doğalgaz faturalarından daha tasarruflu olacaktır.

Doğalgaz Tasarrufu Yapmak İçin Muhteşem Tavsiyeler

Kalorifer perde ile kapatılmamalı;

Çoğu zaman kaloriferler camın önünde olduğundan ya tül ya da perdeler kalorifere engel olur. Kısaca kaloriferden gelen sıcaklığı keser. Bu yüzden tülü radyatörün önünü kapatmamasına dikkat etmelisiniz.  

Büyük eşyalar kaloriferden uzağa yerleştirilmeli;

Koltuk yatak şeklinde büyük eşyalar radyatörden uzakta konumlandırılmalıdır. Kısaca eşyalarla kalorifer içinde 30 santimden fazla mesafe bulunmalıdır.

Isı tasarrufu yapmak için evin duvarlarına mantolama yapabilirsiniz;

Kış mevsiminde sıcak havanın dışarıya çıkmasını önleyebilir yaz mevsiminde ise sıcak havanın içeriye girmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için döşem da uygulanacak vana ceket yada camyünü prefabrik boru uygulaması yaptırabilirsiniz. Böylece hem ısı kaybınız azalacak hem de ısı tasarrufu gerçekleştirmiş olacaksınız.

Gece olduğunda kaloriferi kısmalısınız;

Doğalgaz tasarrufu yapmanın bir öteki yöntemi ise geceleri odaya uyumaya çekildiğinizde kaloriferin ısısını 5 aşama azaltmalısınız.

Kaloriferlerin içi temizlenmelidir;

Evimizdeki doğalgaz tasarrufunu arttırmak için kesinlikle petek temizliği yapılmalıdır. Kaloriferlerin içleri zaman içinde kireçlenir yada paslanır. Bu da ısınma sorununa niçin olur.

Kombinin derecesini kapatmak yerine azaltmalısınız;

Birazcık terlediğimiz vakit kombiyi kapatır ve üşüdüğümde tekrardan açarız. Sadece bu doğru değildir. Kombinin derecesini kapattığımızda bir süre sonrasında ortam soğuyacak ve kombiyi tekrardan açtığınızda tekrardan bir ısı enerjisine girecektir. Bu yüzden kombi derecesini azaltabilir böylece ısı tasarrufu yapabilirsiniz.

Tutum yapmak için tek odayı ısıtmaktan kaçınmalısınız;

Kimi zaman tüm odaların kaloriferi yakmak yerine, tek bir odayı ısıtıp daha fazlaca tutum yapacağımızı düşünürüz. Sadece tek bir oda ısıtıldığında öteki odalar da enerji kaybı oluşur. Bununla birlikte kombi de zarar görür. Bu yüzden ısı derecesini orta ayarlayıp tüm odaları ısıtmak daha iyi olacaktır.

Kombi bakımını dikkatsizlik etmemelisiniz;

Kombinizin bakımını yılda minimum 2 kez olacak şekilde yaptırmanız halinde daha fazlaca ısı tasarrufu yapabilirsiniz.

Pencerelerdeki boşlukları kapatmalısınız;

Evin ısınmamasının en büyük sebeplerinden biri de kapıların altından ve pimapenlerin arasından gelen rüzgar. Bu rüzgarı kesmek için yalıtım bantları şeklinde yalıtım sağlayacak uygulamalar deneyebilirsiniz. Bununla birlikte kapıların altına bir bez yada eşik süngerleri koyarak dışarından gelen rüzgarı engelleyebilirsiniz. Böylece devamlı kombinin derecesini arttırmak zorunda kalmazsınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.