Kirpik İltihabı Iyi mi Geçer? İbrahim Saraçoğlu Bebe Şampuanı Çay

0

Kirpikler; yağ dokusu içeren köklere haizdir. Bu kökler herhangi bir enfeksiyon sebepli tahriş olursa kirpik diplerinde iltihaplanma, enfeksiyon meydana gelir. Bu durum blepharitis (kirpik iltihabı) olarak da bilinir. 2 tip kirpik dibi iltihabı vardır: anterior ve posterior. Anterior kirpik dibi iltihabı gözün haricinde meydana gelirken posterior kirpik dibi iltihabında irin göz korneası içinde meydana gelir.

Kirpik dibi iltihabının kati sebebi bilinmemektedir sadece riski arttıran bazı faktörler vardır. Saç derisi yada kirpiklerde kepek, kirpik sirkesi, makyaja alerji, ilaçların yan tesirleri, bazı bakteri enfeksiyon türler ve yağ bezlerinin muntazam emek harcamaması risk faktörleri içinde sayılabilir. Kirpik dibi iltihabı; oldukca rahatsız edici olup görüşü bile etkileyebilir.

Kirpik dibi iltihabının olası emareleri şunlar olabilir: gözkapaklarında kalıntı, göz kapaklarında şişlik yada tahriş, gözlerde yanma, göz kapaklarında yağlanma, gözlerde kızarıklık-sulanma, kirpik diplerinde kabuklanma ve ışığa karşı duyarlılık bunlardan önde gelenleridir. Kirpik dibi iltihabının en olası komplikasyonu kirpik dökülmesidir.

Kirpik dibi iltihabı tedavi edilmezse ciddi göz enfeksiyonlarına yol açacağından bu şekilde bir durumda derhal doktora görünmelisiniz. Bu durumda tam bir göz muayenesi; bakteri, mantar yada virüsün varlığına bağlı ciddi enfeksiyon riskini azaltacaktır. Hafifçe emareler için bazı organik tedavi şekilleri deneyebilirsiniz.

Kirpik Dibi İltihabı Emareleri Nedir?

 1. Gözlerde yaşarma
 2. Gözlerde kızarıklık
 3. Gözlerde yanma yada batma hissi
 4. Yağlı görünen göz kapakları
 5. Göz kapaklarında kaşıntı
 6. Göz çevresindeki cildin pullanması
 7. Göz kapağı yapışması
 8. Işığa duyarlılık
 9. Kirpik dökülmesi

Kirpik Dibi İltihabı Niçin Olur?

 1. Gözün, göz çevresinin mikrop kapması
 2. Temizliğe riayet etmemek
 3. Seboreik egzama
 4. Yağlı cilt
 5. Makyaj malzemesine alerji
 6. Antidepresan ve kortizonlu ilaç şeklinde kullanılan ilaçların yan tesiri olarak
 7. Aşırı sıcak hava, rutubet

Kirpik Dibi İltihabı Iyi mi Geçer?

Kirpik dibi iltihabı için uygulanacak tedavi göz kapağında yaşanmış olan yanma, kızarıklık ve kaşıntının sebebine bağlıdır.

Göz Kapağı Temizliğine Dikkat Etmek

Göz kapağında yaşanmış olan herhangi bir problemde gözün temizliğini sağlamak oldukca önemlidir. Bu durum kalıcı bir mesele olabileceğinden, göz kapağının temizliğine dikkat etmek iltihabın tekrarlamasını engelleyecektir.

Cochrane Veri Tabanı Dizgesel İncelemelerinde 2012’de gösterilen bir araştırmada hijyenin sağlanması anterior ve posterior kirpik dibi iltihabı emarelerini giderdiği bildirilmiştir.

Göz kapaklarınızı tertipli olarak ılık su ile paklayın. Ek olarak doktorunuzun reçetelediği bir temizlik solüsyonunu da kullanabilirsiniz. Bu, kirpiklerin yanı sıra göz kapakları üstündeki yağ kalıntıları ve pullu lekeler oluşmasını önleyecektir.

Sallama Poşet Çay Kullanın

Çayda bulunan organik irin sökücü ve antibakteriyel özellikler; kirpik dibi iltihabında enfeksiyonu geçirmek için oldukca etkilidir. Meydana getirilen araştırmalar göstermiştir ki; siyah çayda bulunan fenolik bileşikler ve tanen; bakteri gelişimini engellemektedir.

1 poşet siyah çayı sıcak suda beklemeye alın. Arkasından sudan çıkarın ve fazla suyu sıkıp soğumasını bekleyin. Sonrasında göz kapakları üstünde 10 dakika beklemeye alın.

Hindistancevizi Yağı

Evde kirpik dibi iltihabı için kullanılacak bir öteki kolay tedavi yolu hindistancevizi yağıdır. Hindistancevizinde bulunan irin sökücü ve öteki besinler iltihabı, kaşıntıyı ve ağrıyı azaltırken bununla beraber göz sağlığına iyi gelir.

 1. Minik bir pamuk parçasını hindistancevizi yağına batırın.
 2. Sonrasında bu pamuğu gözkapakları üstünde 15-20 dakika beklemeye alın.
 3. Bu yöntemi; gün içinde tertipli aralıklarla uygulayın.
 4. Bu yöntemi gece uyumadan ilkin de uygulayıp sabah uyandığınızda durulayabilirsiniz. Eğer hindistancevizi yağınız yoksa zeytinyağı da sürebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Kirpik dibi iltihabında yararlı bir öteki organik yöntem çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı iltihaba sebep olan durumu tedavi eder ve irin ve kaşıntı şeklinde emareleri rahatlatacaktır.

 1. 1 yiyecek kaşığı hindistancevizi yağı içine 2 yada 3 damla çay ağacı yağı damlatın.
 2. Bu karışıma pamuk batırın.
 3. Bu pamuğu göz kapaklarınız üstünde kirpik bitişinden göz bebeğinize kadar sürün.
 4. Gözlerinizi 5-10 dakika bu şekilde kapalı tutun.
 5. Bu yöntemi günde iki kez tekrarlayın.

Hintyağı

Hintyağı; kirpik dibi iltihabı için evde uygulayabileceğiniz bir öteki etkili organik tedavi yöntemidir. Bu yağdaki risinoleik asit, irin sökücü olarak vazife görür. Kirpik dibi iltihabı ile ilişkili kaşıntı, tahriş, yanma ve ağrıyı hafifletmeye destek sağlar.

 1. Gözlerinizi ılık su ile iyice paklayın.
 2. Sonrasında gözlerinize 5 dakika kadar ılık kompress uygulayın.
 3. Sonrasında, bir pamuğa birkaç damla hintyağı damlatın ve göz ve kirpiklerinize sürün.  Bu yöntemi uyumadan ilkin yapın.
 4. Ertesi sabah gözlerinizi ılık su ile durulayın.
 5. Birkaç gün süresince bu yöntemi uygulayın.

UYARI: Kullandığınız hintyağının saf ve organik olmasına itina gösterin.

Bebe Şampuanı

Bebe şampuanı ile yıkamak da kirpik dibi iltihabını tedavi etmeye destek olabilir.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu Kirpik Dibi İltihabı Bitkisel Tedavisi

 1. 1 su bardağı sıcak suya 2 tatlı kaşığı Ebegümecini ilave edin ve 5 dakika kaynatın. Ilındıktan sonrasında temiz bir pamukla bu karışımı kirpik diplerinize sürün. Her gün 1 saat süresince bu işlemi 8 kez tekrarlayın.
 2. Ek olarak her gün 1 tatlı kaşığı buğday yağını aç karna için.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.