Kinoa Rejimi İle 3 Günde 4 Kilo Rejim Sıralaması Kinoa İle Zayıflama

0

Kinoa son zamanların popüler besinlerindendir. Peki Kinoa nedir, Kinoa gıda kıymeti oldukça yüksek bir tahıl türüdür. Kinoa’nın sağlığa yararları saymakla bitmez; fena kolestrolü düşürür, kabızlığı önler, ihtiva ettiği vitamin ve mineraller yardımıyla bağışıklığı sağlamlaştırır… Kinoa’nın bir faydası da zayıflamaya destek olmasıdır. Kinoa ile zayıflayanların yorumları hep pozitif yönde olmuştur. Peki bu mevzuda diyetisyenler ne diyor? İşte Kinoa bitkisi zayıflatır mı, kaç kalori, iyi mi kullanılır? Sorularına diyetisyenlerin verdikleri cevaplar; (Bu makalemizde ek olarak Beslenme Uzmanı Şeyda Çoşkun tarafınca verilen 3 günde 4 kilo verdiren Kinoa diyetini de okuyabilirsiniz.)

Diyetisyen Ayşenur Servet Kinoa’nın zayıflamaya tesirleri hakkında şu detayları veriyor; İçeriğinde varlıklı oranda protein bulunduran kinoa, zayıflamak isteyenler için güzel bir besindir. Kaslarınızı güçlendirerek yağ yakmanızı sağlar. Uzun süre tok tuttuğu için daha azca yiyerek, aldığınız kalori miktarını düşürebilir ve kilo verebilirsiniz. Bu görkemli gıda, öğle yada akşam yemeklerinde salatalarınıza zayıflatıcı tesir kazandıracaktır. 100 gram kinoa averaj 372 kalori, 5,8 gram yağ, 69 gram karbonhidrat, 6 gram lif ihtiva eder. Kinoadan; pilav, salata, kahvaltılık, hatta un haline getirirseniz tatlı bile yapabilirsiniz. Garnitür olarak yiyeceklere ekleyebilirsiniz. Haşladıktan sonrasında salatalara koyabilirsiniz. Sebze, et ve tavuk benzer biçimde yiyeceklere de yakışıyor. Ekmek, kek ve kurabiyelerde, pilavlarda ve dolma içlerinde kullanabilirsiniz. Süt ile haşlayıp yada kavurup büyükçe dövdükten sonrasında müslilere ekleyebilirsiniz, un haline getirip pasta, kek, kurabiye ve hamur harcı işlerinde kullanabilirsiniz. Ek olarak kinoa tohumlarını çimlendirip bu filizleri salata ve soğuk yemeklerde kullanabilirsiniz. İdeal olanı pişirmeden ilkin kinoayı minimum otuz dakika suda bekletmek. Bu sayede içindeki enzimler harekete geçiyor. Kinoa, 15 dakika benzer biçimde kısa bir sürede pişiyor. Eğer suda bekletmek için vaktiniz yoksa pişirmeden ilkin bol miktarda yıkamalısınız. Her koşulda pişme süresi 15 dakikayı geçmiyor. Kinoayı pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde kullanabilirsiniz. Mesela sebze yemeklerine (ıspanak, pırasa benzer biçimde) pirinç bulgur yerine kinoa koyarsanız hem kaloriyi azaltmış hem de protein miktarını arttırmış olmuş olursunuz.

Diyetisyen Sinem Akgün Kinoa’nın zayıflamaya tesirleri hakkında şu detayları veriyor; Kinoa 53 puanlık glisemik indeksi ile şeker hastalarının yada zayıflamaya çalışanlarına yardımını koşuyor. İçeriğinde yüksek oranda lif bulunur, bu sayede bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasını sağlar.  Kinoayı pilav olarak tüketebilir yada salatalara ilave ederek doyuruculuğu fazlalaştırabilirsiniz. Bu sayede kafi karbonhidrat almış olmuş olursunuz.

Kinoa Iyi mi Yenir? Meşhur Diyetisyen Cevaplıyor

Uzman Diyetisyen Yeşim İşgüzar Kinoa’nın zayıflama üstüne tesiri hakkında şu detayları veriyor; Kinoa kişiye toklu hissi verir, rejim posası açısından oldukça zengindir ve yağ oranı oldukça düşüktür. Tohumları un şeklinde işlenerek ekmek, makarna ve öteki tüm unlu mamullerin yapımında, buğday yada öteki tahılların unları ile karıştırılarak kullanılabilir. Ek olarak kahvaltılık gevrek olarak da tüketilir. Tane olarak pirinç benzer biçimde yemeklerde yada pilavlarda kullanılabilir yada çimlendirilen tohumlar kinoa filizi olarak salata ve soğuk yiyeceklere katılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.