Keratin Bakımının 5 Ziyanı ve Saç İçin Görkemli Yararları

0

Keratin bakımı; saçlarda yıpranma, matlaşma ve cansızlaşma benzer biçimde durumlar olması halinde başvurulan bir bakım işlemidir. Keratin bakım ile saçlar iyileşir ve daha parlak ve sıhhatli bir görünüme kavuşur. Keratin bakım günümüzde çoğunlukla kuaförlerde yapılsa da evde de keratin bakımının yapılması mümkündür.

Keratin Saç Bakımı Zararı dokunan mıdır?

 1. Keratin saç bakımı ürünlerinde formaldehid isminde bir kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasalın kokusu keskin olmasının yanısıra kanserojen tesiri bulunmaktadır. İşte bu yüzden bu kimyasalın kapalı mekanda uzun süre solunması sıhhat açısından tehlikelidir. Bu yüzden keratin bakımı meydana getirilen odanın iyi havalanıyor olması fazlaca önemlidir. Aksi taktirde keratin bakım yaptırırken öksürük ve boğazda tahriş benzer biçimde problemler yaşayabilirsiniz.
 2. Keratin saç bakımının fiyatı oldukça yüksektir. Bu yüzden dezavantajlı olan bu bakım ek olarak duyarlı cilde haiz kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir. Bunu yaşamamak için keratin bakım saçlara uygulanmadan ilkin cildin bir bölgesinde kesinlikle kontrol edilmelidir.
 3. Keratin saç bakımının tesiri 4-5 ay kadar sürmektedir. Bu süre dolduktan sonrasında saçlar eski haline dönmektedir. İşte bu yüzden saçların hep düz ve parlak bir görünüme ulaşması için keratin saç bakımının tertipli yapılması gerekmektedir. Fakat fazlaca sık yapılması da saça zarar vereceği akıldan çıkarılmamalıdır.
 4. Keratin bakım yapılırken saç oldukça yüksek ısıya maruz bırakıldığı için saçlar zarar görebilir. Şu sebeple keratin bakım yüksek ısı ile sabitlenerek yapılmaktadır. Bu durumda ek olarak yapılmış olan boya benzer biçimde kimyasal işlemler sonucunda bir de keratin bakım yapılması durumunda saçta kopma ve kırılma meydana gelebilir. İşte bu sebepten dolayı keratin bakımının bir profesyonele yaptırılması gerekmektedir.
 5. Keratin bakım sonrası bazı kişilerde fazlaca şiddetli ve tekrarlı burun kanamaları ve baş ağrıları da görülmektedir. Bunu kuaför salonlarında çalışan kişiler bildirmiştir.

Keratin Bakımı Yaptırmanın Saça Yararları Nedir?

Keratin bir tür protein olup saçın doğasında bulunmaktadır. Bu protein saç haricinde vücutta cilt ve tırnakları da oluşturan bir bileşendir. Her saç telinde bir miktar yer edinen keratin saçın organik yapısını müdafaasının yanısıra saçların canlı ve parlak bir görünümde olmasına destek olmaktadır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak saçtaki keratin protein oranı düşer ve saça uygulanan ısı işlemlerinin de etkisiyle saç telleri incelir ve artık kopup dökülmeye adım atar. Keratin bakımı saçların yine keratin yüklemesine destek sunar.

 1.  Keratin bakım saçlara canlı ve dolgun bir görünüm kazandırır.
 2. Keratin bakım yardımıyla ince saç telleri beslenip kalınlaşır ve dolayısıyla kırılma ve kopmaların önüne geçilir.
 3. Keratin saç bakımı saçta boya benzer biçimde kimyasal maddelerin verdiği hasarı onarmaya destek sunar. Bu durumda saçlar daha parlak ve sıhhatli bir görünüme kavuşur.
 4. Keratin bakım yardımıyla saçlarda süratli uzama meydana gelir. Bunu bakımı yaptıran hanımefendiler ifade etmektedir.
 5. Keratin bakım ile saçlarınız daha parlak görünür.
 6. Keratin bakım sonrası saçlara daha kolay biçim vermek mümkündür.
 7. Keratin bakımın tesir süresi ortalama olarak 5 aydır.
 8. Saçları düzleştiren keratin bakım her gün fön ve düzleştirme zahmetinden kurtarmış olur.
 9. Keratin bakım saçlarda kabarma ve elektriklenmenin önüne geçer. Bu sebeple saçlar daha kolay şekillendirilir.
 10. Keratin bakım saçların ipeksi bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Keratin Saç Düzleştirir mi?

Keratin bakımın ilk amacı saçları düzleştirmek değil, saçlara derinlemesine bakım yapmaktadır. Bir tek bakım ile beraber saçlarda kabarma ve elektriklenmenin önüne geçilmiş olduğu için bazıları keratin bakımın düzleştirmeye katkısının olduğu bildirir. Fakat bilinmelidir ki keratin bakımın amaçlanan yararları içinde saçı düzleştirme yer almaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.