Kışa hazırlık: Dip köşe kış temizliği iyi mi yapılmalı?

0

Yaz mevsiminden ziyade kış aylarında evlerde daha oldukça zaman geçirilir. Evde oldukça fazla zaman geçirildiği için de kışa girmeden evvel hummalı bir ev temizliği yapılır. Günlük ev temizliği; süpürme, silme ve toz almayı kapsar. Sadece kış temizliği; kapı, cam, tül-perde, koltuk temizliği, mutfak temizliği ve gardırop temizliği şeklinde evin tüm alanlarını kapsar. Tam da kış mevsimine girerken, temizlikte es geçilmemesi ihtiyaç duyulan 10 yeri sizler için derledik, buyurun beraber okuyalım;

Kış Temizliğinde Ne olursa olsun Temizlenmesi Ihtiyaç duyulan Bölgeler

1) Mutfak Dolapları

Mutfakta pişirilen yemekler, mutfak dolaplarında yağ ve kir oluşmasına neden olur. Bundan dolayı mutfak dolaplarının dış yüzeyleri, fırsat bulundukça silinmelidir. Detaylı temizlik yaparken de muhakkak dolapların içleri de temizlenmelidir. Kış temizliğine de mutfaktan başlayabilir ve dolapların hem iç hem de dış yüzeylerini karbonat, sirke ve ılık suyu karışımıyla temizleyebilirsiniz. Dolaplarınızı detaylı temizlerken de dolapların içinde kullanmadığınız kap kacakları eleyerek kışa hazır temiz bir mutfak elde edebilirsiniz.

2) Buzdolabı

Buzdolapları mutfaktayken oldukça sık açıp kapattığımız bir eşya olduğundan oldukça acele kirlenir. Bir tek kış temizliğinde değil, düzgüsel zamanda da devamlı temizlenmesi gerekir. Buzdolabına bir şey koyarken, koyulan şey silinerek yerleştirilirse buzdolabı eskisinden daha azca kirlenir. Buzdolabındaki tüm raf ve çekmeceleri sirkeli su ve mikrofiber bez ile temizleyebilirsiniz. Bunun haricinde kışa girerken detaylı bir temizlik yapılmalı,  buzdolabında kullanılmayan yarısı boş kavanozlar daha minik kavanozların içine aktarılmalı, kullanma zamanı geçmiş ürünler de buzdolabından çıkarılmalıdır.

3) Minderler

Evlerde en oldukça zaman geçirdiğimiz odalardan biri günlük oturma odasıdır. Haliyle de hem koltuklar hem de koltuğun üstündeki yastıklar kirlenir. Yılda iki kez olmak suretiyle bir yaza girerken bir de kışa girerken koltuk minderlerinin yüzeylerinin temizlenmesi gerekir. Koltuk ve yastık minderleri süpürge ile detaylı bir halde süpürülür. Koltuk ve yastık minderlerinin kılıfı çıkarılabiliyorsa makineye atılmalı, kılıflar çıkmıyorsa da koltuk temizleyici ürünlerle temizlenmelidir.

4) Camlar

Camlar dışarıdan gelen toz, kir ve yağmur damlacıklarının bıraktığı lekeyle kirlenirler. Uzun süre temizlenmediğinde de temizleme işi bir fazlaca zorlaşır. Cam temizleme sıklığı kişiden kişiye gore değişse de en azından averaj 3 ayda bir camlar silinmelidir. Kış temizliğinde de muhakkak temizlenmesi ihtiyaç duyulan bir yerdir. Temizliğe, camsili cam yüzeyine sıkarak başlayın ve peşinden gazete kağıtlarını buruşturarak yüzeyi silin. Camlarda ulaşılamayan kısımlar için de çekçek kullanabilirsiniz. Camların iç-dış yüzeylerini ve pervazlarını sirkeli ılık su ve mikrofiber bez ile de silebilirsiniz. Sildikten sonrasında da muhakkak kuru bir bezle camları kurulamalısınız, ki ıslak izi kalmasın…

