Kil Nerede Satılır, Fiyatı Nedir? Suna Dumankaya Kil Maskesi Tarifleri

0

Kil cilt maskelerinin vazgeçilmez malzemesidir. Kil sayesinde cildiniz ölü hücrelerden arınır, nefes alır, genişlemiş gözenekler küçülür, sağlıklı bir cilde kavuşursunuz.  Kili aktardan veya internetten satın alabilirsiniz. Kilin yarım kilosu 9 TL’dir. Peki kil maskesi nasıl hazırlanır? İşte ekranlardan tanıdığımız Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya tarafından tarifi verilen kil maskesi tarifleri

Suna Dumankaya’dan kil ile yapabileceğiniz siyah nokta maskesi

Sual: Yüzümdeki siyah noktalardan kurtulmak istiyorum, burun ve yüzdeki siyah noktalara doğal çözüm olabilecek bir maske tarifi verebilir misiniz?

CEVAP

1 tatlı kaşığı yeşil mercimek, 1 tatlı kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı krem aldığı kadar suyla karıştırın.Yeşil mercimeği öğütün. Tüm malzemeleri suyla karıştırın. Yüzünüze sürüp 5 dakika bekletin. Peeling yaparmış gibi ovarak çıkarın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Siyah noktalar için 2. tarifim ise şudur; 1 ‘er çorba kaşığı mısır unu, kil ve el kremini karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 5 dakika bekletin. Ardından da ovarak çıkarın. Son olarak kullandığınız yüz kreminin içine limon sıkıp yüzünüze sürün. Formülü her gün uygulayın.

Suna Dumankaya’dan kil ile yapabileceğiniz kuru ciltleri nemlendirme maskesi

Sual: Cildim çok kuru. Nem kazanması için nasıl bir formül uygulamamı tavsiye edersiniz? CEVAP

CEVAP

1 yumurtanın sarısını, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı yeşil kil ve 4 damla lavanta yağıyla karıştırın. Elde edeceğiniz maskeyi 20 dakika yüzünüzde bekletin. Yüzünüzü önce ılık, sonra soğuk suyla yıkayın. Bu formülden haftada 3 kez yararlanırsanız, cildiniz hem nem kazanacak hem de yumuşacık olacaktır.

Suna Dumankaya’dan kil ile yapabileceğiniz yağlı ciltler için maske tarifi

Sual: Cildim çok yağlı. Arada sivilce sorunu yaşıyorum. Cildimdeki yağlanmayı durduracak bir maske tarifiniz var mı?

CEVAP

2 çorba kaşığı kil, 1 çorba kaşığı su, 1 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı biberiye yağını karıştırın. Bu karışımı haftada 2 kez cildinize sürün. Uygulama sırasında cildinizin temiz olmasına özen gösterin. Ayrıca yediklerinize de dikkat edin. Yağlı ciltler için 2. tarifim ise şudur; Bir çorba kaşığı taze sıkılmış portakal suyu, bir tatlı kaşığı yeşil kil ve iki damla lavantayı karıştırın. Bu karışımı cildinize sürüp 15 dakika bekletin. Yüzünüzü yıkadıktan sonra su bazlı krem sürün. Bu formülden haftada en az üç kez yararlanın.

Suna Dumankaya’dan kil ile yapabileceğiniz burundaki siyah noktalardan kurtulma maskesi

Sual: Burnumdaki siyah noktalar nasıl geçer?

CEVAP

1’er tatlı kaşığı taze sıkılmış ananas ve üzüm suyu ile 1’er tatlı kaşığı okaliptüs yağı, kabak çekirdeği yağı ve havuç yağını karıştırın. Bu karışımın içine 1.5 çorba kaşığı da kil katın. Karışımı yüzünüze sürüp 15 dakika bekletin. Ovarak çıkarın ve yüzünüzü yıkayın. Bu formülden haftada 3 kez yararlanın.

Suna Dumankaya’dan kil ile vücut peelingi tarifi

Sual: Cildimin yapısı tavuk derisi gibi yani pütür pütür. Bu durumdan çok rahatsızım. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Haftada bir gün cildinize kese ya da peeling yapın. Ayrıca iki çorba kaşığı öğütülmüş pirinç, bir çorba kaşığı kırmızı mercimek, iki çorba kaşığı kil, iki çorba kaşığı el kremi ve iki çorba kaşığı suyu karıştırın. Bu karışımla cildinize masaj uygulayın. Yıkadıktan sonra bu kez tüm cildinizi sıkılmış bir limonun kabuğuyla ovuşturun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.