Kilo Almak İstiyorum Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

0

Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Çağımızda fazla kilolarından şikayetçi olan birçok insanla karşılaşmaktayız. Sadece asla kilo alamayan yada kilo alma mevzusunda sorun çeken şahıs saysı da küçümsenemeyecek kadar fazladır. Zayıflık probleminin çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kalori hesaplamasının yapılamamasıdır. Şahıs eğer gıdalardan elde etmiş olduğu kalori miktarından daha fazlasını gündelik hayatında kalori harcıyorsa kilo alamaması oldukça naturel bir durumdur. İşte kilo alma mevzusunda sizler için derlediğimiz uzman tavsiyelerinden bazıları…

Iyi mi Kilo Alınır, Kilo Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Kesinlikle Kahvaltı Yapın

Şüphesiz ki günün en kıymetli öğünü kahvaltıdır. Bilhassa kilo alma hususunda sorun yaşayan bireylerin hiçbir şekilde bu öğünü atlamamaları gerekmektedir. Bu kişilerin eğer imkanları var ise daha erken bir saatte kahvaltı yapmaları ve birkaç saat sonrasında öğlen yemeği olarak bir öğün daha yemeleri gerekmektedir. Kilo almak isteyen kişiler için bu unsur büyük bir ehemmiyet teşkil etmektedir.

Güne başlarken yapacağınız kahvaltı mümkün olduğunca sağlam olmalıdır. Bilhassa yüksek kalorili ve enerji deposu gıdaları tercih etmelisiniz. Fıstık ezmesi, yulaf, muz, tereyağ ve bir çok kuru yemiş hem lezzet hem de kalori bakımından kahvaltınıza layık besinlerdir. Ek olarak çayın yerine ballı sütü tercih etmeli, tahin ve pekmez ikilisini sofradaki yerinden yoksun etmemelisiniz. Belirtilen bu besinlerin tamamı kilo aldırmış olduğu şeklinde bir o kadarda sıhhatli yiyeceklerdir.

Ara Öğün de Bir Şeyler Yiyin

Ana öğünlerinizin yanına ara öğünler eklemekte kilo almanız açısından son aşama önemlidir. Ekleyeceğiniz ara öğünler, aşırı acıkmanızı önleyeceği şeklinde kilo almanıza da destek olacaktır. Fakat bu öğünlerde tüketeceğiniz yiyecekler, enerji ve gıda değerleri bakımından varlıklı olmalıdır. Kuru üzüm, ceviz, badem ve fıstık kalorisi yüksek bu yiyeceklere verilecek en doğru örnekler arasındadır.

3 ana öğün ve 2 -3 ara öğün şeklinde oluşturacağınız bir beslenme programı kilo almanıza büyük katkı elde edecektir. Sadece bu beslenme programına bağlı kalmaya ve hiçbir şekilde öğün atlamamaya  ehemmiyet göstermelisiniz. Ara öğünlerde hamburger ve pizza şeklinde size katkısı olmayan yiyecekler tüketmekten kaçınmalısınız. Bunların yerine kuru yemiş ve kuru meyve şeklinde enerji deposu gıdalar tercih etmek doğru bir seçim olacaktır.

Besinlerin Kalorilerini Bilin

Ne kadar yüksek kalorili besinler tüketirseniz kilo almanızda o oranda kolaylaşacaktır  Bundan dolayı besinlerin kalori değerlerini oldukça iyi bilmeniz gerekmektedir. Yüksek kalorili gıdaları bir araya getirerek kilo almanızı dahada kolaylaştırabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; sütlacın yanına birazcık badem ya da kuru yemiş, pilavın yanına birazcık et, makarnanın yanına birazcık peynir yada kıyma eklemeniz son aşama leziz ve etkili olacaktır.

Sıhhatli Beslenin

Kilo almak adına yiyeceğiniz fast food seçimi gıdalar vücudunuzda yağlanmaya ve çeşitli sıhhat problemlerine yol açacaktır. Bu sebeple sıhhatli gıdalar tercih etmek, muntazam bir halde kilo almanız açısından önemli bir mevzudur.

