Ketçap Mayonez Kaç Kaloridir Ev Yapımı Rejim Ketçap

0

1 Yiyecek Kaşığı Ketçap Kaç Kalori Kilo Yapar mı?

Ketçap, bir domates sosudur ve daha fazlaca fast-food ürünlerle beraber tercih edilir. Ketçap leziz bir besindir ve fazla oranda tüketildiğinde kilo aldırabilir.

Ketçap Ve Mayonez Kaç Kaloridir? Diyetisyenler Konu alıyor

Diyetisyen Dilara Koçak konu alıyor;

“Lezzetiyle bizi cezbeden sosların yağ ve kalori değerleri maalesef keyfimizi kaçıracak türdendir. Yediklerinize sos ile eşlik etmeden yapamıyorsanız, vücudunuza kurnaz kurnaz giren kaloriler canınızı sıkabilir. Örneğin bir yiyecek kaşığı mayonezde 4-4.5 gram yağ ve 50 kalori vardır. Oysa hardal, sarımsak ve yoğurt ile de oldukça leziz bir sos hazırlamanız mümkündür. Üstelik gıda kıymeti daha yüksek, kalorisi ise daha düşük olacaktır. Ketçabın kalori değerine baktığımızda mayonezden daha insaflı bulunduğunu görüyoruz. Sadece doğal ki ölçüsüzce tüketilmesi doğru değildir. Bir yiyecek kaşığı ketçapta ortalama 20 kalori bulunur. Kendiniz de ev yapımı domates sosu ve ketçap hazırlayabilir ve sofranızda güvenle yer verebilirsiniz.”

Ketçap Kilo Aldırır mı?

Sos çeşitleri içinde ketçabın hususi bir yeri vardır. Soslar genel anlamda fazlaca yağlı ve yüksek kalorili olur, bir çok vakit da bu biçim yiyeceklerle birlikte tüketilir. Sadece ketçap öteki soslardan daha avantajlıdır bu sebeple kalori ve yağ oranı düşüktür. Şu demek oluyor ki başka soslara iyi bir alternatif olabilir. 1 yiyecek kaşığı ketçap, takriben 15-20 kalori ihtiva eder. Buna gore 3 yiyecek kaşığı ketçap yalnızca 45-60 kalori etmektedir. Bu ise oldukça azdır. Ketçap kilo yapar mı diye sorulduğunda ise, “aşırı oranda tüketilirse kilo aldırır” diye yanıt verebiliriz. Fakat az az ketçap tüketmenin ziyanı yoktur. Ketçaba kilo aldırma potansiyeli kazandıran ve riskli hale getiren şey, fazlaca tüketilmesidir. Bu durum başka soslar için de geçerlidir.

Ev Yapımı Rejim Light Ketçap Tarifi

  1. 1 su bardağı katkısız domates rendesi
  2. 1 minik doğranmış soğan
  3. 2 diş sarmısak
  4. 1 tatlı kaşığı toz tatlandırıcı
  5. 3 tatlı kaşığı sirke
  6. 1 çay kaşığı toz kırmızı biber
  7. 1/4 çay kaşığı tarçın(yada çubuk tarçın)
  8. 1/4 çay kaşığı toz kakule(koşul değil fakat fazlaca yakıştı)
  9. 1/4 çay kaşığı toz hardal
  10. 1 fiske tuz

Sarımsakları ve soğanı yağsız tavaya alıp rengi dönene kadar hafifçe kavurun. Domates rendesini ilave edin, karışmasını sağlayarak bir süre daha kavurup bir çay bardağı su ilave edin. 5 dakika pişirin. Arkasından öteki malzemeleri ilave edin ve 10 dakika pişmesini sürdürün. Soğuduğu vakit rondodan geçirin. Ev yapımı rejim ketçabınız hazır!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.