Kediler Kaç Günde Doğurur Doğum Süresi Nedir Ne Vakit Doğurur?

0

Kedi sahiplerinin en fazlaca merak etmiş olduğu konulardan biri de kedilerde hamilelik ve doğum sürecidir. Bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında detaylı bir halde bulabilirsiniz.

Kediler Kaç Aylıkken Hamile Kalır?

Kediler genel olarak 2-3 kiloya ulaştıklarında cinsel olgunluğa erişirler. Bu kiloya ulaşan kediler averaj 6 ila 9 aylıktır. Kısaca kediler ilk hamilelik serüvenini 6-9 aylıkken yaşayabilirler. Sadece kediden kediye bakılırsa bu durum farklılık izah edebilir. Mesela sokak kedileri, ev kedilerine bakılırsa daha erken cinsel olgunluğa ulaşır. Böylece daha erken hamile kalabilirler.

Kedilerin en ideal üreme yaşları 1,5 yaş ile 6 yaş aralığıdır. Eğer kedi 1 yaşından ufak yada 6 yaşından büyük ise anormal doğumlar, düşük yada prematüre bebek doğumu benzer biçimde problemler yaşayabilir.

Kedilerin Hamileliği Ne Kadar Sürer?

Kedilerin hamilelik süreci 2 ay sürmektedir. Genel itibariyle 58 ila 63 gün içinde yavrularını doğuracaktır.

Dişi kediler hamile kaldıklarında bazı emareler gösterirler. Bu emareler genel anlamda üçüncü yada dördüncü haftadan sonrasında görünür. Dişi kedinin meme uçlarının koyu pembe bir renge dönüşmesi hamileliğin en belirgin özelliklerinden biridir. Bununla beraber normale bakılırsa daha çok acıkırlar ve iştahları artar. Bir öteki emare ise kedinizi severken karnına dokunmanıza asla izin vermez ve patisiyle önleme çalışıyorsa kediniz büyük olasılıkla hamiledir. Kedi bu zamanda duygusal zamanlar geçirir, bazen halsizleşir ve sabahları mide bulantısıyla birlikte kusma yaşayabilir.

Kediler Kaç Günde Doğurur?

Dişi kediler yavrularını 58 ila 67 gün arası taşıdıktan sonrasında doğum gerçekleşir. Kısaca 2 aylık bir süre sonunda doğum yaparlar. Bununla beraber bir dişi kedi senede 3 kez doğum yapabilir ve her doğumunda 3 ila 5 yavrusu doğar.

Kedilerin Doğum Süreci Nasıldır?

Dişi kediler 58 ila 67 gün sonrasında doğum yaparlar. Aslına bakarsanız kedi doğum yapacağını anladığında içgüdüsel olarak gizli saklı yerlerde yatar ve genel anlamda daha kuytu bölgeleri tercih edecektir. Bu yüzden kedinizin öyleki yerlerde uyuduğu alanı doğuma hazırlık olması için evvel hazırlayabilirsiniz. Hamilelik süreci sona erdiğinde ve kedinizin doğum süreci başladığında kedinize asla dokunmamalısınız. Aksi taktirde kediniz kaslarını istemsiz bir halde sıkabilir ve anormal doğum yada ölü doğum yapabilir.

Doğum süresi genellikte 24 saatte tamamlanır. Bu süreç daha çok sürer, kediniz zorlanır yada bir anormallik gözlemlerseniz kesinlikle veterinere götürmeniz gerekmektedir. Bununla beraber hiçbir aksilik olmadan doğum gerçekleşse bile doğumdan sonrasında kedinizi veterinere götürmeli, yavruların ve anne kedinin sıhhat kontrolü kesinlikle yapılmalıdır. Sokak kedilerine nazaran cins kediler daha zor bir doğum süreci gerçekleştirir. Bundan dolayı cins kedilerin baytar nezarete altında doğum yapması kediniz ve yavruları için daha sıhhatli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.