Kilo alacağınızı düşünerek yiyeceğiniz şekerli, bolca yağlı ve ambalajlı ürünler sağlığınızı negatif etkileyecektir. Bisküvi, gofret, çikolata şeklinde atıştırmalıkların yanında kavurma ve kızartmaların tüketilmesi de yanlış bir tercih olacaktır. Bunların yerine sütlü tatlılar, tahin, pekmez ya da kuru baklagiller şeklinde kalori kıymeti yüksek gıdaları tüketebilirsiniz. Ek olarak karbonhidrat bakımından varlıklı olan pilav, börek, makarna şeklinde gıdaları tüketerek kilo alımınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağı Kilo Aldırır!

Zeytinyağı, kilo aldıran ve kalori bakımından yüksek oranlara haiz yağlar içinde yer verilmiştir. Aynı şekilde kuru yemişlerde kilo aldıran ve vitamin bakımından varlıklı gıdalardır. Kilo almak şeklinde bir isteğiniz var ise salatalarınıza bu tarz şeyleri eklemeyi unutmamalısınız!

Karbonhidratlı Ve Proteinli Gıdalarla Beslenin

Kas dokusunun yağ dokusuna baskın gelmesi sadece ve sadece karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmekle mümkündür. Öğünlerinizde karbonhidrat, yağ ve protein üçlüsü barındıran besinler bulundurmalı ve tüketmeye çaba etmelisiniz.

Öğün Atlamayın

Kilo almak şeklinde bir gayeniz var ise öğün atlamamaya da itina göstermelisiniz. Tertipli bir beslenme programınız olmadığı takdirde kilo almayı unutabilirsiniz!

Fındık Ezmesi Yiyin

Kahvaltılarda tüketebileceğiniz kalori deposu gıdalardan birisi de fındık ezmesidir. Gün içinde birkaç kaşık tüketebilir ya da bir parça ekmek ile kombine ederek mükemmel bir kalori bombasına haiz olabilirsiniz. Bilhassa fıstık ezmesi de aynı işlevi gören gıdalar içinde yer verilmiştir.

Yemeklerin Kalorilerini Artırın

Yiyecek hazırlarken üstünde yapacağınız minik değişikler ile gıda değerlerini artırabilirsiniz. Omletinize bol miktarda peynir atmak, sütlü tatlılarınızı çeşitli kuru yemişlerle süslemek, çorbalarınıza patates seçimi sebzeler eklemek yapabileceğiniz değişiklerden yalnız birkaç tanesi…

Geç Saatlerde Bir Şeyler Yiyin

Herkesinde bilmiş olduğu şeklinde akşam 8’den sonrasında tüketilen yiyecekler süratli bir halde kilo aldırıyor. Akşam 8’den sonrasında metabolizmamız yavaşladığından dolayı besinler yakılamıyor. Böylelikle şahıs kolayca kilo alabiliyor. Eğer kilo almak istiyorsanız uykuya geçmeden ilkin bir öğün daha oluşturabilir ya da akşam yiyeceklerini daha geç saatlerde yiyebilirsiniz.

Yemekten Ilkin Su İçmeyin

Su içmek, sizi tıkayarak iştahınızı kapatacaktır. Bu şekilde bir durumda da kilo almanız için ihtiyaç duyulan oranda yiyecek yiyemeyeceksiniz. Bu niçin yiyeceklerden ilkin kesinlikle su içilmemelidir. Bunun yanında gün içinde kafi su almanız gereklidir. Bu da averaj; 10-12 bardak kadardır. Gereğinden azca yada fazla su içmeyin.

Spor Yapın

Hareketsiz yaşam iştahınızıda kapar. Hafifçe egzersizlerden vücut geliştirme sporlarına kadar geniş bir alanı kapsayan sportif faaliyetlerde bulunmak kilo almanıza katkı sağlar. Bu faaliyetlerden birini

Uygun Bir Diyetisyenden Yardım Alın

Tabir edilen tüm bu tavsiyelere uymadan ilkin uygun bir diyetisyene başvurarak hormon testi yaptırmanızda yarar var. Kim bilir kilo alamamanız sizin fiziki yapınız ile ilgilidir. Eğer durum bundan ibaretse kesinlikle tedavi olmalı ve güvenilir bir diyetisyenden rejim programı talep etmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.