Keten Tohumu ile Zayıflayanların Yorumu Iyi mi Zayıflayan Var mı?

0

Meşhur Diyetisyen Nurbanu Akkaya keten tohumunun zayıflamaya olan tesirleri hakkında bizlere şu detayları veriyor;

Diyetisyen Nurbanu Akkaya ‘Kilo yitirilmesine destek birçok yöntem arasından biri de rejimimize keten tohumu eklemek bulunduğunu söylüyor’ ve ekliyor ‘Lif, omega-3 yağ asitleri ve varlıklı antioksidan deposu olan keten tohumu kilo vermek için vücudunuzun verimliliğini artırır. Gösterilen bir çalışmada keten tohumu ve cevizin aşırı kiloluluk ile mücadelede kilo kaybını artırabilir yönde olduğu bulunmuş oldu. Keten tohumu sıhhatli yağlar ve varlıklı lif içeriğinden dolayı uzun süre doygunluk hissine destek sunar. Bu da kilo yitirilmesine ve genel olarak daha azca kalori alımı anlamına gelir.’

Keten tohumu kilo kaybı için rejimde iyi bir destekleyicidir. Doygunluk hissetmenize destek sunar ve böylece kilo kaybı sağlar. Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri vücutta üretilemezler ve vücut için mühim yağ asitleridir. 1 çorba kaşığı keten tohumu yalnız 37 kalori içeriğinden dolayı rejime kolayca eklenebilir.

Keten tohumu Lif Açısından Varlıklı İçeriği İle Kilo Vermeye Destek Olur

Keten tohumu rejim lifinin varlıklı bir deposudur. Rejim lifi iki kategoriye ayrılır – çözünür ve çözünmez. Çözünebilir lif, kolondan geçisi ve besin emilimini yavaşlatır, daha uzun bir süre doygunluk hissi sağlar.

Kilo kaybı elde eden diyetin bir parçası olarak keten tohumunun öteki avantajlarından biride lif oranının yüksek olmasıdır. Bir çorba kaşığı keten tohumu üç gram çözünür lif ihtiva eder. Amerikan Diyetetik Derneği açıklamasına nazaran liften varlıklı gıdalar daha azca yiyecek yemeği sağlar ve doygunluk hissini teşvik eder. Keten tohumu midede şişer, bu da açlığı daha da azaltır.

2012 senesinde meydana getirilen bir çalışmada, 2.5 gram lif içeren bir gıda iştahı bastırmaya destek olmuş ve daha azca yiyecek yemeği elde etmiştir. Keten tohumu çözünür lif içeriğiyle sindirimi yavaşlatır ve kan şekerinin ani yükselmesini önler. Yüksek kan şekerinin kilo kaybı üstünde negatif tesiri vardır. Bu insülin salınımını tetikler, vücutta depolanan yağ miktarının artmasına niçin olur.

Keten Tohumu Omega-3 İçeriği İle Zayıflatır

Keten tohumu ek olarak omega-3 yağ asitleri ihtiva eder, vücut bu yağ asitlerini dışarıdan alabilir. Amerikan Diyetetik Derneğinde ki araştırmalarda tüm yağların sağlıksız olmadığı ve aksine sıhhatli yağların vücut için mühim bir gıda ve doygunluk hissi ürettiği bulunmuştur. Omega-3 yağ asitleri açlığı azaltmaya ve kilo yitirilmesine destek sunar. Omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin doğru oranda alınması vücut dengesi ve düzgüsel gelişim için önemlidir.

Düşük Karbonhidrat İçerir

Keten tohumu oldukça düşük miktarlarda karbonhidrat ihtiva eder bu yüzden kalorisi yüksek değildir. Keten tohumunu tertipli olarak yeme alışkanlığı sağlığınız için iyi ve kilo yitirilmesine yardımcıdır.

Yüksek Proteinli Bir Besindir

Keten tohumu protein bakımından zengindir. Doğrusu, keten tohumundan bir çay kaşığı tükettiğinizde, rejim lifi ile beraber, yüksek protein içinde ne olduğu yardımıyla iştah bastırır. Böylece aşırı yeme alışkanlığını önler.

Beslenmenize Keten Tohumu Dahil Edin

Keten tohumunu kilo yitirilmesine destek rejimlere ekleyebilirsiniz. Yüksek lif içinde ne olduğu yardımıyla vücut tarafınca emilir. Her öğünde keten tohumunu rejime ufak miktarlarda ilave ederek doygunluk hissini arttırmaya destek olabilirsiniz.

Kilo Kaybı İçin Ne Kadar Keten Tohumu Tüketmeliyiz?

  1. Keten tohumu gıda değerleri açısından varlıklı olduğundan, oldukça fazla tüketmek zorunda değilsiniz. Kilo kaybı için günde bir çorba kaşığı keten tohumu tavsiye edilir.
  2. Kilo kaybı elde eden diyetin bir parçası olarak çorbalara, salatalara yada smoothielere günlük bir çay kaşığı keten tohumu eklenebilir.
  3. Ek olarak herhangi bir salataya salata sosu yapmak için omega-3 zengini keten tohumu yağı kullanabilirsiniz.
  4. Bir çorba kaşığı keten tohumunu çorbalara katabilirsiniz bu çorbanıza lezzet verecektir.
  5. Kek, ekmek, kurabiye ve kek için hamura keten tohumu ekleyebilirsiniz.

Keten Tohumunun Yan Tesirleri

Keten tohumu bir çok insan için çoğu zaman sağlığa ziyanı olmadığı kabul edilir, sadece muhteviyatında ki etken maddeler sebebiyle bazı yan etkisinde bırakır bulunur. Bunlar ishal, gaz ve karın ağrısı benzer biçimde ilgili yan etkilere yol açan müshil etkisidir. Hamile hanımefendiler, ihtiva ettiği fitoöstrojen sebebiyle keten tohumundan kaçınmaları gerekir. Eğer diyabet, kanama, bağırsak tıkanıklığı, kanser yada herhangi bir kronik sıhhat problemi var ise, keten tohumu tüketen ilkin doktorunuza danışın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.