Kil Maskesinin Cilde Bilinmeyen Zararları Nedir

0

Cilt ve saç güzelliği için yüzyıllardır kil kullanılmaktadır. Kil sivilceleri geçirir, gözenekleri sıkılaştırır, cildi ölü hücrelerden arındırıp pürüzsüz bir görüntüye kavuşmanızı sağlar. Kilin pek fazlaca faydasının yanı sıra bir ekip zararları da mevcuttur.

Kil Maskesinin Zararları Nedir?

 1. Kil maskesi, cildi duyarlı olan kişilere uygulandığında ciltte kızarıklık, yanma hissi, kabarma,  gerilme şeklinde yan etkilere niçin olabilir. Her neyse ki bu negatif etkisinde bırakır kısa sürede geçecektir. Sadece nadiren de olsa kilin bu şeklinde zararları birkaç gün sürebilir.
 2. Cilde sık sık kil maskesi uygulamak cildi kurutur. Kuruyan cilt acele kırışır. Bundan dolayı kil maskesi 15 günde 1 yapılmalı, sık sık yapılmamalıdır.
 3. Kil maskesinin bir öteki yan tesiri de nadiren de olsa sivilceye niçin olabilmesidir.
 4. Kil maskesi bazı kişilerde yan tesir olarak egzama, sedef şeklinde cilt hastalıklarını tetikleyebilir. Bu durum fazlaca ender görülür.

Kil Maskesi Nereden Alınabilir?

Kili aktardan alıp maske yapabilirsiniz, veya kozmetikçilerden hazır kil maskesi alıp cilde bunu sürebilirsiniz.

Kil Maskesinin Cilde Yararları Nedir?

 1. Kil maskesi cilde çeşitli yararlar sağlar. Cilt güzelliğine mühim katkıları olan kil maskesi mineral bakımından zengindir. Cildi nemlendirir, besler ve derinlemesine temizler.
 2. Kil maskesi cildi temizler,sıkılaştırır,besler, ciltteki toksinleri atar ve cildi mikroplardan arındırır.
 3. Kil maskesinin kullanımı bilhassa yağlı cilt tipine haiz olanlar için tavsiye edilir. Zira kil maskesinin yararları içinde en fazlaca ön plana çıkan; ciltteki yağ oranını dengelemesidir.
 4. Cildin sıkılaşmasını elde eden kil maskesi, geniş gözenekleri küçülterek cilde daha sıkı ve gerilmiş bir görünüm kazandırır.
 5. Bu maske anti-aging özelliktedir, yaşlanma emareleriyle savaşım eder. Kil maskesinin tertipli bir halde uygulanması yaşlanmanın etkilerini hafifletecektir.
 6. Kil maskesi sivilcelerin ve siyah noktaların önlenmesinde büyük rol oynar.
 7. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırır. Cildimize kil maskesi sürdüğümüz süre cilt hücrelerimiz arasındaki oksijen iletimi daha süratli gerçekleşir. İşte kil maskesi bu etkisiyle cildi canlandırır ve renk verir.
 8. Kil; yanardağlardan çıkan tüf, toprak, kaya ve lavların taşlaşan parçalarından meydana gelmektedir. Bu sebeple kuvvetli bir mineral deposudur. Kil toplamda 36 tane vitamin ve mineral içermektedir. Bilhassa cildi arındırmak için kil maskesi kullanmak oldukça etkilidir.

Kilin Saça Yararları Nedir?

Kil saçlara değişik şekillerde uygulanabilir. Bunun en ergonomik yollarından biri kil maskesi kullanmaktır. Kil maskesi hem saçlara bakım yapar hem de saç derisinin sağlığını destek sunar.

 1. Kil maskesi ziyan olan saçları tekrardan yapılandırır, onları sağlığına kavuşturur. Saçları parlatır ve yumuşatır.
 2. Kil; sodyum, alüminyum, kalsiyum ve potasyum bakımından zengindir. Bundan dolayı çeşitli saç problemlerine iyi gelir.
 3. Saçları kirlerden tamamen arındırır; tertemiz ve ışıl ışıl olmasını sağlar.
 4. Saç tellerinin direncini artırarak kırılmaları ve koparak dökülmeleri engeller. Daha kuvvetli ve parlak saçlar için kil maskesini ne olursa olsun denemeniz önerilir.
 5. Saçlarınıza sık sık maşa yapıyor yada düzleştirme işlemi uyguluyorsanız; saçlarınızı yüksek ısıya maruz bırakıyorsanız, sürekli saç şekillendirici ürünler kullanıyorsanız kil maskesiyle bunların zararı dokunan etkilerine karşı -deyim yerindeyse- zırhınızı kuşanmış olmuş olursunuz. Kil; içeriğiyle saçların gıda ihtiyacını karşılar ve saçlara canlılık katar.
 6. Kalsiyum, potasyum ve sodyum şeklinde mineraller ihtiva eden kil; bu sayede saçların daha acele uzamasına destek olmaktadır. Saç derisini ölü hücrelerden temizleyerek saçların uzama hızını artırır.
 7. Kimi zaman saçlarda sebum birikir ve bu, kepek oluşumuna neden olur. Kil maskesi saçlardaki sebum miktarını denetim altına alır ve kepeğin önüne geçer. Saç derinizde kepeklenme problemi var ise kil maskesi kullanarak kolaylıkla bunun üstesinden gelebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.