Kereviz Ne Süre Hangi Ayda Olur Hangi Mevsimin Sebzesidir

0

Maydanozgiller familyasına mensup olan kereviz, güz ve kış mevsiminde yetişir. Kerevizin kendisi kadar kereviz çorbası, kereviz salatası ve kereviz yemeği de oldukça şifalıdır. Tam bir şifa deposu olan kereviz, A, B, C, D, E ve K vitaminleriyle beraber kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum açısından zengindir. Ek olarak kereviz bolca oranda; lif, folik asit ve tiamin ihtiva eder. Varlıklı gıda içeriğine haiz olan kerevizi hem pişmemiş hem de pişmiş olarak tüketerek sağlığa olan yararlarından yararlanabilirsiniz.

Kereviz Hangi Mevsimde Yetişir?

Maydanozgiller ailesine mensup olan kereviz hem güz hem de kış mevsimine ilişik bir sebzedir. Sonbaharın Ekim aylarında hasat edilmeye başlanan kereviz Ocak ayının sonlarına kadar hasat işlemine devam edilir. Kereviz güz ve kış aylarında piyasaya sürülerek market ve pazarlarda satışa çıkarılır.Ekim, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında tazecik kerevizi marketlerde, pazar ve manav tezgahlarında bulabilirsiniz

Kereviz iki mevsimde de yetişen bir sebzedir. İlk olarak güz mevsiminin Ekim ayında hasat edilir ve Kasım, Aralık, Ocak aylarında da hasada devam edilir. Kereviz güz ve kış mevsiminde tezgahlarda yerini alır. Aslen günümüzde dört mevsim süresince kerevizi tazgahlarda görmemiz mümkündür. Fakat her sebzeyi zamanında tüketmek daha doğru ve sıhhatli olduğundan kerevizi de güz, kış aylarında tüketmek gerekir.

Kerevizin Sağlığa Görkemli Yararları

Süratli Kilo Vermeyi Destek sunar

Kerevizin en malum özelliği sıhhatli kilo vermeyi sağlamasıdır. Varlıklı gıda içeriğine haiz olan kereviz kalori bakımından oldukça düşük bir sebzedir. Rejimde olanlar ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenler rejim listelerinde kucak dolusu kerevize yer verirler. Kereviz pişmemiş olarak yenildiği şeklinde kereviz salatası ve kereviz yemeği olarak da tüketilebilir.

Cinsel Sağlığa Faydalıdır

Kereviz ihtiva ettiği vitaminler, selenyum ve antioksidanlar yardımıyla cinsel sağlığı da pozitif etkisinde bırakır. Sperm sayısını ve doğurganlığı arttırmaya destek olan kereviz, kısırlığı da tedavi etmektedir. Bununla birlikte kerevizin içinde bulunan maddeler hanım ve erkekte cinsel arzuyu da arttırmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Kereviz idrar söktürücü özelliğe haizdir. Bu özelliğiyle beraber vücuttaki ürik asidin de kaybolmasını sağlar. Böylece böbrek problemleri, sistit şeklinde şikayetlere çaresiz olur. Ek olarak hanımlarda sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarını da engellemektedir.

Kanser Hastalığını Önler

Kereviz, günümüzün veba hastalığı olan kanser hastalığını önlemeye destek verir. Kerevizin içinde luteolin isminde olan flavonoid maddesi vardır. Lutoelin maddesi, vücutta knser hücrelerinin oluşmasını engeller. Kanser hastalığı riskini en aza indirmesinin sebeplerinden biri de kerevizin kuvvetli antioksidanlara yer vermesidir.

İltihap Sökücüdür

Yüksek antioksidana içeriğine haiz olan kereviz, irin azaltıcı etkiye haizdir. Kereviz; artrit, gut şeklinde eklem iltihaplarının, iltihabını azaltmak için en yararlı sebzeler arasındadır.

Bağışıklık Sistemini Sağlamlaştırır

C vitamini deposu olan kereviz, bağışıklığı güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı dirençli kılar. Astım, bronşit şeklinde üst solunum hastalıklarının iltihabını azaltır. Ek olarak kereviz flavonoid isminde olan antioksidanlar ihtiva eder. Bu antioksidanlar yardımıyla vücuttaki özgür radikallerle savaşarak bağışıklığı kuvvetlendirir.

Yüksek Kolesterolü Düşürür

Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa kereviz, phyhalide adlı bileşen içerdiğinden dolayı kan basıncını düşürmeye destek olmaktadır. Bununla beraber kereviz, yüksek kolesterolü de düşürmektedir.

Sindirim Sistemini Kolaylaştırır

Kereviz ihtiva ettiği yüksek oranda lif seviyesi yardımıyla sindirimi kolaylaştırmaktadır. Kabızlık şikayeti olanlar kereviz tüketerek bu problemlerinden kurtulabilirler. Sadece kereviz yerken de aşırıya kaçılmamalıdır, aksi taktirde lifli bir gıda olduğundan bu sefer ishale yol açabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.