5) Kapılar

Kış temizliğine girerken dikkatsizlik edilmemesi ihtiyaç duyulan en mühim yerlerden biri de kapılardır. Kapılar, evin içindeki tozdan dolayı ya da kirli ellerle dokunmaktan kaynaklı kirlenirler. Ve dokunduğumuz yerlerde de kirli parmak izleri belli olur. Bundan dolayı kapılar tertipli olarak silinmeli ve oldukça uzun bir süre silmeye ara verilmemelidir. Kapı silme zamanını kış temizliğine denk getirerek, oda kapılarını, balkon kapılarını ve dış kapıyı temizleyebilirsiniz. Kapının türüne gore temizleyici ürün kullanabilir ya da sirkeli su ile de kapıların iç-dış yüzeyini ve kulpunu temizleyebilirsiniz.

6) Gardırop

Kışa hazırlık yaparken de giyim dolapları dikkatsizlik edilmemelidir. Bunun için ilkin gardıroptaki tüm yazlık giysilerini kaldırmalı, sirkeli bezle dolabın içerisini tertemiz silinmelidir. Arkasından kışlık giysilerini tertipli bir halde dolabınızın içine yerleştirebilirsiniz. Gardıropların içiyle beraber üst yüzeyini temizlemeyi es geçmeyin.

7) Ayakkabılık

Ayakkabılıklar da kışa girmeden evvel güzelce temizlenmelidir. Bunun için ayakkabılığınızdaki yazlık ayakkabılarının tamamını çıkarmalı ve peşinden deterjanlı bezle ayakkabılığın rafları tertemiz silinmelidir. Yazlık ayakkabılar da güzelce temizlenerek öyleki kaldırılmalıdır. Kışlık ayakkabıları da temizleyip, ayakkabılığa öyleki dizilmelidir.

8) Tül-Perde

Tül ve perdeler de oldukça fazla kire, toza maruz bırakılırlar. Kirlenmiş tül-perdeler beyazlığı kaybeder ve gri ya da sarımsı bir renk alır. Bundan dolayı kış temizliğine girerken ne olursa olsun yıkanmalıdır. Tül ve perdeleri makineye atarak, makinenin deterjan kısmına 2 yiyecek kaşığı kadar karbonat ekleyip, makineyi perde ayarına çalıştırabilirsiniz. Sirke de karbonat şeklinde beyazlatıcı özelliğe haiz olduğundan da makinenin deterjan gözüne 3-4 yiyecek kaşığı sirke de ekleyebilirsiniz.

9) Avizeler

Kış temizliğinde es geçilmemesi ihtiyaç duyulan yerlerden biri de avizelerdir. Avizeler bulunmuş olduğu odadaki toz ve kiri toplar. Bundan dolayı tertipli olarak temizlenmesi gerekir. Avizeleri temizlemek için, avizenin tavana bağlı olduğu kısımdan başlayın ve deterjanlı hafifçe nemli bezle avizenin tamamını silin, peşinden kurulayın. Ampulü temizlemek için de en güzel temizleyici gene sirkedir. Sirkeli su ile ampulü temizleyerek, ampulün parlamasını sağlayabilirsiniz.

10) Kaloriferler

Kalorifer kanatlarının içinde zaman içinde toz ve kir birikir. Bu toz ve kir, ortamda tozlu hava solumaya niçin olur. Bundan dolayı tertipli olarak temizlenmeli ve muhakkak kışa girerken daha detaylı temizlik yapılmalıdır. Kaloriferlerin arasını temizlemek için, kaloriferin üstündeki ızgarası çıkıyorsa çıkarabilir ve içini mikrofiber bezle silebilirsiniz. Kaloriferin ızgarası çıkmıyor ise de süpürge işe süpürüp peşinden ince uçlu bir fırça ile de petek aralarını temizleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.